"גן ללא אתיופים - בשכונה אתיופית": עד כמה הישראלים גזענים?

מחוק הלאום ועד תקיפת הצעירים הערבים בחוף הים: האם הגזענות בחברה הישראלית הולכת ומתרחבת - ועד כמה המגמות הגזעניות במערב משפיעות על כך? "מבחן בגזענות" - פרק ראשון

"מבחן בגזענות": בין חוק הלאום, דרך תקיפת הצעירים הערבים בחוף הים ועד הזירה ברשתות החברתיות, בהן מופצות כל דקה שלושה פוסטים בעלי מאפיינים גזעניים - האם הגזענות הולכת ומתרחבת בחברה הישראלית, והאם מדובר במגמה מדאיגה וכלל עולמית, שהיא מנת חלקן גם של ארצות הברית ואירופה?

אלירן יהודה קלימי, סוכן מכירות מנתניה, לא נתקל בגזענות עד שהכיר את אשתו אלמנש, והשניים עברו לשכונת קריית נורדאו, שרוב תושביה הם ישראלים יוצאי אתיופיה. הזוג לא הרגיש חריג, עד שהגיע בנם אליאב, והשניים החלו לחפש לו גן. אחרי שגננת דחתה אותם בצורה מחשידה, החליטו אלירן ואלמנש לעשות בדיקה: "שלחנו אנשים שהם לא אתיופים", סיפרה אלמנש. "וקיבלו אותם לגן".

אלמנש החליטה לעשות ניסוי נוסף, ושלחה את אחותה לנסות להירשם לגן פרטי. לדבריה, האחות דיברה עם הגננת בטלפון, ונאמר לה שישנם מקומות פנויים בגן, אך כשהגיעה למקום – התמונה השתנתה. "הגן הזה פועל 19 שנה", סיפרה אלמנש. "ואין בו ילדים אתיופים. אף פעם לא היו. וזה עוד בשכונה אתיופית. הגננת לא ידעה להסביר, אף אחד לא חקר אותה קודם לגבי זה".