האם ההיסטוריה תחזור על עצמה? מלחמת ההתשה בעוטף עזה

מדוע הממשלה מחכה וסופגת את העימותים, ולא פותחת במבצע גדול נגד חמאס ברצועת עזה? ד"ר שמואל שי מסביר כי "ישראל לא יודעת מה יבוא במקום הארגון העזתי"

מאז הקמת המדינה, ישראל התמודדה עם עימותים שנמשכו עד התפוצצות שהביאה למלחמה – ואז חוזר חלילה. האם ההיסטוריה חוזרת על עצמה, במובן זה שהמתיחות וההתפתחויות ברצועת עזה ובעוטף יובילו את ישראל למערכה הבאה?

"אם מסתכלים על ארגוני הטרור השונים, האבולוציה שלהם מאוד דומה", הסביר אל"מ במיל' ד"ר שאול שי, היסטוריון צבאי מהמרכז הבינתחומי בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום", "זה מתחיל מארגון טרור, וכאשר הוא מגיע לשליטה במרחב טריטוריאלי, הוא מתחיל להתפתח לכיוון סמי-צבאי. כך היה עם ארגון פתח בלבנון ערב מלחמת שלום הגליל, כך קרה לחיזבאללה - שהתפתח מארגון טרור לסמי-צבאי, וכך קרה גם עם חמאס. זוהי דינמיקה משותפת לכל הארגונים".

 אל"מ במיל' ד"ר שאול שי, היסטוריון צבאי מהמרכז הבינתחומי
 

אל"מ במיל' ד"ר שאול שי, היסטוריון צבאי מהמרכז הבינתחומי (חדשות עשר)

 

"כאשר ארגון מגיע ליכולות האלה, האיום שהוא יוצר על מדינת ישראל הוא יותר גבוה. איך האיום הזה בא לידי סיום? בחלק מהפעמים זו פעולה ישראלית, כמו במלחמת סיני בשנת 1956, שעד מלחמת ששת הימים הארץ שקטה, ובחלק מהפעמים זהו צד שלישי המביא לסיום האיום", אמר ד"ר שי.

כשעולה השאלה מדוע ישראל מחכה וסופגת את העימותים, ולא פותחת במבצע גדול נגד חמאס ברצועת עזה, ד"ר שי מסביר כי "הבעיה היא שאנחנו לא יודעים איך תסתיים המערכה מול יריב מסוים שמולו אנחנו עומדים, אנחנו לא יודעים מה יבוא במקומו. בלבנון, החלפנו את העימות מול פתח ביריב חדש – חיזבאללה. אז כשאנחנו מסתכלים על עזה, אנחנו יודעים שאם צה"ל יקבל פקודה הוא ידע לחסל את שלטון חמאס, אך נשאלת השאלה מה יקרה בשלב הבא. באותן מקומות שיש מדינה ריבונית שממלאה את הוואקום הזה, אז הארץ תשקוט – כמו שהיה במצרים וירדן".

עוד דבר שמאפיין ארגוני טרור, הוא ההגדרה שלהם עצמם כארגוני התנגדות. "ארגון התנגדות שלא מנהל התנגדות, מאבד את ה-DNA שלו, ולכן חמאס חייב להמשיך במאבק נגד ישראל", אמר ד"ר שי,"הוא חייב את זה גם מתוקף הבעיות הקשות בהן הוא נתון כיום וגם בגלל חולשתו הנמצאת כקונצנזוס, שדוחפת אותו לעימות".

הפגנות בגבול הרצועה
 

הפגנות בגבול הרצועה (צילום: פלסטיני )

 

"עם זאת, לדעתי ישראל מקלה על חמאס. ישראל לא רוצה שיהיה בעזה משבר הומניטרי, היא לא רוצה להיכנס לשם. כתוצאה מזה, ישראל משאירה לחמאס מרחב מאוד נוח, שנותן לו לנהל בצורה מושכלת את העימות ובתנאים שנוחים לו". לבסוף הוסיף ד"ר שי, כי "כל זמן שלא נשנה את המשוואה, אנחנו דוחים את הקץ. יכול להיות שחמאס זה הרע במיעוטו, אך צריך להבין שזהו לא פתרון. הבעיה תחזור אלינו".

אירועי היום:

במהלך היום (רביעי) פרצו בעוטף עזה שבע שריפות כתוצאה מבלוני תבערה. שריפה אחת ביער כיסופים ממשיכה להתפשט וצוותי כיבוי פועלים במקום להשתלטות על האש. מוקדם יותר היום, נשרפו כחמישה דונם בשמורת הטבע בארי. 

בתוך כך, גורמים פלסטינים אמרו היום לחדשות עשר כי חמאס שוקל לצמצם את ההפגנות המתנהלות בסמוך לגדר המערכת במידה ותוגדל הכנסת הכספים, התרופות והסולר לרצועת עזה. לדבריהם, "במידה והסיוע לא יגדל ההפגנות יסלימו, דבר שיגביר את הסיכויים לעימות". עוד הוסיפו כי "חמאס מבקש למצוא ציר עוקף אבו מאזן בדמות 'הבנות שקטות' עם מדינות במזרח התיכון, ובראשן מצרים".

 תחנת הכוח ברצועת עזה
 

תחנת הכוח ברצועת עזה (רויטרס )

 

במקביל, חמאס ברך על הכנסת הסולר הקטארי לרצועה: "הכנסת סולר לתחנת הכוח של עזה היא צעד ראשון להקלה על המצור והמשברים בעזה. בהמשך יהיו צעדים נוספים מסוג זה על אפה וחמתה של הרשות הפלסטינית". נוסף על כך, אמרו גורמים בחמאס כי "בעוד הרשות הפלסטינית מתנערת מאחריותה כלפי העם הפלסטיני ברצועה ואף מחריפה את סבלו, מדינות בעולם מתנדבות לסייע לסגור את הפער בין רמאללה לעזה". בין המדינות שמנה הארגון: מצרים, קטאר, טורקיה, מרוקו ואיראן.

כאמור, אתמול בבוקר נכנסו לרצועת עזה מיכליות דלק הממומנות על ידי קטאר, דרך מעבר כרם שלום. הדלק מיועד להפעלת תחנות כוח המספקות חשמל לרצועה. בכיר פתח, עזאם אל-אחמד, הודיע כי "כניסת הסולר לרצועת עזה ללא אישורנו מהווה חציית קו אדום".

כמו כן, אתמול דווח בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ייצא לסבב פגישות בסוף השבוע הבא בנושא הפיוס הפנים פלסטיני והמאמצים להשגת רגיעה בין חמאס לישראל. על פי הדיווח, כאמל ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ויעביר לו מסר, לפיו על הרשות לשתף פעולה עם המאמצים המצריים, ובמידה ולא, קהיר תמשוך את ידיה מנושא הפיוס לחלוטין ותתייחס לחמאס כגורם האחראי על גבולה המזרחי ובמעבר רפיח, ולא לרשות הפלסטינית. מלבד הביקור ברמאללה, כאמל יגיע גם לתל אביב ולירדן.