בהלת החצבת: 623 חולים מתחילת השנה, לעומת 34 אשתקד

לפי משרד הבריאות, המחלה הגיעה לישראל דרך אירופה והביאה לעלייה חריגה של מאות אחוזים בתחלואה. בפתח תקווה אובחנו 53 בני אדם ובצפת 47. "הווירוס עמיד ומדבק"

בהלת החצבת מתרחבת: מאז תחילת השנה קיימת עליה חריגה של מאות אחוזים של חולים במחלה. בעשרת החודשים האחרונים, אובחנו בישראל 623 חולים בחצבת, לעומת 34 חולים אשתקד, ותשעה מקרים בלבד לפני כשנתיים.

בפעם האחרונה שנרשמה בישראל בהלה דומה הייתה בשנת 2012, אז התגלו 211 חולים – שליש ממספר החולים השנה. ד"ר בן הורוביץ, המנהל המקצועי של עמותת "מדעת", אמר מוקדם יותר היום ב"לונדון את קירשנבאום" כי "כשלא מתחסנים מהמחלה הזו, היא מרימה ראש ומתפשטת בגלל שהיא כל כך מדבקת. אם אדם חולה ייכנס עכשיו לחדר, החדר יהיה מדבק למשך שעתיים אחר כך. הווירוס הזה יחסית עמיד ומאוד מדבק".

 יוזמנת ה"גן המחוסן"
 

(חדשות עשר)

 

האירוע האחרון עליו דווח אירע אתמול (שלישי) בטיסה מאילת לתל אביב, שם שהה נוסע החולה במחלה, כך הודיע היום משרד הבריאות. הטיסה שמספרה 474H6 יצאה בתאריך ה-9 באוקטובר, בשעה 13:55 משדה התעופה באילת לשדה דב. משרד הבריאות הודיע כי במידה שאנשים אשר היו על הטיסה יפתחו מחלת חום או פריחה, הם מתבקשים ליידע את הרופא המטפל כי היו במגע עם חולה צהבת. יתרה מזאת, נוסעים השייכים לאחת מהקבוצות הבאות: תינוקות מתחת לגיל 12 חודשים, נשים הרות, אנשים הסובלים מליקויים במערכת החיסון (כגון חולי סרטן בזמן טיפול כימותרפיים, חולים מטופלים בסטרואידים במינון גבוהה או חולים במחלת האיידס), מתבקשים לפנות בהקדם להתייעצות על הצורך בקבלת חיסון.

העיר המובילה במקרי הידבקות בחצבת בישראל היא פתח תקווה, עם 53 מקרים, ואחריה צפת, עם 47 חולים. הרב חיים קנינג בן ה-44, שמנהל כבר שנים את מוסדות ברסלב בצפת, חלה בחצבת וטרם התאושש ממנה. "המצב שלו עדיין קשה, הוא עדיין מונשם ומורדם ואנחנו מקווים שהוא יתאושש במהרה", אמר ד"ר אריק עדן, מנהל טיפול נמרץ כרמל, "אנחנו חושבים שההדבקה הייתה בזמן החזרה מאומן. אנחנו יודעים שנדבקו, שיש בארץ היום כמה מאות חולים בעקבות הנסיעה הזאת". כזכור, לפני כחודש הודיע משרד הריאות כי קיים חשש להידבקות במחלה אצל ציבור הנוסעים שטס בשתי טיסות שיצאו מקייב לישראל.

גורמים במשרד הבריאות מסרו כי המחלה הגיעה לישראל מאירופה, שם מתו השנה 40 בני אדם ועשרות אלפים נוספים חלו. חצבת היא אחת המחלות הנפוצות והמידבקות ביותר ואחת המחלות הזיהומיות השכיחות בעולם. המחלה יכולה להסתבך ולסכן חיים, אך עם זאת קיים חיסון שהיעילות שלו עומד על 97%. מרגע ההידבקות ועד רגע התפרצות סימני המחלה יעברו עד 20 ימים, אז מופיע חום, סימני הצטננות, כאבי גרון, אודם בעיניים, כתמים ברירית הפה ועוד. לאחר כחמישה ימים, החום עולה ומתחילה פריחה על העור, שנמשכת כארבעה ימים.