התבטאות נתניהו על רמת הגולן עוררה דוב רוסי מרבצו • פרשנות

חבל הארץ הצפוני לא היה על סדר היום הבינלאומי אולם דברי ראש הממשלה על מעמדו, גררו תגובה רוסית ובניגוד לדיון על ירושלים - כאן טראמפ לא מעורב

המתיחות מול מוסקבה נמשכת: מאז שהרוסים שלחו את כוחותיהם לסוריה, לפני כשלוש שנים, לא נשמעה ממוסקבה התבטאות בנוגע למעמד רמת הגולן ואילו היום (רביעי), לפתע, אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי "שינוי מעמדה של רמת הגולן, ללא החלטה במועצת הביטחון של האו"ם, יהיה הפרה ברורה של החלטות האו"ם".

דברי לברוב הגיעו, ככל הנראה, בתגובה לדבריו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בביקור שערך השבוע ברמת הגולן, אז אמר כי על העולם להכיר בריבונות הישראלית ברמה. משמעות התגובה הרוסית היא שמבחינת פוטין וחבריו, רמת הגולן הייתה ונשארה נושא שעליו צריך לדון במשא ומתן עם סוריה.

יש לציין כי כמו רוסיה, גם נתניהו לא התבטא הרבה פעמים בנושא וכשהתבטא בעבר - עשה זאת על רקע לחץ פוליטי.

עם זאת, נדמה שהתבטאות נתניהו עוררה דוב מרבצו וגררה את חבל הארץ הצפוני ללב דיון שכלל לא התקיים עד כה. דבר דומה התרחש לאחר הכרזת טראמפ על ירושלים בירת ישראל. גם בנושא זה לא היה הרבה שיח בינלאומי ולפתע מדינות רבות נגררו לומר שירושלים היא שטח שנמצא במחלוקת. ההבדל בין שני המקרים הוא שכעת ישראל מתמודדת עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ולא עם החבר הקרוב טראמפ ובניגוד לעבר - בצל הפלת המטוס הרוסי - פוטין יהיה הרבה פחות נוח.

 סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי
 

סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי ( רויטרס)

 

דברי נתניהו על רמת הגולן:

בביקורו ביום שני אמר נתניהו כי "אנחנו רואים את מה שקורה מעבר לגבול, את ניסיונות ההתבססות הצבאית של איראן ואת התוקפנות של קנאי הטרור. מול כל אלה נוסיף לעמוד איתנים ונחושים. ישראל בגולן היא ערובה ליציבות המרחב סביבנו", הבהיר נתניהו. "ישראל בגולן היא מציאות מוצדקת שמבוססת על זכויות עתיקות יומין. ישראל בגולן היא עובדה שהקהילה הבינלאומית חייבת להכיר בה, וכל עוד הדבר תלוי בי הגולן תמיד יישאר בריבונות ישראל, כי אחרת אנחנו נקבל את איראן וחיזבאללה על שפת הכנרת". 

נתניהו הוסיף כי "איראן וחיזבאללה מנסים כל הזמן להקים כוח מולנו שיפעל נגד הגולן ונגד הגליל. אנחנו מסכלים זאת וכל עוד הדבר תלוי בי אנחנו נמשיך לסכל זאת", הדגיש נתניהו. "אנחנו נמשיך לפעול בנחישות נגד הניסיונות של איראן לפתח חזית נוספת נגדנו בגולן ובסוריה ואנו נפעל נגד הניסיונות שלה להעביר נשק קטלני לחיזבאללה בלבנון". 

עוד אמר ראש הממשלה בביקור כי ישוחח על המציאות הביטחונית בגבולה הצפוני של ישראל עם נשיא רוסיה, לכשייפגשו. "הנשיא פוטין ואני החלטנו על התיאום הביטחוני החשוב לצה"ל ולצבא רוסיה וכמובן פיתחנו יחד גם יחסים טובים בין רוסיה לישראל", אמר נתניהו. "אני יודע שהנשיא פוטין מבין את המחויבות שלי לביטחון ישראל ואני יודע שהוא גם מבין את החשיבות שאני מייחס לרמת הגולן, שכולנו מייחסים לרמת הגולן ולמורשת ישראל". היום ציין לברוב כי מתקיימים מגעים בין הקרמלין ללשכת ראש ממשלת ישראל כדי לתאם פגישה בין פוטין לנתניהו. גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו כי עדיין לא נקבע מועד לפגישה.