סערת "מייקל" נחלשה מהוריקן לסופה טרופית; דיווח על הרוג שני

הסופה שהוגדרה כ"קשה ביותר של המאה" נחלשה במהלך הלילה עם רוחות של 110 קמ"ש. קרוב ל-80 אלף בתים נותקו מחשמל, והיא עדיין מסבה נזק בג'ורג'יה ובצפון פלורידה

  • פורסם ב:
  • 10/10/2018 20:50
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/10/2018 08:33
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

סופת "מייקל" שונמכה הבוקר (חמישי) מהוריקן בדרגת עוצמה 1 לסופה טרופית והיא עושה כעת את דרכה לעיר מייקון שבמרכז ג'ורג'יה שבארצות הברית. בשעות האחרונות התקבל דיווח על ילד שנהרג במחוז סמינול כתוצאה מההרס שזרעה הסופה. במהלך הלילה נהרג גבר בצפון פלורידה כתוצאה מנפילת עץ.

הסערה פגעה אמש באזור העיירה מקסיקו ביץ' שבצפון מערב פלורידה ומתקדמת לפנים היבשת. בשיאה התפרשה הסופה לאורך 500 קילומטרים, הרבה מעל לציפיות של הימים האחרונים. רוחות הסערה נשבו במהירות של כ-250 קמ"ש, אך נחלשו ל-150 קמ"ש, ועשרות סנטימטרים של גשם ירדו בפרק זמן קצר. הסערה פגעה גם בחלקים ממדינת ג'ורג'יה ואף צפויה לגרום להצפות בקרוליינה הצפונית והדרומית. כ-80 אלף בתים נותקו מחשמל. "כל מי שנמצא באזור הפגיעה של הסופה צריך להימנע מסיכונים ולא לצאת החוצה. הרוחות יתעצמו במהירות", נמסר מהמרכז האמריקני הלאומי להוריקנים.

דיווח ראשון על פצועה בסופה הגיע הערב ממחוז פרנקלין שבפלורידה. גזע עץ קרס לתוך חלון בית ופגע בראשה של אישה. השריף איי.ג'יי. סמית' דיווח כי "התקבלה שיחה למוקד החרום, אולם הצוותים לא יכלו להשיב לקריאה בשל מזג האוויר הקשה". מצבה של הפצועה לא ידוע.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שתהה במהלך ישיבות חירום מיוחדת כיצד הסופה הזאת הצליחה להפתיע את כולם, תודרך בנוגע לסערה על ידי הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום ואמר כי מייקל "החלה כסופה קטנה והפכה למפלצת". עוד אמר: "עבור חלק מהאנשים זה לא קל לעזוב את הבית. חלק מהאזורים הם אזורים עניים". 

בערים רבות נערכים למצור שעלול להימשך למעלה מיממה. מדובר, כאמור, בהוריקן העוצמתי ביותר שיגיע לאזור מזה מאה, וכמו תמיד, ישנם כאלו שמעדיפים להישאר. "אני מתכוון להתבצר בביתי, עברנו כל כך הרבה סופות והתקשורת לפעמים מנפחת דברים ואנשים מיד בורחים, ובצדק", הסביר אחד התושבים את צעדיו בעת ההכנות לסופה. "אבל אנחנו עברנו כל כך הרבה סופות ולכן נוח לנו להישאר ויש לנו מספיק מזון".

משאית מנסה להימלט מהוריקן מייקל
 

משאית מנסה להימלט מהוריקן מייקל (רויטרס )

 

גם רוני לוינסון, ישראלית שמתגוררת בפלורידה נשמעה אדישה לתחזיות בעת שיחתה עם חדשות עשר. "בשנה שעברה גם היה לנו הוריקן ואמרו שיהיה גרוע - ושום דבר לא קרה לנו", סיפרה לוינסון. "אז אנשים חשבו ששום דבר לא יקרה ועכשיו זה בקטגוריה 4 וכולם פוחדים".

עומר המנס, שליח CNN לפלורידה, דיווח הערב לחדשות עשר מפנמה סיטי, אחת הערים המאוכלסות בפלורידה, שצפויה להיפגע מ"מייקל". "גורמים ברשויות ותושבים רבים לחוצים מאוד", סיפר המנס. "אמרו לתושבים להתפנות בימים האחרונים ומי שבחרו להישאר קיבלו הזדמנות לאסוף שקי חול שעוצרים חלק מהשיטפון בקירות החיצוניים של הבית. ביקשו מהנשארים להגיע למקומות גובהים ולתפוס שם מחסה. כיוון שאספקת החשמל עלולה להפסיק גם לשבוע, רבים שמחו לראות חנויות שנשארו פתוחות עם סחורה".

המנס הוסיף להסביר כי אלפי בני אדם ישתמשו במקלטים שהציעו הרשויות. "רבים שאינם יכולים להתרחק מספיק מהסופה או שרוצים להישאר בקרבת נכסיהם, בחרו כבר אתמול, עוד לפני שהסופה הגיעה לכאן, לנצל את המקלטים. גם היום בבוקר, המקלטים קיבלו אנשים שאולי התחרטו על ההחלטה לשרוד את הסופה בכוחות עצמם בגלל עלייתה בדרגה".


מושל פלורידה, ריק סקוט, וראשי רשויות באזורים המועדים לסכנה, פרסמו מוקדם יותר הודעות אזהרה לתושבים לפיהן בחלק מאזורי הסכנה כבר אין טעם להתפנות, אלא רק לתפוס מחסה "בחדרים הכי פחות חשופים בבתים". כחצי מיליון בני אדם נתבקשו על ידי הרשויות לעזוב את בתיהם ולהתפנות מאזורי הסיכון, אולם בשעות האחרונות, כאמור, התברר כי כבר מאוחר מדי עבור אלו שנותרו מאחור. "הזמן להתפנות לאורך החוף נגמר", צייץ המושל סקוט בחשבון הטוויטר שלו. "בעין הסערה לא תהיה אפשרות לקבלת סיוע מכוחות החירום. אם בחרתם להישאר בתוך אזורי הסיכון – אתם חייבים למצוא מחסה מיידית".


 

 טראמפ בעת תדרוך על הוריקן מיייקל
 

טראמפ בעת תדרוך על הוריקן מיייקל (רויטרס )

 

עוד הוסיף סקוט כי כבר שוחח עם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ שהציע סיוע "כדי לתת מענה לסופה האימתנית והקטסטרופלית". סקוט אף סיפר כי זו תהיה "הסערה ההרסנית ביותר בצפון מזרח פלורידה מזה מאה שנה". טראמפ עצמו אמר כי הוא יגיע לאזור שבו תכה הסערה בראשון או בשני. 

WOW!!! Eyewall of #hurricanemichael in #panamacitybeach Florida! LIVE report: ReedTimmerAccu pic.twitter.com/bCsApn8djC

— WEATHER/ METEO WORLD (@StormchaserUKEU) 10 באוקטובר 2018

הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום, FEMA, הודיעה כי גם מדינת ג'ורג'יה תיפגע מהסופה שתהיה "מהחמורות שנראו בדרום המדינה בעשורים האחרונים" והעבירה פנייה לתושבים להתייחס לחומרת העניין ברצינות. עוד נמסר מהסוכנות כי אספקת החשמל בג'ורג'יה ובפלורידה עלולות להיפסק, אפילו למשך כמה שבועות. בד בבד, באזורי קרוליינה הדרומית והצפונית, שם מפלס הנהרות עדיין לא חזר לגובהו הממוצע מאז הוריקן "פלורנס", אמנם לא צפוייה פגיעה ישירה, אך כן יירדו גשמים עזים "שיובילו להרס ולסיבוכים נוספים".