אפליה בבית הספר: פרויקט "חוקרים צעירים" יוקרתי - לבנים בלבד

פוסט שעלה ברשתות החברתיות חשף כי חטיבה בכפר סבא שלחה רק בנים לתכנית מצטיינים למדע, מכיוון שהדבר בשיתוף פעולה עם תיכון דתי. הבנות נשלחו לתכנית להעצמה נשית

פוסט שהתפרסם ברשתות החברתיות בימים האחרונים טוען לאלפליה בין בנים ובנות בבית ספר בכפר סבא: "חטיבת הביניים בר-לב בכפר סבא יצאה אתמול לדרך עם פרויקט המצטיינים 'ח"ץ – חוקרים צעירים' ולבנות אסור להשתתף (למי שביקשה הוסבר שיש במקום 'תכנית להעצמה נשית'). למה? כי הפרויקט הוא בשיתוף עם התיכון הדתי 'תורה ומדע' בעיר".

אמא של אחד התלמידים נדהמה כששמעה את הסיפור: "הנושא הוחבא. אף אחד מאיתנו לא נחשף לסיפור בפנייה לכל ההורים או באסיפת הורים שהייתה".

"יש כיתת מצטיינים במדעים, כיתה של ילדים שהציון שלהם במדעים זה 85 ומעלה, והם מקבלים שעות העשרה של תכנית מדעית", הסבירה האמא, "הכיתה מעורבת, כמו כל חטיבה חילונית. הפרויקט, מסתבר, הוצע והוגש לכולם, אבל לבסוף לקחו 20 בנים מאותה כיתה לאשכול הפיס על מנת להשתתף בתכנית. הבנות שרצו להשתתף, נענו שהן לא יכולות, כי הפרויקט הוא לבנים בלבד בגלל שמעורבים בו בנים דתיים שמסרבים להשתתף עם בנות".

 תלמידות בדרך לבית הספר. למצולמות אין קשר לכתבה
 

תלמידות בדרך לבית הספר. למצולמות אין קשר לכתבה (חדשות עשר )

 

כשההורים פנו למחנכות של הילדים שלהם, הם קיבלו את אותה התשובה: "אנשים שאלו את המחנכות מה קורה ומה הבנות מקבלות במקום, הם נענו בדיוק אותה תשובה שניתנה לבנות – שהן יקבלו תכנית להעצמה נשית". כחלק מהתכנית המיועדת לבנות, סיפרה האם, הן מקבלות חומר העשרה, הרצאות, סיור בבית חולים, סדנא של קרב מגע ועוד. זאת, לעומת הבנים שנוסעים ליום ניסויים במכון ויצמן. לטענת החטיבה, הסבירה האמא, התכנית המוצעת לבנות מתקיימת בבית הספר כבר 12 שנה, והיא "תכנית כל כך מוצלחת שבסוף החודש היא תפתח לכל תלמידות כפר סבא".

עיריית כפר סבא מסרה בתגובה: "כשנודעה לנו הסוגייה, הורינו על פתיחת התכנית לתלמידות ולתלמידים. אנו מזמינים את כל תלמידי העיר להמשיך ולקחת חלק בתכניות הרבות והמעניינות אותן אנו מציעים".