תיעוד השריפה בביתר עילית: "מראות קשים, בפרט כשמדובר בילדים"

חוקר הדליקות רשף תמיר ארז סיפר לחדשות עשר כי "לא רואים דברים כאלה בכל יום". מחקירה ראשונית עולה כי השריפה פרצה בעקבות מנורה שנפלה ונשברה על אחת המיטות

  • פורסם ב:
  • 10/10/2018 10:47
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/10/2018 22:20
  • |
  • כתבים:
  • יוסי אלי

יממה לאחר השריפה בביתר עילית, שבה נספו אפרת וצבי גינזבורג, בת הארבע ובן השנתיים, סיפר הבוקר (רביעי) לחדשות עשר רשף תמיר ארז, חוקר דליקות, על מה שנתקל בו כשהגיע לזירה: "המראות היו קשים. אלה לא מראות שאנחנו רואים בכל יום, בפרט כשמדובר בילדים". על פי ההערכות, מנורה שנפלה ונשברה על אחת המיטות בחדר הילדים גרמה לדליקה.

כוחות הכיבוי הבהירו כי המקור הוא כשל חשמלי, אולם סירבו לפי שעה להתחייב לגרסה רשמית ספציפית. על פי הודעת דוברות כיבוי והצלה ביהודה ושומרון, ההודעה על השריפה התקבלה בשעה 21:08, וחמש דקות לאחר מכן הגיעו כוחות הכיבוי לדירה ברחוב כנסת מרדכי בביתר עילית.

אפרת וצבי גינזבורג שנספו בשריפה בביתר עילית
 

אפרת וצבי גינזבורג שנספו בשריפה בביתר עילית (באדיבות המשפחה )

 

הצוות הראשון החל בסריקה לאיתור לכודים בתוך המבנה אפוף העשן וזיהה שלושה לכודים מאחורי סורגים בחלון בחזית המבנה. הצוות החלה בחילוצם, ובמקביל החלו פעולות חילוץ של שני לכודים נוספים ששהו במרפסת. צוות נוסף שהגיע לזירה חדר אל הדירה הבוערת והחל בפעולות גיבוי ופינוי עשן באמצעים מכאניים. במהלך פעולות הכיבוי זוהו שני ילדים ששהו בחדר וחולצו ללא רוח חיים. השניים הובאו למנוחות היום.

תיעוד מזירת האירוע

על פי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים, משנת 2008 ועד היום מתו 63 ילדים כתוצאה משריפה. עד כה, במהלך שנת 2018 מתו שלושה ילדים משריפה. בשנת 2017 מתו עשרה ילדים כתוצאה משריפה. מהארגון נמסר כי 90% מהמקרים אירעו בבית ובסביבתו, ובמרבית המקרים גילם של ההרוגים היה נמוך מארבע.

מנכ"לית הארגון אורלי סילבינגר אמרה: "בעקבות המקרה המזעזע בביתר עילית שגבה את חייהם של שני פעוטות, אנו שבים ומזכירים כי אין להשאיר ילדים צעירים בביתם ללא השגחת בוגר אחראי. מניתוח מקרה השריפה עולה כי ככל שגיל הילדים צעיר יותר, כך גדל הסיכוי שלהם למות משריפה, שכן יכולתם להציל עצמם, נמוכה יותר".

סילבינגר הוסיפה כי "במידה ונשארים בבית ילדים בוגרים יותר כאחראיים, יש לוודא שהם יודעים מה לעשות במקרי חירום שונים ומכירים את מספרי הטלפון של מד"א, מכבי האש והמשטרה. בכל מקרה, מומלץ להתקין בבית גלאי עשן שיתריע במקרה ופורצת אש, ובכך יכול להציל חיים".

 זירת השריפה בביתר עילית
 

זירת השריפה בביתר עילית (יוני פנדרוס, דוברות מד"א)

 

מלבד שני ההרוגים בשריפה שפרצה בדירה, חמישה פצועים פונו לבית החולים שערי צדק - שלושה מבוגרים, בהם צעיר בן 22 שנפצע בינוני ואישה כבת 35, ושני ילדים בני 6. שני מבוגרים ושני ילדים שוחררו לאחר טיפול רפואי. צוות מגן דוד אדום טיפל בזירה בשמונה בני אדם נוספים במצב קל, שככל הנראה נפגעו משאיפת עשן ולא נזקקו לפינוי. 

ציון כהן, שעבר במקום כשהשריפה החלה להשתולל ולדבריו פעל לחילוץ הלכודים, סיפר על הרגעים בהם שמע את הלכודים צורחים: "עברתי פה בערך בשעה 21:00, ראיתי מול עיניי בניין מלא עשן וישר התקשרתי למכבי אש", הוא שיחזר. "רק לאחר 20 דקות הגיעו כוחות הכיבוי ובינתיים שמעתי את הילדים צורחים 'הצילו' מהחלונות. התקשרתי לחברים ופרצנו בכוחות עצמינו את הסורגים ללא מכבי האש, כשברקע הילדים צורחים".

כהן הוסיף לבקר בחריפות את תפקוד כוחות הכיבוי. "כשהם הגיעו, הם איבדו שליטה כי עשן התחיל לצאת מכל הבניין. האירוע נמשך 40 דקות עד שהשתלטו על השריפה. תפסתי את הכבאים בידיים שלי, הראתי להם איפה צריך לכבות את האש והכבאי אמר לי שהוא לא מסוגל להיכנס. הסברתי לכבאי אחר מאיפה הילדים צועקים 'הצילו' - והם לא עשו כלום, גם הכבאי הזה ברח לי. מכבי האש לא עשו כלום, התושבים לקחו צינורות וכיבו בעצמם את האש".

 השריפה בביתר עילית
 

השריפה בביתר עילית (חדשות עשר)

 

לנוכח הטענות בדבר השתהות צוותי הכיבוי בהגעה לזירה, אמר רב טפסר דדי שמחי לחדשות עשר: "לא התעכבנו בהגעה. הצוותים הגיעו במהירות שיא, צוות ראשון הגיע תוך 5-4 דקות ואחרי זה הגיע תגבור. עם הצטרפות הצוותים הנוספים נכנסנו לדירה הבוערת, שם לצערי גילינו את שני ההרוגים. אני לא חושב שהבעיה הייתה הגעת הצוותים".

עוד הוסיף שמחי כי מדובר ב"אירוע קשה מאוד שמראה את החשיבות על הקפדה בבטיחות באש. חשוב להקפיד על הדברים האלה ולא להשאיר ילדים ללא שמירה. אנחנו בשלבי החקירה הראשונית, חוקרי הדליקות נמצאים כאן ואני מניח שבהמשך נפרסם מסקנות מה גרם לדליקה ולאירוע הקשה".

בהמשך נמסרה גם תגובה רשמית של שירותי הכבאות: "לנוכח טענות ושמועות, בבדיקה שלנו עם מערכת השליטה 'שלהבת', עולה כי ההודעה הראשונה נתקבלה בשעה 21:08 וצוות כיבוי ראשון הגיע לזירה ב 21:13  - משמע חמש דקות לזירה ותחילת פעולות כיבוי וסריקה".

 כוחות הכיבוי בזירת השריפה בביתר עילית (ארכיון)
 

כוחות הכיבוי בזירת השריפה בביתר עילית (חדשות עשר)