הוריקן "מייקל": "הסופה הקשה של המאה, מי שלא התפנה - שיתחבא"

הסופה צפויה לפגוע בשעות הקרובות ובהמשך להגיע גם למדינת ג'ורג'יה ולגרום להצפות בקרוליינות. מנהיגים באזורי הסיכון מתחננים: "היכנסו לחדרים הכי פחות חשופים בבתים"

סופת ההוריקן "מייקל" צפויה לפגוע בעוד מספר שעות (רביעי) בפלורידה ובאלבמה, לאחר שהתחזקה כבר לעוצמה 4 המסוכנת וכבר ממש נושקת לדרגה 5, הרבה מעל הציפיות של הימים האחרונים. רוחות הסערה צפויות לנשוב במהירות של כ-250 קמ"ש, מפלס הים עשוי לעלות בארבעה מטרים באזורים מסויימים, ועשרות סנטימטרים של גשם ירדו בפרק זמן קצר. הסערה תפגע גם בחלקים ממדינת ג'ורג'יה על פי התחזיות האחרונות ואף לגרום להצפות בקרוליינה הצפונית והדרומית. מושל פלורידה, ריק סקוט, וראשי רשויות באזורים המועדים לסכנה, פרסמו הודעות אזהרה לתושבים לפיהן בחלק מאזורי הסכנה כבר אין טעם להתפנות, אלא רק לתפוס מחסה "בחדרים הכי פחות חשופים בבתים".

כחצי מיליון בני אדם נתבקשו על ידי הרשויות לעזוב את בתיהם ולהתפנות מאזורי הסיכון, אולם בשעות האחרונות, כאמור, התברר כי כבר מאוחר מדי עבור אלו שנותרו מאחור. "הזמן להתפנות לאורך החוף נגמר", צייץ המושל סקוט בחשבון הטוויטר שלו. "בעין הסערה לא תהיה אפשרות לקבלת סיוע מכוחות החירום. אם בחרתם להישאר בתוך אזורי הסיכון – אתם חייבים למצוא מחסה מיידית".
 

עוד הוסיף סקוט כי כבר שוחח עם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ שהציע סיוע "כדי לתת מענה לסופה האימתנית והקטסטרופלית". סקוט אף סיפר כי זו תהיה "הסערה ההרסנית ביותר בצפון מזרח פלורידה מזה מאה שנה". טראמפ עצמו אמר כי הוא יגיע לאזור שבו תכה הסערה בראשון או בשני. 

 
 
  צילום לווין של הוריקן "מייקל" (ארכיון)

צילום לווין של הוריקן "מייקל" (רויטרס )

 


הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום, FEMA, הודיעה כי גם מדינת ג'ורג'יה תיפגע מהסופה שתהיה "מהחמורות שנראו בדרום המדינה בעשורים האחרונים" והעבירה פנייה לתושבים להתייחס לחומרת העניין ברצינות. עוד נמסר מהסוכנות כי אספקת החשמל בג'ורג'יה ובפלורידה עשוייות להיפסק, אפילו למשך כמה שבועות. בד בבד, באזורי קרוליינה הדרומית והצפונית, שם מפלס הנהרות עדיין לא חזר לגובהו הממוצע מאז הוריקן "פלורנס", אמנם לא צפוייה פגיעה ישירה, אך כן יירדו גשמים עזים "שיובילו להרס ולסיבוכים נוספים".

סופת ההוריקן "מייקל", עלולה להגיע אף לדרגה 5, הגבוהה ביותר. בשל כך, מוקדם יותר הבוקר, אלפי בתים ננטשו ונוסף על כך, בערים רבות נערכים למצור שעלול להימשך למעלה מיממה. מדובר, כאמור, בהוריקן הגדול ביותר שיגיע לאזור זה, מאז הוריקן "דניס" שהיכה באזור בשנת 2005.

ההוריקן צפוי להיחלש רק לאחר שיפגע בחופים באזור. אתמול, כזכור, מושל פלורידה הורה לתושבי חוף המפרץ להתפנות מבתיהם. בדרכה לחלק הצפוני של היבשת, עברה הסופה בחצי האי יוקטן שבמקסיקו, במערב קובה ובצפון הונדורס, והביאה למותם של 13 בני אדם. 

פלורידה הכריזה על מצב חירום ב-35 מחוזות בצפון מערב המדינה ובאזור ביג בנד. האזורים הסמוכים לחוף פונו מתושביהם בסיוע 1,250 חיילי המשמר הלאומי, ולמעלה מ-4,000 חיילים עדיין בכוננות לקראת הסערה המתקרבת. "אנחנו נערכים לקראת פגיעה ישירה", אמר מושל המדינה, ריק סקוט.