הפגנת המטפלות הסיעודיות מול קריית הממשלה בת"א, חדשות עשר

"לא ייתכן שלא נתקיים בכבוד": 1,500 עובדות סיעוד הפגינו בת"א

המטפלות הפגינו מול קריית הממשלה בדרישה לשיפור בתנאי העסקתן: "עומדות על זכויותינו ואנחנו חזקות". ביטוח לאומי בתגובה: "40% מהקשישים אינם מקבלים את כל שעות הסיעוד"

כ-1,500 עובדות סיעודיות הפגינו היום (רביעי) מול קריית הממשלה בתל אביב, במחאה על תנאי העסקתן. בין היתר, דרשו להסדיר את שכר ואת שיטת דיווח שעות העבודה ולקבל פיצוי על זמן המעבר בין מטופלים. המפגינות קראו "להפסיק את הניצול בענף".

"לא ייתכן שלא נוכל להתקיים בכבוד. אנו עומדות על זכויותינו ואנחנו חזקות. לא נפסיק את המאבק עד שנגיע להישגים", אמרה סמדר בן עזרא פרחי, ממובילות ההתארגנות ומראשי ועד הפעולה של המטפלות הסיעודיות.

  הפגנת המטפלות הסיעודיות מול קריית הממשלה בת"א
 

הפגנת המטפלות הסיעודיות מול קריית הממשלה בת"א (חדשות עשר)

 

יו"ר איגוד עובדי השמירה, הניקיון והסיעוד בהסתדרות, יוסי ברבי, אמר כי "כעת על הביטוח הלאומי לקבל החלטה אם לתת אור ירוק להסכם הקיבוצי מול ארגון חברות הסיעוד והמעסיקים בתחום". "המטפלות הסיעודיות אינן שקופות ואנו לא ניתן לרפות את ידיהן. מגיע להן כבוד אנושי ותנאי העסקה ושכר ראויים", הוסיף ברבי.

חברת הכנסת טלי פלוסקוב מסיעת כולנו התייחסה למאבק: "הלב של מערך הסיעוד בישראל הוא המטפלות הסיעודיות, היום הן מפסיקות לשתוק. לצערי, הביטוח הלאומי מתנהל מתוך פאניקה ופוגע בתנאי ההעסקה של המטפולת, המערכת החדשה היא מערכת חולה, יש כאן חוסר אמון קשה בין המטפלות והביטוח הלאומי שפשוט מגלה אטימות. הן לא מוכנות להיות עובדות שקופות".

מביטוח לאומי נמסר בתגובה כי "הביטוח הלאומי מעריך את עבודת המטפלים והמטפלות העושות מלאכתן נאמנה. עם זאת, אנו מחויבים לשמירה גם על זכויותיהם של הקשישים הסיעודיים. לפי דו"ח מבקר המדינה על הטיפול הסיעודי, 40% מהקשישים דיווחו על כך שהם לא מקבלים את כל שעות הסיעוד שהם אמורים לקבל".

נוסף על כך, הביטוח הלאומי הדף את הטענות נגד מערכת דיווח השעות ואת התלונות כי המעבר בין מטופלים גוזל מהמטפלות זמן רב, שלא נוסף לחישוב המשכורת. "בניגוד לנטען, המטפלת יכולה להתחיל או לסיים את עבודתה מחוץ לביתו של הקשיש ולדווח גם על שעות אלה, ללא שום פגיעה בשכרה", לשון התגובה.