שעות לפני הפגיעה בפלורידה: הוריקן "מייקל" התחזק לדרגה 4

הסופה צפויה להכות בחופי דרום ארה"ב במהירות של 210 קמ"ש, ועלולה לגרום לאסון כבד. כוננות גבוהה גם באלבמה: אלפי תושבים נטשו את בתיהם ואחרים נערכים למצור של יממה

סופת ההוריקן "מייקל", הצפויה להכות היום (רביעי) בחופי דרום ארצות הברית, התחזקה וכעת היא מוגדרת בדרגה 4, כאשר הרוחות משתוללות במהירות של 210 קמ"ש. הסופה אף עלולה להגיע לדרגה 5, הגבוהה ביותר, טרם הגעתה למדינות פלורידה ואלבמה.

הבוקר נמשכו ההכנות לקראת "מייקל", כאשר כוננות גבוהה נרשמה באלבמה ובפלורידה. אלפי בתים ננטשו. נוסף על כך, בערים רבות נערכים למצור שעלול להימשך למעלה מיממה, בעקבות הגשמים, הרוחות וההצפות שצפויים להתרחש. מדובר בהוריקן הגדול ביותר שיגיע לאזור זה, מאז הוריקן "דניס" שהיכה באזור בשנת 2005.

 
 נזקי סופת ההוריקן פלורנס בצפון קרוליינה
 

נזקי סופת ההוריקן פלורנס בצפון קרוליינה ( getty images)

 

ההוריקן צפוי להיחלש רק לאחר שיפגע בחופים באזור, מה שיגרום לסכנת חיים רבה. גורמים רשמיים בפלורידה אמרו כי למעלה מ-375 אלף אנשים נקראו לפנות את בתיהם בשל הסכנה, אך לא כולם עשו זאת.

חלק מן המטאורולוגים סוברים כי הסופה עשויה להיות אחת הקשות בהיסטוריה של פלורידה. "אני מניח שזה התרחיש הגרוע ביותר", אמר המטאורולוג ראיין מאו לסוכנות הידיעות AP, "הרוחות עלולות לגרום לאסון".

אתמול, כזכור, מושל פלורידה הורה לתושבי חוף המפרץ להתפנות מבתיהם. בדרכה לחלק הצפוני של היבשת, עברה הסופה בחצי האי יוקטן שבמקסיקו, במערב קובה ובצפון הונדורס, והביאה למותם של 13 בני אדם. 

המרכז הלאומי להוריקנים דיווח כי "מייקל" עתיד לגרום לגלים בגובה של כארבעה מטרים ול-30 סנטימטרים של גשם בפלורידה, ג'ורג'יה וקרוליינה הדרומית, והזהיר מפני הצפות מסכנות חיים.

פלורידה הכריזה על מצב חירום ב-35 מחוזות בצפון מערב המדינה ובאזור ביג בנד. האזורים הסמוכים לחוף פונו מתושביהם בסיוע 1,250 חיילי המשמר הלאומי, ולמעלה מ-4,000 חיילים עדיין בכוננות לקראת הסערה המתקרבת. "אנחנו נערכים לקראת פגיעה ישירה", אמר מושל המדינה, ריק סקוט.