בעקבות קמפיין #לא_התלוננתי: עלייה של 50% בפנייה למרכזי הסיוע

פונות רבות למרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית תיארו תחושה של "הצפה" עקב החשיפה לסיפורים האישיים. מספר הפניות לקו הגברים הוכפל. "נושאים את הפצעים כל הזמן"

עלייה של כ-50% בפניות למרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית נרשמה בשבוע האחרון, בעקבות קמפיין #לא_התלוננתי, במסגרתו נשים וגברים רבים שיתפו סיפורים של פגיעה מינית ואונס, תוך התמקדות בחוסר המענה מצד הרשויות או הגורמים האחראים. מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית נמסר היום (רביעי) כי פונות רבות תיארו תחושה של "הצפה", בעקבות החשיפה האינטנסיבית לסיפורי פגיעה.


כמו כן, מספר הפניות לקו הגברים הוכפל ביחס לממוצע, ונצפתה מגמה של הרחבת פרופיל הגברים שפנו לסיוע - כך שיותר גברים מבוגרים פנו בנוגע לפגיעות שהתרחשו בעברם. העלייה הגדולה ביותר נרשמה בצ'אט הסיוע המקוון, שרשם גידול של 140% במספר הפניות. חתך הגילים שמאפיין את הצ'אט עומד על 17 עד 30.


אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, מסרה כי "חשיפה נרחבת לתכני פגיעה מינית, כמו זו שחווינו בשבוע האחרון במחאת #לא_התלוננתי, מעוררת בנפגעות ובנפגעים רבים הצפה של תכני הפגיעה שחוו בעצמם ובעצמן, אשר גוררת קושי נפשי ורגשי ולעיתים אף משליכה על יכולת התפקוד".

"חשוב לציין כי תחושות כאלו הן טבעיות ונורמליות", הבהירה סוליציאנו. "ב'רגעים' תרבותיים כמו זה, הסטטיסטיקה המוכרת לנו היטב מקבלת פנים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שרבות ורבים נושאים עימם את הפצעים כל הזמן - גם כשהנושא לא בראש הכותרות, וחובתנו כחברה לאפשר להם מזור והכרה". 

ישראליות וישראלים רבים שיתפו בעת האחרונה ברשתות החברתיות, תחת ההאשטאג #לא_התלוננתי, את סיפוריהם האישיים בנוגע לאונס, תקיפה מינית והטרדה מינית, והסיבות שבגינן בחרו שלא להתלונן או הדרכים שבהן נתקלו בקשיים עם הגשת התלונה. זאת, לאחר שאמירתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעקבות סערת מינויו של השופט ברט קוואנו, שהועלו נגדו טענות בגין ניסיון אונס ותקיפה מינית, לבית המשפט העליון.

טראמפ ובכירים רפובליקנים נוספים תהו בפומבי מדוע ד"ר כריסטין פורד, שעדותה המפורטת נשמעה בוועדת החוקה של הסנאט, לא התלוננה מיד לאחר המקרה, כשהיא הייתה בת 15 – לפני 36 שנים. בעקבות זאת, ההאשטאג #WhyIDidntReport ("למה לא התלוננתי") נפוץ ברשתות החברתיות – וכעת זכה גם לגרסה ישראלית.

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית מפעיל קווי חירום, הפעילים 24 שעות ביממה: קו הסיוע לנשים: 1202; קו הסיוע לגברים: 1203; קו הסיוע לנשים ערביות: 04-6566813; קו הסיוע לנשים דתיות: 02-6730002; קו הסיוע לגברים דתיים: 02-5328000.