הפגנת קהילת הלהט"ב בבלפסט, רויטרס

ביהמ"ש בבריטניה קבע: סירוב לאפות "עוגה להט"בית" - לא אפליה

בני זוג מצפון אירלנד ביקשו מבעלי מאפייה לכתוב על העוגה מסר התומך בנישואים חד-מיניים, אך אלה לא הסכימו. ערכאות נמוכות פסקו נגד המאפייה, אך העליון הפך את ההחלטה

בית המשפט העליון בבריטניה פסק היום (רביעי) כי מאפייה שסירבה לאפות עוגה שעליה נכתב מסר התומך בנישואים חד-מיניים - לא עברה על החוק. ההחלטה התקבלה פה אחד על ידי הרכב של חמישה שופטים.

הסיפור החל בשנת 2014 כששני גברים מצפון אירלנד ביקשו ממאפייה במרכז העיר בלפסט לאפות להם עוגה כשעליה תמונה של אריק ובנץ מרחוב סומסום ומסר התומך בנישואיהם. בעלי המקום סירבו לבקשה בטענה כי "אינה תואמת את אמונתם הדתית".

 הפגנת קהילת הלהט"ב בבלפסט
 

הפגנת קהילת הלהט"ב בבלפסט (רויטרס)

 

בני הזוג תבעו אותם בטענה לאפליה על רקע מיני, ושנה לאחר מכן הורשעו בעלי המקום. בעקבות ההחלטה ערערו בעלי המאפייה לבית המשפט העליון בטענה כי "יש אנשים שרוצים לגרום לנו לתמוך במשהו שאיננו מסכימים לו בחסות החוק". היום החליט בית המשפט העליון להפוך את ההחלטה ולקבל את עמדתם.

ברנדה הייל, נשיאת בית המשפט העליון הבריטי, אמרה בפסק הדיון כי "המסקנה מהפסיקה אינה שמותר להפסיק את הצורך בהגנה על בני קהילת הלהט"ב או על אנשים התומכים בנישואים חד-מיניים". עוד הוסיפה כי "אני מגנה כל פגיעה בכבוד האדם והשפלה בקבלת שירות על רקע דת, גזע, מין או נטייה מינית, אך זה לא מה שקרה כאן".

לדבריה, "האופים סירבו למלא את הבקשה לא בגלל הנטייה המינית שלהם, אלא בגלל שנשאה מסר פוליטי. ההתנגדות הייתה להודעה כלשהי על העוגה ולא למאפיינים האישיים של הלקוח, ובמקרה הזה הנטייה המינית".

צפון אירלנד הוא החלק היחיד בבריטניה שבו נישואי להט"ב אינם חוקיים. בנציבות לשיוויון של צפון אירלנד, שתמכה בבני הזוג בעתירה, יצאו נגד הפסיקה, בטענה כי היא "עלולה להוביל לחוסר בהירות ביישום החוק לשיוויון במגזר הפרטי".