אלפי פלסטינים הפגינו בגבול הרצועה; דיווח: פצועים מאש צה"ל

משט שיצא מעזה לווה בהפרות סדר בהשתתפות כ-7,000 בני אדם. התקשורת הפלסטינית דיווחה כי המתפרעים על החוף הסירו חלק מגדר בסיס זיקים. בכיר חמאס: "קחו נשק והיאבקו"

לפחות 24 בני אדם נפצעו היום (שני) מירי צה"ל במהלך הפגנות שליוו משט שיצא מרצועת עזה בניסיון לשבור את המצור הימי על הרצועה - כך דווח בכלי התקשורת הפלסטיניים. עוד דווח כי המפגינים על חוף הים הצליחו להסיר חלק מגדר הגבול שמפרידה בין עזה לבסיס זיקים.

במקביל פרצו הפרות סדר אלימות בסמוך לחלק הצפוני של גדר הגבול עם ישראל, בהן השתתפו כ-7,000 בני אדם. במהלך העימותים, על פי הדיווחים, הושלכו רימונים ומטעני צינור לעבר כוח צה"ל, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי אש חיה. פתחי חמאד, חבר הלשכה המדינית של חמאס, נשא נאום במהלך המשט הימי, ואמר: "אנחנו קוראים למהססים לקחת את נשקם ולהיאבק בישראל בשטחי הגדה המערבית".

 מפגינים בגבול הרצועה
 

מפגינים בגבול הרצועה (חדשות עשר)

 
 
 

זו הפעם ה-11 בה משט מחאה עוזב את חופי עזה כדי לאתגר את הסגר הימי שמטילים כוחות צה"ל מסביב לה, ובמקביל מתאספים אלפים ומפרים את הסדר על גדר הגבול עם ישראל. בעבר הושגה שליטה על המשטים בדרך כלל תוך כשעה וחצי, ותוך שהם מצריכים מכוחות חיל הים לבצע ירי הרתעתי בלבד.

שר החינוך נפתלי בנט התייחס למתיחות בדרום במהלך כנס המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, ואמר: "כשאתה נלחם על עמדתך מיד אומרים שזה פוליטי, אבל אני חושב שאנחנו צריכים לעשות תיקון משמעותי ומהיר במדיניות הביטחונית של מדינת ישראל ולשקם את ההרתעה. ברמה הכי בסיסית, בחודשים האחרונים חודרים באופן יום יומי את הגבול מעזה עשרות מחבלים, כולל היום - מניחים מטענים וחוזרים הביתה בשלום. שואלים מה הייתי עושה שונה – הייתי נותן הוראה להרוג אותם. צריך להרוג מחבלים שחודרים למדינת ישראל, עשינו את זה תמיד. שבעים שנה ידענו לעשות את זה".

בתוך כך, במהלך היום פרצו שתי שריפות באזור עוטף עזה בשל הפרחת בלוני תבערה משטח הרצועה לעבר ישראל. בימים האחרונים פרצו בכל יום בין ארבע לחמש שריפות, שכולן מאופיינות בדפוס פעולה דומה מצד יחידת הבלונים של חמאס.

עבור תושבי הנגב המערבי, מדובר במספרי שריפות נמוכים ביחס למצב אליו הורגלו במהלך הקיץ האחרון, במהלכו הפך טרור העפיפונים לאיום יום יומי שהפר את שגרת החיים, לעתים עשרות פעמים ביום אחד.