75 שנים להצלת יהודי דנמרק; הנשיא ריבלין נפגש עם המלכה

המדינה הסקנדינבית היא המקום היחיד באירופה שגייס את כל תושביו, כולל רשויות השלטון, להתייצב נגד הרצחנות הנאצית. רוב יהודי המדינה ניצלו בזכות הפעולות

ביומיים הקרובים יציינו בדנמרק 75 שנים לאחד האירועים הכי יוצאי דופן באירופה של מלחמת העולם השנייה. הנשיא ריבלין נפגש היום (רביעי) עם המלכה הדנית בקופנהגן, ולפני כן הניח זר על אנדרטה צנועה לזכר המחתרת הדנית נגד הנאצים, שהייתה חלק מרכזי במבצע הצלת יהודי דנמרק. הנשיא הודה למלכה על מעורבותה האישית לאורך השנים לשימור זיכרון הצלת יהודי דנמרק ולמען היחסים הטובים עם הקהילה היהודית ועם מדינת ישראל. הנשיא שב והזמין את המלכה להגיע ולבקר בישראל בקרוב.

דנמרק היא המקום היחיד באירופה שבו המדינה כולה התגייסה להצלת היהודים כולם, וגם הצליחה.

בדנמרק, הכיבוש הנאצי הותיר את המוסדות המקומיים פועלים, וכאשר בספטמבר 1943 ניתנה הפקודה לשלוח למחנות הריכוז והמוות את 8000 היהודים, המדינה הדנית, והמלך שלה שנותר בקופנאגן, התגייסו במגוון דרכים כדי להבריח את היהודים לשוודיה. היהודים יצאו בעיקר מאזור אלסינור, שיט קצר משם לשבדיה, למקום מבטחים. דיפלומט גרמני, חסיד אומות העולם, ניהל מגעים עם שוודיה, וכך גם גורמים בדנמרק, כדי שזו תקבל את היהודים. היא עשתה זאת בנפש חפצה, ועל כך כתב אלתרמן את שירו המפורסם "הלשון השוודית".

 נשיא המדינה ורעייתו עם מלכת דנמרק בארמון המלוכה
 

נשיא המדינה ורעייתו עם מלכת דנמרק בארמון המלוכה ( ארמון המלוכה הדני)

 

השאלה המרכזית היא כמובן מדוע, מדוע הדנים, בניגוד לכל עם אחר, התייצבו נגד הרצחנות הנאצית כלפי היהודים. יש לציין, שהכיבוש הנאצי בדנמרק היה כנראה שונה וחלש יותר מבמקומות כמו הולנד ופולין.

כ-500 יהודים נלכדו בידי הגסטפו, אבל הדנים לא נרתעו והפעילו לחץ אדיר שישוחררו ויטופלו היטב. רובם המוחלט ניצל בעקבות זאת, וכאשר הם שבו הביתה אחרי הניצחון, רכושם חיכה להם. זה היה, כשמו של ספר על הפרשה, קנוניה של הגינות, שבה השתתפו דנים מדייגים ועד הכנסייה דרך המלך והמחתרת. התוצאה הייתה שימור אנושיות.