כוחות צה"ל מול משתתפי צעדת השיבה בגבול עזה, רויטרס

"עמידה מקצועית, איתנה וערכית": אות הערכה הוענק לאוגדת עזה

הרמטכ"ל הודה לאוגדה הדרומית על "הישגים מבצעיים בקנה מידה עולמי" בהתמודדות עם מנהרות חמאס, ושיבח את הטיפול בהפגנות בגדר. "האוגדה הפגינה נחישות, יצירתיות ותבונה"

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, העניק היום (רביעי) אות הערכה לאוגדת עזה על "תרומתה לחיזוק עוצמתו של צה"ל ולביטחון מדינת ישראל". מדובר צה"ל נמסר כי האוגדה הדרומית "מתמודדת עם מגוון רחב של איומים, מולם עמדה איתנה תוך הפגנת נחישות, יצירתיות ותבונה ופועלת לילות כימים להגנה על תושבי הדרום".

"במהלך חצי השנה האחרונה התמודדתם עם התקפות טרור, ניסיונות להפרת ריבונות ופעילות טרור מגוונת במסווה של הפרות סדר אזרחיות ובשילוב של נשים ילדים ובוגרים", אמר איזנקוט במעמד הענקת האות, ושיבח "עמידה מקצועית, איתנה, ערכית מאוד במציאות סבוכה ומורכבת". הוא הבהיר: "אני רוצה להצדיע לכם בשם צה"ל כולו על העשייה, התרומה והמחויבות לחיזוק ביטחון מדינת ישראל".

הרמטכ"ל התייחס גם להתמודדות עם מערך המנהרות ההתקפיות של חמאס: "המערכה לאיתור התת-קרקע ההתקפי לתוך שטח מדינת ישראל, המשמעות שלה, העוצמה שלה על הכוחות שלנו ובעיקר על העורף האזרחי, שילוב זרועות של מפקדים ולוחמים של יכולת מבצעית, יכולת טכנולוגית ויכולת מודיעינית, הביאה להישגים מבצעיים ראויים לציון בקנה מידה שלנו וגם בקנה מידה עולמי".

 הענקת אות הערכה מטעם הרמטכ"ל לאוגדת עזה
 

הענקת אות הערכה מטעם הרמטכ"ל לאוגדת עזה ( דובר צה"ל)

 

"לצערי לעשייה הזאת יש מחיר", הוסיף איזנקוט. "יש הרוג אחד מאז מבצע צוק איתן, אביב לוי, ויש פצועים אזרחים ופצועים חיילים". לדבריו, "לנו כצה"ל אין את הפריווילגיה להתעייף, אלא להמשיך לפעול מתוך מחויבות ארוכת שנים שבה השילוב בין ביטחון להתיישבות זה סוד העוצמה של צה"ל".

איזנקוט התייחס גם לסיום תפקידו של מפקד האוגדה, תת-אלוף יהודה פוקס, ואמר כי "אנחנו ימים ספורים לפני העברת הפיקוד על האוגדה. זו הזדמנות להביע הערכה עצומה לך, יהודה, על מחויבות, מקצועיות, נחישות, יוזמה, ופיקוד ראוי לציון במציאות מורכבת מאוד. אני רוצה להביע הערכה עצומה למפקדי האוגדה, להרבה מאוד לוחמים שפרוסים גם עכשיו לאורך הגבול ולוחמים שעברו תעסוקה מבצעית ותרמו את תרומתם".

דובר צה"ל הבהיר כי כוחות האוגדה הובילו בשנתיים האחרונות את המערכה לסיכול איום המנהרות של חמאס, "תוך שילוב יכולות טכנולוגיות, מודיעיניות ומבצעיות", שהביאה לחשיפתן של כ-15 מנהרות. במקביל, מובילה האוגדה את פרויקט בניית המכשול התת-קרקעי לאורך הרצועה, לצד הטיפול היום-יומי בהפגנות על גדר הגבול עם הרצועה ובניסיונות החדירה לשטח ישראל.
 

 הענקת אות הערכה מטעם הרמטכ"ל לאוגדת עזה
 

הענקת אות הערכה מטעם הרמטכ"ל לאוגדת עזה ( דובר צה"ל)

 


"יחידות האוגדה ומפקדיה מנהלים מערכה מורכבת מול הפרות סדר אלימות באופן שקול ומקצועי, הן בהפעלת הדרג הלוחם בשטח, הן במערך האיסוף והמודיעין והן במעטפת הלחימה", עוד נמסר מדובר צה"ל, "כלל הכוחות בגזרה ממשיכים להוכיח את מוכנותם למגוון תרחישים. האוגדה פועלת בכל שעות היממה, ימי חול וחג כאחד, תוך שמירה על שגרת חייהם של תושבי הישובים בגזרת עוטף עזה ושיתוף פעולה עם גורמים אזרחיים וביטחוניים".