פרופסור ג'ון צ'ני-ליפולד, שסרב להמליץ על תלמידה בשל חרם על ישראל, יוטיוב

נשיא אונ' מישיגן שם קץ לגל האנטי ישראלי: "לא תומכים בחרם"

לאחר ששני סטודנטים שרצו ללמוד בת"א סורבו ע"י אנשי סגל תומכי חרם ובעקבות מכתב של בנט בתגובה למיצג שהשווה את נתניהו להיטלר - ראש המוסד האקדמי פרסם מכתב הבהרה

באוניברסיטת מישיגן נוקטים עמדה: כחודש לאחר שסרב להמליץ על סטודנטית שרצתה ללמוד בישראל, בגלל חרם על ישראל, אתמול (שלישי) נענש פרופסור ג'ון צ'ני-ליפולד מאוניברסיטת מישיגן. בד בבד, היום פרסם נשיא האוניברסיטה מכתב ובו התייחס למקרה, לאירוע דומה שהתרחש לפני כשבוע ולמיצג באוניברסיטה שבו הושווה נתניהו להיטלר ואף הוביל את שר החינוך בנט ליזום פנייה לאוניברסיטה. "אנחנו מחוייבים לסביבה שוויונית ומכילה, איננו תומכים בחרם על מוסדות ישראליים", כתב נשיא המוסד האקדמי.
 

ועדה פקולטטית שדנה בעניינו של צ'ני-ליפולד החליטה אתמול כי נגד המרצה יינקטו צעדי ענישה. "הוא לא ייקבל העלאה בשכרו בשנת הלימודים הקרובה ולא יוכל לצאת לשנת השבתון אותה היה צפוי להתחיל בחודש ינואר ואף לא יתאפשר לו לעשות זאת בשנתיים הקורובות".
 

ממכתב שכתבה דיקאנית הפקולטה, אליזבת' קול, עולה כי המרצה השנוי במחלוקת עשוי לעמוד בפני צעדים משמעתיים נוספים אם תקרית דומה תתרחש בשנית ואולי אף יפוטר מעבודתו. "התנהגותך רחוקה מהציפיות של המוסד האקדמי בכל הנוגע ליחס כלפיי הסטודנטים", כתבה הדיקאנית. "זו אזהרה חמורה בעקבות התנהגותך שבנסיבות הללו הייתה לא ראויה, ולא תהיה סובלנות כלפיה. בעתיד, איכויות הסטודנט צריכות להיות השיקול המרכזי שלך כשאתה נענה, או מסרב לבקשה למתן המלצה. אל תשתמש בהמלצות שמבקשים ממך הסטודנטים כפלטפורמה לדיון באמונותיך הפוליטיות האישיות".

 שר החינוך, נפתלי בנט

"שנאה ארסית נגד המדינה היהודית" שר החינוך, נפתלי בנט (רויטרס)

 

בשבוע שעבר, לוסי פיטרסון, חברת סגל נוספת במוסד האקדמי נסוגה מהתחייבותה לספק מכתב המלצה לאחד מהסטודנטים שלה לאחר שגילתה כי בכוונתו ללמוד בתל אביב. ג'ייק סקר בן ה-20 מניו יורק, בן לאב ישראלי, סטודנט לכלכלה ויזמות באוניברסיטת מישיגן, ביקש ללמוד סמסטר באוניברסיטת תל אביב "כדי להגשים את חלום הילדות שלו לחיות בישראל למשך תקופת זמן".

סקר ביקש המלצה מפיטרסון, עוזרת הוראה באוניברסיטת מישיגן. לאחר שהשיבה בחיוב לפנייתו וביקשה פרטים נוספים, כתב לה סקר כי הוא מעוניי ללמוד בתל אביב, ואז שינתה פיטרסון את תגובתה. "מתנצלת, אך לא אוכל לכתוב לך המלצה", כתבה פיטרסון. "יחד עם אקדמאים נוספים בארה"ב ובמקומות אחרים, התחייבתי להחרים מוסדות ישראליים על מנת להראות את הזדהותי עם פלסטין. זה לא אישי, ואשמח לכתוב לך המלצה אם תגיש בקשה למקומות אחרים".

נוסף על שני אירועים אלו, שר החינוך נפתלי בנט פנה לנשיא האוניברסיטה במכתב ובו התייחס לתקריות בקמפוס שמצביעות על "שנאה ארסית נגד המדינה היהודית" ואף התייחס באופן פרטני למיצג של אומן בשם אמורי דגלאס שכלל קולאז' שבו הופיעו זה לצד זה תמונותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואדולף היטלר, יחד עם הכיתוב "אשמים ברצח עם". "הגיע הזמן שכראש האוניברסיטה, תנקוט בעמדה נוקשה נגד המגמה הזאת בקמפוס", כתב בנט לשליסל.
 

כאמור, בעקבות שני האירועים, פרסם נשיא האוניברסיטה מכתב פתוח ובו ביקש לגנות את היחס המפלה. "התקריות האחרונות פגעו בחלק מחברי הקהילה האוניברסיטאית וגרמה להם לחוש שזהותם הדתית והשאיפות האקדמיות שלהם – אינן מוערכות. האירועים הללו העלו שאלות חשובות על אמונות אישיות, האחריות שלנו כמחנכים ואנטישמיות", כתב הנשיא. "אנחנו רוצים שכל חברי הקהילה היהודית, ואחרים, ידעו שאנחנו מחוייבים לסביבה שתאפשר לכולם הזדמנות להצליח ולרדוף אחר שאיפותיהם האקדמיות".

כבר בחודש שעבר הודיעה אוניברסיטת מישיגן כי היא מתנגדת לסירובו של צ'ני-ליפולד לשלוח מכתב המלצה לתלמידה שביקשה ללמוד בישראל. תחילה המרצה נענה לבקשתה, אך כשהבין שברצונה ללמוד בישראל, שינה את החלטתו וסרב. "צר לי, אך כשרפרפתי בבקשת ההמלצה שלך לפני מספר שבועות פספסתי פרט מפתח", כתב המרצה לתלמידה, והוסיף: "כפי שאת ודאי יודעת, אוניברסיטאות רבות הכריזו על חרם אקדמי נגד ישראל, מתוך תמיכה בפלסטינים הגרים בפלסטין. החרם הזה כולל מכתבי המלצה לתלמידים השואפים ללמוד שם". בסיום הודעת הדואר האלקטרוני ששלח, כתב צ'ני-ליפולד: "הייתי צריך להודיע לך מוקדם יותר, ועל כך אני מצר".