מסיבת העיתונאים של רה"מ - סימן לכך שהבחירות בדרך • פרשנות

שר בכיר אמר לחדשות עשר כי נתניהו לא עושה שום מאמץ לפתור את משבר חוק הגיוס. בתוך כך, אם ראש הממשלה יואשם, חברי הכנסת עשויים להצביע על אחד התקדימים המוזרים בעולם

בדרך לבחירות? הסיכויים לכך שהבחירות לא יוקדמו הינם נמוכים מאוד. אם הציבור בישראל שמע את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אומר בישיבת ראשי הקואליציה שהוא עושה מאמץ לפתור את משבר חוק הגיוס ולמנוע את הקדמת הבחירות, הרי שמדובר במאמץ תאורטי לחלוטין. באותה ישיבה, כזכור, נתניהו אמר שלא הספיק לדבר עם ליצמן על חוק הגיוס. במקביל, שר בכיר אמר לחדשות עשר כי נתניהו לא עושה שום מאמץ לפתור את העניין.

בד בבד, מסיבת העיתונאים המאולתרת של נתניהו בעת ההכרזה על נגיד בנק ישראל החדש מוכרת מהתנהלותו סבב הבחירות הקודם שבו שבר שיא של השמעות וראיונות תוך מספר ימים. לכולם ברור שזה הולך לכיוון אחד - בחירות.

בנוגע למה שיקרה אם וכאשר יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה, דיון בכל תרחיש הוא מיותר. דבר אחד בטוח, 61 חברי כנסת יצטרכו להצביע, בפעם הראשונה בתולדות המדינה שיש כתב אישום נגד ראש ממשלה, על כך שלא ינוהל משפט. כבר שמענו על מקרים מוזרים שמתרחשים בפוליטיקה בישראל ובשאר העולם. הצבעה שכזו תהיה תקדים חדש.

נתניהו, ליצמן וליברמן
 

נתניהו, ליצמן וליברמן ( דוברות "ישראל ביתנו", רויטרס, ועדת הכלכלה )

 

ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות:

יו"ר מפלגה בקואליציה, שמכהן גם כשר בממשלה, טען אמש (שלישי) כי אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ינצח בבחירות הבאות וידרוש את הסכמת השותפות הקואליציוניות לחוק שימנע את העמדתו לדין, מפלגתו תסכים לכך. עוד הוסיף הבכיר כי "ציבורית, הבוחר הישראלי ער לחדשות נגד נתניהו ולאפשרות שיוגש נגדו כתב אישום ולכן הפלת נתניהו תהיה עיוות של רצון הבוחר. פוליטית, אין לנו עניין להעניק מתנות חינם לבכירי הליכוד שיזכו בראשות הממשלה ללא בחירות - וישיגו בכך יתרון מובנה לקראת הבחירות שיבואו אחר כך".

עם זאת, מדובר בגורם בכיר אחד בקואליציה. יש לציין כי בעבר, אמר שר האוצר, משה כחלון, שהגשת כתב אישום בעוון שוחד היא אירוע שמהווה קו אדום. נדמה כי הקרב של נתניהו הוא לא ניצחון בבחירות אלא שכנוע השותפות הנוכחיות והעתידיות כיצד לחיות עם ראש ממשלה תחת כתב אישום.

מוקדם יותר אתמול התייחס נתניהו לחקירות שבהן הוא מעורב ולהשערות שעלו ביממה האחרונה בעקבות דיווח של חברת החדשות לפיהן ישתמש בחוק חסינות חברי הכנסת וייאלץ לבקש שחסינותו לא תוסר במקרה שיוגש כתב אישום. "כל מי שבא איתי במגע רואה שאני מתפקד, ולא מוריד את עיני מלוח המטרות שלנו, ועושה מה שצריך למען מדינת ישראל. אני לא חושב שאצטרך לשמור על חסינותי כי אני לא חושב שיוגש כתב אישום", אמר ראש הממשלה.

ביום שישי כזכור, נחקר נתניהו בפעם ה-12. "עכשיו, אחרי החקירה ה-12 כבר ברור סופית שבחקירות ראש הממשלה לא רק שאין בשר, אין אפילו עצם", נמסר מטעמו של נתניהו בתום החקירה, "גם הפעם רה"מ ענה על השאלות שנשאל בביטחון מלא, מתוך ידיעה ברורה שלא היה כלום ולכן גם לא יהיה כלום".

 חוקרי להב 433 הגיעו למעונו הרשמי של רה"מ
 

חוקרי להב 433 מגיעים למעונו הרשמי של רה"מ. ארכיון (חדשות עשר )

 

כאמור, ראש הממשלה נתניהו התייחס בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה למועד הבחירות הבאות, והנוכחים בפגישה התרשמו מדבריו כי הבחירות ייערכו כבר בתחילת שנת 2019. השרים ליברמן וליצמן לא נכחו בפגישה. נתניהו ניסה לשמור על עמימות, כשאמר להם שהוא עצמו טרם החליט ושהכול תלוי בהם. עוד אמר ראש הממשלה בפגישה כי "משברי הגיוס והגיור יכולים להעביר מנדטים מליברמן ללפיד, והגוש עלול לאבד מנדטים". המשמעות מבחינתם של ראשי הקואליציה - אסור לחכות עם הבחירות, צריך לעשות את זה כמה שיותר מהר, לפני שיאבדו מנדטים.

ראשי הקואליציה העלו בפגישה את התנאים שצריכים להתקיים כדי שהקואליציה תוכל למלא את ימיה, וביסודם - הימנעות מהצעות חוק פופוליסטיות והצעות חוק תקציביות. מוקדם יותר, דווח כי נתניהו אמר בישיבת שרי הליכוד: "אני שומע ששואלים אם יש בחירות ומתי. התשובה היא שאין החלטה".

בסוף השבוע אמרו גורמים בסביבתו של ראש הממשלה כי נתניהו עושה מאמצים להביא לפתרון חקיקתי במשבר הגיוס, אך לדבריהם "ההחלטה על הקדמת הבחירות, כן או לא, לא צפויה לפני החזרה מפגרת הכנסת. עם זאת כפי שהדברים נראים נכון לעכשיו, הסיכויים לבחירות גבוהים במעט מהסיכוי שניתן יהיה למנוע את הקדמתן".

ההחלטה בנושא הייתה צריכה להתקבל לפני כחודש, כאשר לפני כחודשיים אמר נתניהו בישיבת ראשי הקואליציה כי "בתחילת חודש הבא נחליט על מועד לבחירות". זאת, כשבוע לאחר שבג"ץ התיר לדחות את ביטול החוק עד ל-2 בדצמבר, במטרה שעד אז הקואליציה תגיע לנוסח מוסכם והחוק יעבור בקריאה שנייה ושלילית.