אוניברסיטת תל אביב, פייסבוק

לקראת פתיחת שנת הלימודים: מספר הסטודנטים לתואר ראשון בירידה

נתוני למ"ס מצביעים על ירידה של 5% בהרשמה ללימודים אקדמיים, במכללות לחינוך נרשמה צניחה חדה יותר. החוגים הפופולריים ביותר: מדעי הרוח והחברה. 60% מהסטודנטים - נשים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום (רביעי) את נתוני הסטודנטים במוסדות האקדמאיים בארץ. זאת, לקראת פתיחת שנת הלימודים, שתתרחש ברוב האוניברסיטאות והמכללות ביום ראשון הקרוב.

גולת הכותרת היא ירידה של 5.7% אחוזים בכמות הסטודנטים החדשים לתואר ראשון, כאשר מספר הסטודנטים ירד ב-3,055 ביחס לאשתקד. במכללות האקדמיות הלא מתוקצבות נרשמה ירידה מתונה יותר, ואילו במכללות האקדמיות לחינוך מדובר בצניחה של כמעט 8%.

 תרשים כמות סטודנטים חדשים לפי שנה
 

תרשים כמות סטודנטים חדשים לפי שנה (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה )

 

בשנה שעברה למדו בסך הכול 314.5 אלף סטודנטים, ב-62 מוסדות השונים להשכלה גבוהה. רוב הסטודנטים לתואר ראשון למדו בפקולטות למדעי החברה או הרוח, מספר שמזנק עד ל-70% בתואר השני. אולם, התואר השלישי הנפוץ ביותר הוא דווקא בתחום מדעי הטבע או המתמטיקה, עם 40%.

 כמעט 60% מהלומדים באקדמיה הן נשים, כאשר בקרב החברה הערבית המספר הזה עולה. בעשור האחרון עלה אחוז הסטודנטים הערבים בכל התארים וכיום כ-18% מהסטודנטים לתואר ראשון הם מהמגזר הערבי. גם בקרב החרדים נרשמה עלייה, כאשר למעלה מ-11 אלף סטודנטים חרדים לומדים באקדמיה, כשליש מהם בתחום החינוך. רק 30% מהסטודנטים החרדים הם גברים.

 תרשים סטודנטים - אחוז הנשים בקרב קבוצות אוכלוסיה
 

תרשים סטודנטים - אחוז הנשים בקרב קבוצות אוכלוסיה (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה )