דיווח: ארה"ב ידעה על הכוונה לחטוף את העיתונאי הסעודי

לפי ה"וושינגטון פוסט", שירותי הביון האמריקניים יירטו שיחות של פקידים סעודים שדנו בתוכנית ללכוד את חאשוקג'י. טראמפ: "מעוניין לגלות מה עלה בגורלו. זה מצב רע"

  • פורסם ב:
  • 10/10/2018 17:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/10/2018 19:28
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ארצות הברית ידעה על כוונת סעודיה לחטוף את העיתונאי הגולה ג'מאל חאשוקג'י, כך דיווח היום (רביעי) ה"וושינגטון פוסט". לפי הדיווח שנסמך על דבריו של אדם שמעורה בפרטים, שירותי הביון האמריקניים יירטו שיחות של פקידים סעודים שדנו בתוכנית ללכוד את חאשוקג'י. לפי הגורם, הסעודים רצו לפתות את חאשוקג'י לשוב לסעודיה וללכדו שם. עם זאת, לא ברור האם ארה"ב הזהירה את העיתונאי הגולה על כוונת הסעודים להרע לו ולא ידוע האם הפקידים שרצו ללכוד את העיתונאי - רצו להרגו או לחקרו בלבד. הערב אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי הוא מעוניין להביא את ארוסתו של חאשוקג'י לביקור בבית הלבן. עוד אמר כי הוא מנהל שיחות עם נציגים סעודים רמי דרג בנושא וכי הוא דורש תשובות מהממשל הסעודי. "זה מצב רע", הוסיף.

הלילה דיווח ה"ניו יורק טיימס", לפי הערכת גורמי ביטחון בכירים בטורקיה, כי ההתנקשות בחאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בשבוע שעבר בוצעה בהוראת "הדרגים הבכירים ביותר" בארמון המלוכה בריאד. אותו גורם תיאר מבצע "מורכב ומהיר", במהלכו חיסולו של חאשוקג'י על ידי חוליית סוכנים סעודים הושלם תוך כשעתיים. "זה כמו 'ספרות זולה'", הבהיר אותו גורם טורקי. לדבריו, לא סביר שמבצע מורכב כל כך ובהיקף שכזה יצא לפועל ללא הכוונת ההנהגה הסעודית.

הגורם עוד ציין כי 15 סוכנים סעודים שהובילו את מבצע החיסול הגיעו לאיסטנבול ביום שלישי שעבר, ובעיתון הטורקי "סבאח", המזוהה במידה רבה עם הרשויות באנקרה, נחשפו שמותיהם ותמונותיהם של חברי אותה קבוצה, שאכן זוהו כבעלי תפקידים בממשל הסעודי או בשירותי הביטחון. אחד מהם, על פי הדיווח, היה מומחה לנתיחת גופות, שתפקידו כביכול היה לבתר את הגופה, באמצעות מסור שהובא במיוחד.

 
 
 
תמונות 15 הסוכנים הסעודים שחיסלו לכאורה את חאשוקג'י

תמונות 15 הסוכנים הסעודים שחיסלו לכאורה את חאשוקג'י (מתוך Sabah )

 

הקבוצה הגיעה לטורקיה בשתי טיסות שכר של חברת "סקיי פריים", שעובדת לעתים קרובות עם הממשלה הסעודית. מטוס אחד נחת ב-3:13 בבוקר, ועליו תשעה נוסעים. הם הזמינו חדרים בבתי מלון באזור הקונסוליה באיסטנבול, אולם עזבו כבר באותו היום. בשעה 22:46 הם המריאו בחזרה לריאד, דרך דובאי.

מטוס שני נחת באיסטנבול באותו היום בשעה 17:15 - כארבע שעות לאחר שחאשוקג'י נכנס למבנה הקונסוליה - ועליו שישה נוסעים. הם נסעו הישר לקונסוליה, ומשם שבו לשדה התעופה אטאטורק בדרום-מערב העיר, והמריאו בחזרה לריאד ב-18:20, עם עצירה בקהיר.

כתב של רשת TRT הממלכתית פרסם תיעוד ממצלמות האבטחה של מסעם של הסוכנים באיסטנבול, החל מנחיתת המטוסים בשדה התעופה אטאטורק והבידוק הביטחוני, הכניסה לבתי המלון בעיר והיציאה לעבר הקונסוליה, ועד להתמקמות במבנה הקונסוליה עד להגעת חאשוקג'י והעברת גופתו לכאורה.

 ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר
 

ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר ( רויטרס)

 

בתוך כך, הרשויות בטורקיה מסרו אמש כי יבקשו לערוך חיפוש במבנה הקונסוליה, במטרה לשפוך אור על מה שאירע שם מרגע שנכנס למבנה העיתונאי, שנודע בביקורתו כלפי משפחת המלוכה הסעודית. הרשויות בארצות הברית ובבריטניה, בעלות בריתה של ריאד, דרשו מהסעודים הבהרות לגבי המקרה, אולם נמנעו מלקבל באופן מוחלט את הגרסה הטורקית, לפיה חאשוקג'י אכן חוסל.

גורמים בסעודיה, כולל יורש העצר מוחמד בן סלמאן, הכחישו את הטענות, וטענו כי העיתונאי עזב את הקונסוליה בעצמו זמן קצר לאחר שהגיע אליה במטרה לטפל בכמה עניינים בירוקרטיים. הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן דרש מהסעודים להציג ראיות לכך, אולם ב"גרדיאן" דווח כי מצלמות האבטחה הוסרו באותו יום, שבו אף התבקשו באופן מפתיע עובדי הקונסוליה שלא להגיע.

הטורקים לא הציגו באופן רשמי את הראיות שבידיהם לכך שחאשוקג'י נרצח, וארדואן עצמו, למרות שעל פי דיווחים קיבל את מסקנות החקירה כבר ביום שבת, לא התייחס לכך בפומבי. יתרה מכך, למרות הדיווח ב"סבאח", כמה עיתונים אחרים המזוהים גם הם עם הממשלה דווקא הציגו גרסות זהירות יותר לאירועים.


גורם טורקי שצוטט בכלי התקשורת טען כי הטורקים אף השיגו סרטון שהכינו הסעודים על מנת להוכיח כי ההתנקשות אכן אירעה. לא ברור בדיוק למה היה אמור לשמש הסרטון, שטרם נחשף. בתמונה שפורסמו בכלי התקשורת בטורקיה, נראה חאשוקג'י בכניסה למבנה ביום היעלמותו, כשמאחוריו הרכב השחור שלכאורה שימש להוציא את גופתו המבותרת בתום המבצע.

ארוסתו של חאשוקג'י, הטיג'ה ג'נגיז, המתינה לו מחוץ לקונסוליה, אולם לדבריה הוא מעולם לא יצא מהמבנה. במאמר דעה שפרסמה ג'נגיז ב"וושינגטון פוסט", היא קראה לנשיא דונלד טראמפ "לשפוך אור על היעלמותו של ג'מאל". היא הוסיפה כי היא "בטוחה" שהוא בחיים, אך תקוותה נמוגה עוד ועוד בכל יום שעובר.