רה"מ נגד ארדואן: "בלתי צפוי ופזיז, טורקיה הופכת לא דמוקרטית"

בפגישות שקיים רה"מ עם שרי החוץ של יוון וקפריסין, התבטא נתניהו בפסימיות לגבי עתיד טורקיה, כך לפי דיפלומטים מערביים שמעורים בתכני השיחות. "אין אור בקצה המנהרה"

בפגישות שקיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שרי החוץ של יוון וקפריסין שביקרו בישראל בחודש ספטמבר, התבטא נתניהו בפסימיות רבה לגבי עתידה של טורקיה - גם מבחינת היחסים עם ישראל וגם מבחינת הכלכלה הטורקית, כך אמרו לחדשות עשר פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים מערביים שמעורים בתכני השיחות.

נתניהו אמר בפגישות עם שרי החוץ של יוון וקפריסין כי הוא מודאג מממצב הכלכלה הטורקית כיוון שהנשיא ארדואן לא מקבל החלטות כלכליות הגיוניות. לדברי נתניהו המצב בטורקיה רק מחריף. "זו בעיה סיסטמית. טורקיה הופכת ללא דמוקרטית. ארדואן קורא לי 'היטלר' כל שבועיים. אני לא רואה אור בקצה המנהרה (בכל הנוגע לעתיד טורקיה)", אמר נתניהו.

ראש הממשלה ציין כי טורקיה רצתה לקדם את הפיוס עם ישראל לפני כשנתיים בגלל המצב בסוריה. הוא סיפר כי אחרי הפיוס עם טורקיה, יועציו הבכירים דיברו עם איבראהים קלין, יועצו הבכיר של ארדואן, כל שבועיים על המצב בסוריה. "עכשיו (אחרי גירוש השגריר הישראלי) אין אפילו שיתופי פעולה מודיעיניים עם טורקיה בנושא סוריה", אמר נתניהו.

 הכומר האמריקני אנדרו ברונסון מובל למעצר בית

הכומר האמריקני אנדרו ברונסון מובל למעצר בית ( getty images)

 

ראש הממשלה אמר כי הוא לא צופה שינוי לטובה של היחסים ארה"ב לטורקיה עד אחרי בחירות האמצע לקונגרס האמריקני בין השאר כיוון שפרשת הכומר האמריקני שעצור בטורקיה חשובה לבוחרים האוונגליסטים. "טראמפ לא יוריד את הלחץ", אמר נתניהו. ראש הממשלה סיפר כי הסכים לסייע לשיפור יחסי טורקיה עם ארה"ב וכשטראמפ ביקש לשחרר את האזרחית הטורקית שהיתה עצורה בישראל הוא הסכים לכך. נתניהו הסביר כי גורמי הביטחון לא התנגדו למהלך ולכן הוא קידם אותו.

נתניהו הביע דאגה ממהלכים שטורקיה עלולה לבצע נגד קידוחי הגז באזור קפריסין ויוון. "ארדואן הוא בלתי צפוי ופזיז", אמר נתניהו. "אנחנו מודאגים ועוקבים אם ארדואן יעשה משהו באזור (בעניין הגז)...אני פסימי – זה אוקסימורון שחברה בנאט"ו מחזיקה טילי S400. אני מודאג מזה שיש להם מטוסי F35".