אירוע לזכר הרוגי אסון השיטפון בערבה, קרן שלו

אסון השיטפון בערבה: המדריך נחקר כמה פעמים בשבועיים האחרונים

אביב ברדיצ'ב, החשוד בהריגה, נחקר במסגרת השלמות חקירת המקרה, שבו נספו 9 נערות ונער אחד. הוא טען כי "יש מרחק גדול" בין הנחל בו טיילו לאזור שלגביו היה צפי לשיטפון

אסון השיטפון בערבה: מדריך המכינה הקדם צבאית "בני ציון", אביב ברדיצ'ב, החשוד בהריגה בעקבות מותם של תשע נערות ונער שהיו מיועדים ללמוד במכינה במהלך טיול בנחל צפית, נחקר במשטרה כמה פעמים בשבועיים האחרונים, במסגרת השלמות חקירה בתיק. גם מנהל המכינה לשעבר, יובל כאהן, נחקר בשבועיים האחרונים, והתיק הוחזר לטיפול הפרקליטות. 

במהלך החקירה, הוטחה בברדיצ'ב חוות דעת של מומחה מהשירות המטרואולגי, שבה נטען כי הצפי לשיטפון בנחל צאלים שהיה ידוע למארגני הטיול היה אמור להוות סיבה מספקת לביטולו. לכך השיב ברדיצ'ב השיב: "יש מרחק גדול של עשרות קילומטרים בין המקומות". החוקר הבהיר למדריך כי "שיטפון מגיע בשניה", וכי הוא היה צריך לדעת את זה.

המדריך החשוד בהריגה, אביב ברדיצ'ב
 

המדריך החשוד בהריגה, אביב ברדיצ'ב ( חדשות עשר)

 

בחודש מאי המליצה המשטרה להגיש כתבי אישום נגד מנהל המכינה כאהן, בגין גרימת מוות ברשלנות, ונגד המדריך ברדיצ'ב, בגין הריגה. במהלך עימות שנערך במשטרה בין כאהן לברדיצ'ב, הטילו השניים את האחריות זה על זה. מנהל המכינה, שהודיע זמן קצר לאחר האסון על התפטרותו, הטיח בברדיצ'ב: "לא יידעת אותי על כך שאנחנו משנים את המסלול, לא יידעת אותי על כך שקיבלת מייל מחברת 'מטאוטק' שמזהיר משטפונות בבוקר האסון". ברדיצ'ב ענה לו: "ידעת הכל ולא רצית לבטל את הטיול". עוד עלה מהחקירה כי ב-30 עדויות שנגבו מגורמים עקיפים שקשורים לטיול, סתרו כולם, ללא יוצא מן הכלל, את טענותיהם של מנהל המכינה והמדריך.

כזכור, ב-26 באפריל יצאה קבוצה של 25 אנשים, שבה 19 תלמידי י"ב שהיו מועמדים ללמוד במכינת "בני ציון". מנהל המכינה ומדריכי הטיול לא הקשיבו לאזהרות החזאים והחליטו לצאת לטיול בנחל צפית. בשלב מסוים החל גשם חזק שהוביל ליצירת שיטפון בזק שסחף את החניכים ששהו בתוואי הנחל. בעקבות הזרם החזק נספו תשע נערות ונער אחד.