קרחונים נמסים בגרינלנד, רויטרס

האו"ם: לעולם יש 12 שנים כדי למנוע אסון אקלים

בדוח שהוצג בכנס האקלים העולמי נטען כי אם לא תצומצם פליטת גזי החממה, הטמפ' הממוצעת של כדור הארץ עלולה לעלות במעלה וחצי ולגרום בין היתר לבצורת קשה וסופות קיצוניות

העולם עומד על סף אסון בכל הנוגע להתחממות הגלובלית - כך עולה מדוח של האו"ם שהוצג אתמול (ראשון) בכינוס האקלים העולמי בקוריאה הדרומית.

"אין שום תקדים היסטורי מתועד" לצעדים שנדרשים על מנת למנוע את עליית הטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ במעלה וחצי עד 2030, נכתב בדוח. עם זאת, ישנו גם אלמנט חיובי למסמך - בעצם העלאת האפשרות של בלימת ההתחממות, טוענים באו"ם כי הדבר עדיין אפשרי, זאת אם תיעצר פליטת גזי החממה למשל.

הצעדים שיש לנקוט על מנת להימנע מעליית הטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ הינם קיצוניים. כך למשל, פליטת גזי החממה, שמוערכת בכ-40 מיליארד טונות בשנה, תיאלץ להצטמצם לכמות של מיליארד טון בשנה. עד שנת 2050, נטען בדוח, יש לצמצם לחלוטין שריפת פחם. "בכנות, העברנו הודעה לממשלות", אמר יו"ר הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים. "זו כעת האחריות של הממשלות להחליט אם יפעלו. כל שעשינו הוא לומר מה העולם צריך לעשות".

 סכר מיובש בקייפטאון, דרום אפריקה
 

סכר מיובש בקייפטאון, דרום אפריקה ( רויטרס)

 

כמאה מדענים עבדו על יצירת הדוח בן 34 העמודים בשבוע האחרון בקוריאה הדרומית. בהכנת המסמך נעזרו המדענים בעשרות אלפי חוות דעת. יש לציין כי למרות פירוט הצעדים שעל העולם לנקוט על מנת להימנע מקטסטרופה, מחברי הדוח לא ציינו עד כמה הם ישימים.

בין היתר, מצוין בדוח כי אי יציבות באנטרקטיקה ובגרינלנד, שעלולה לגרום לעלייה ברמת פני הים, תהיה אפשרית מעלייה של מעלה וחצי בטמפרטורה הממוצעת של כדור הארץ. כמו כן, התחממות שכזו תציב בפני סכנת הכחדה את שוניות האלמוגים הטרופיות שכן בין שבעים לתשעים אחוזים מהן ייעלמו. התחממות של שתי מעלות צלזיוס תגרום להיעלמות של 99 אחוזים. מרצה במחלקת מדעי האקלים של אוניברסיטת מלבורן טען כי בעיות נוספות שעלולות להיגרם מהתחממות של מעלה וחצי הן גלי חום, בצורת ואירועי גשם קיצוניים. "זה כמו רעש מחריש אוזניים של אזעקת עשן שהופעלה במטבח. עלינו לכבות את האש", אמר מנהל התוכנית להגנת הסביבה של האו"ם.

בדוח מעלים המדענים צעד קיצוני עוד יותר מהפסקת שריפת פחם. כך למשל טוענים המדענים כי יש לבצע שינויים בענף החקלאות ולצמצם את פליטת גזי החממה מהבקר והצאן - זאת למרות הגידול באוכלוסיית העולם שדורש שימוש בהם.

"בסופו של דבר, יש דבר אחד בטוח. אם נוותר על המטרה ולא ננסה - בהחלט נפסיד בטווח הרחוק", אמר אחד המדענים.