פרופ' אמיר ירון, wharton university of pennsylvania

נתניהו וכחלון החליטו: נגיד בנק ישראל החדש - פרופ' אמיר ירון

רה"מ ושר האוצר הודיעו כי פרופ' ירון, מרצה לכלכלה בפילדלפיה, יחליף את קרנית פלוג. הוא צפוי להיכנס לתפקידו ב-12 בנובמבר. "בהנהגתו ימשיך בנק ישראל לעמוד באתגרים"

  • פורסם ב:
  • 09/10/2018 12:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/10/2018 16:50
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הודיעו היום (שלישי) על זהות נגיד בנק הישראל החדש. השניים הודיעו על ההחלטה במסיבת עיתונאים שכינסו במשרד רה"מ. ירון יחליף את קרנית פלוג שהודיעה על פרישה לפני כשלושה חודשים לאחר חמש שנים בתפקיד. הנגיד הנבחר צפוי להיכנס לתפקידו ב-12 בנובמבר. פרופ' ירון גבר על שלושה מועמדים: פרופ' מריו בלכר, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' בן ציון זילברפרב.

רה"מ נתניהו אמר במעמד ההכרזה כי פרופ' ירון "יוביל את בנק ישראל באחרות, במקצועיות ובתבונה גדולה, ומנגד יאפשר את יציבות המערכת הפיננסית הישראלית". עוד הוסיף כי "אני בטוח שבהנהגתו בנק ישראל ימשיך לעמוד באתגרים". 

 
 
 
 פרופ' אמיר ירון
 

פרופ' אמיר ירון (wharton university of pennsylvania)

 

ירון מביא יכולת אקדמית מן הגבוהות ביותר בעולם, אבל הוא גם עסק בהזזת כסף ממקום למקום", אמר ראש הממשלה. "כמי שאכן נגע בבעיות כלכליות באופן מעשי. זה כמו ללמוד לרכב על אופניים, אלה דברים מאוד חשובים. השילוב הזה הוא בעיניי חשוב מאוד. הוא שמר כל הזמן על קשר עם מדינת ישראל. אני מזכיר לכם שבבריטניה ממנים פעם אחר פעם נגיד שהם הביאו מקנדה, כי התפקיד הזה מחייב כמובן את היכולת לרתום את האנשים המוכשרים ביותר".

"אני מבקש בהזדמנות הזאת גם להודות לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג על השירות המסור והמצוין שלה, מתוך הערכה עמוקה וגם מתוך הבעת תודה בשם כולכם", סיכם נתניהו.

לאחר שנתניהו הכריז על בחירת הנגיד, אמר השר כחלון כי "נעשתה פה עבודה יסודית ואחראית. כל ארבעת המועמדים ראויים מאוד, אך פרופ' ירון נמצא האיש המתאים ביותר". עוד הוסיף כי "הכלכלה הגיעה להישגים שטרם ידענו: עלייה בצמיחה וירידה באבטלה. אני מאחל לו שימשיך איתנו ויהיה חלק מהמפכה שהולכת ומתרחשת". בסיום דבריו הודה לקרנית פלוג "מעומק הלב על התרומה שלה", אך הוסיף כי השניים "ידעו עליות ומורדות במהלך שלוש השנים האחרונות".

פרופ' ירון מסר בתגובה להכרזה: "אני מודה לראש הממשלה ולשר האוצר. בשבועות האחרונים ניהלנו שיחות מעמיקות אודות ההיבטים השונים של כלכלת ישראל והישגיה, ועל הדרכים בהן ניתן לקדם את הכלכלה והחברה הישראלית ולהתמודד מול האתגרים הגלובליים והמקומיים".

לאחר ההודעה של רה"מ ושר האוצר, שמו של פרופ' ירון יועבר לוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה, המופקדת על אישור מועמדים כמו הנגיד, הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה. לאחר מכן, שמו של הנגיד יעלה להצבעת הממשלה, אך היא משמשת כגוף ממליץ בלבד, שכן הנשיא ראובן ריבלין ממנה את הנגיד באופן רשמי.

‏פרופ' אמיר ירון נולד בישראל ב-1964. הוא בעל תואר ראשון ושני בכלכלה באוניברסיטת תל אביב והיה קצין ביחידת היועץ הכספי לרמטכ"ל. הוא בעל תואר שני נוסף בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, שבה גם השלים את הדוקטורט שלו. כיום הוא משמש מרצה לבנקאות ופיננסים באוניברסיטת וורטון בפנסילבניה שבפילדלפיה. לירון אין ניסיון רב בבנקאות מרכזית, ומנגד אין לו קשר לגורמים במגזר העסקי בישראל.

שר האוצר משה כחלון
 

כחלון במסע"ת על הכרזת הנגיד הבא (חדשות עשר)

 

מודל בנסל-ירון, אותו פיתח יחד עם פרופ' בנסל, המתמקד בסיכונים לטווח ארוך, נחשב לאחד המודלים המובילים בתמחור השקעות וזכה במספר פרסים יוקרתיים, ואף סוקר בוועדת פרס נובל בכלכלה בשנת 2013 כמודל שהשפיע רבות על מחקרי המשך רבים ביניהם על מחקרו פרופ' פיטר הנסן שעליו זכה בפרס נובל בכלכלה.

אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, איחל הצלחה לפרופ׳ אמיר ירון. גבאי כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "מקווה שירון יהיה חלק מהשינוי שהכלכלה הישראלית נדרשת לו. מכלכלה שהציבור קורא שהיא חזקה לכלכלה שהציבור מרגיש בכיסו ובאיכות חייו את חוזקה".

מלשכת רה"מ נמסר כי נתניהו התקשר לפרופ' מריו בלכר ועדכן אותו כי הוחלט למנות את פרופ' ירון לנגיד בנק ישראל. רה"מ הודה לבלכר על הנכונות לשרת ולתרום למען המדינה.בלכר הודה לרה"מ על האמון ועל הזכות להיות ברשימת המועמדים לנגיד בנק ישראל. עוד הוסיף כי ימשיך לסייע ככל שידרש בפורומים הכלכליים הבנלאומיים למען מדינת ישראל. בלכר ביקש לברך את פרופ' ירון, ואמר:" זהו תפקיד בעל כבוד, אחריות ומקצועיות רבה וזוהי זכות גדולה לשרת את מדינת ישראל ולתרום לכלכלתה, אני מאחל לפרופ' אמיר הצלחה רבה".

 נתניהו מכריז על הנגיד הבא
 

נתניהו מכריז על הנגיד הבא (חדשות עשר)

 

פרישתה של פלוג

ההודעה של הנגידה פלוג על כך שלא תתמודד לקדנציה נוספת, הגיעה בתגובה לכך שנתניהו וכחלון נפגשו וקבעו ממילא שפלוג לא תמשיך בתפקידה ותסיים אותו בחודש נובמבר. נתניהו אמר בתגובה כי הוא "מודה לפלוג על שירותה המסור בתפקיד ומעריך מאוד את תרומתה לכלכלת ישראל".

במכתב שמסרה אז הנגידה לראש הממשלה, כתבה: "זכיתי לעמוד בראש ארגון איכותי ביותר, העושה את מלאכתו במקצועיות, ממלכתיות ונאמנות. ארגון שמממש יום יום את החזון שהציב לעצמו - להיות בנק מרכזי מתקדם, שתורם לשגשוג כלכלת ישראל ואזרחיה".

 הנשיא, ראובן ריבלין עם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
 

הנשיא, ראובן ריבלין עם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג (מארק ניימן/ לע"מ)

 

עוד הוסיפה פלוג במכתבה כי "אין זו עת לסיכומים, אולם אני יכולה לומר כבר עכשיו שאסיים את תפקידי תוך תחושת סיפוק רב, היות ולבנק ישראל יש חלק נכבד במצב האיתן וביציבות שהפגינה כלכלת ישראל בשנים האחרונות, כמו גם בניתוח ובהצפת האתגרים המשמעותיים בפניהם נעמוד בשנים הבאות".

תפקיד הנגיד הוא מהחשובים במשק הישראלי, והוא אחראי על ניהול המדיניות הכלכלית במדינה. בין תפקידיו, לחתור ליציבות מחירים במשק, לנהל את המדיניות המוניטרית ומדיניות שער החליפין, לנהל את יתרות מטבע החוץ ולפקח על הבנקים. בנוסף, על פי חוק, הנגיד מוגדר כיועץ הכלכלי של הממשלה, ומתוקף תפקיד זה הוא משתתף בישיבות הממשלה, בהן נדונים עניינים כלכליים בעלי חשיבות גבוהה.