העובדים בברקן לאחר הפיגוע: "ערבים, יהודים - היינו כמו משפחה"

פלסטינים וישראלים עובדים זה לצד במתחם כבר 35 שנים, אך אחרי הפיגוע במפעל בו נרצחו מנהל הכספים ומזכירתו, העובדים מודאגים. "בשביל מה לעשות זאת? אנחנו עובדים ביחד"

עובדי אזור התעשייה ברקן בו אירע היום (ראשון) פיגוע הירי בו נרצחו מנהל כספים ומזכירתו במפעל "אלון", המומים, כואבים, ומודאגים מהאפשרות המתחם שמקיים דו קיום כבר 35 שנים, לא יהיה כשהיה. "הייתה פה אווירה של משפחה, והם החזירו לנו את היחס הזה", סיפר אחד העובדים במפעל, "ולכן המכה היא מאוד כואבת".

"אני חושב שאני עושה טוב, אבל היום בגדו בי. המנוול הזה הפריע לי. אבל אנחנו כל כך אוהבים אחד את השני, טוב לנו איתם, יש פה ערבים שיגדעו יד עבורי אם אבקש", אמר רפי אלון, בעלי קבוצת "אלון".

 משה לב רן, מנהל הייצוא במפעל טוויטופלסט
 

משה לב רן, מנהל הייצוא במפעל טוויטופלסט ( חדשות עשר)

 

"אנחנו 700 פועלים פה, היה יום לא טוב. יש לנו ילדים ונשים בבית. לא יודע מה יהיה" אמר פאהד, פועל פלסטיני משכם. "זו הפרנסה של הילדים שלנו, דבר ראשון. דבר שני, אנחנו מפחדים מהאנשים פה, אולי יבוא עוד אחד משוגע, יהרוג שני ערבים, גם אנחנו מפחדים ולא יודעים מה יהיה מחר", הסביר מחמוד, פועל פלסטיני משכם.

"אנחנו דואגים כל השנים ליצור מרקם של שלום כלכלי בין הפלסטינים לישראלים, ואנחנו עובדים מאוד קשה", הסביר משה לב רן, מנהל הייצוא במפעל טוויטופלסט. "כמובן שהעובדים הפלסטינים היו בלחץ אדיר, אבל הם כמו משפחה שלנו".

"אנחנו עובדים יחד, בשביל מה ככה?", שאל פועל פלסטיני ב"טוויטופלסט". "אני 20 שנה בברקן ולא שמעתי על דבר כזה. אני בא לכאן מדי יום בלי בעיות, בשקט. זה כמו המפעל שלי. אני פותח את המפעל כל בוקר. אדם שיש לו ראש לא היה עושה ככה".

כוחות של שב"כ ושל צה"ל פשטו על ביתו של אשרף נעאלוה, המחבל שביצע את פיגוע הירי באזור התעשייה ברקן שבשומרון, בו נהרגו זיו חג'בי וקים לבנגרונד יחזקאל ונפצעה אישה נוספת. אחיו של המחבל, תושב הכפר שויכה שבאזור טול כרם, נעצר, וכמה בני משפחה וחברים נוספים שלו עוכבו לחקירה, במטרה להבין אם המחבל פעל לבדו ואם ניתן היה לסכל את הפיגוע. 

 זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל הנרצחים בפיגוע במפעל המחזור בברקן
 

זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל הנרצחים בפיגוע במפעל המחזור בברקן (באדיבות המשפחה )

 

צה"ל ושב"כ קבעו לפני מספר שעות כי אירוע הירי בברקן הוא פיגוע טרור. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, ציין כי המחבל, שמחזיק באישור עבודה, נכנס עם רובה מסוג קרלו למפעל שבשומרון וירה בשלושת קורבנותיו. הוא נמלט מהזירה והמצוד אחריו נמשך. 

מתחקיר האירוע עולה כי נעאלוה, שהחתים את כרטיס העבודה שלו סמוך לשעה 6:45, לקח אזיקונים כעשר דקות לפני הפיגוע מהמחסנאי של המפעל, בטענה שהוא זקוק להם על מנת לתקן את החשמל במשרד, ואיתם כפת את לבנגרונד יחזקאל לפני שירה בה. 

ערן בודנקין, מנהל הלוגיסטיקה והתפעול במפעל שבו אירע הפיגוע, הציג לחדשות עשר את המסלול שעבר המפגע. "הוא עלה במדרגות במטרה רשמית לתקן תקלת חשמל", סיפר בודנקין. "הוא נכנס לאזור המשרדים של הקבוצה – הנהלת חשבונות, רכש וכדומה. הפקידה שיושבת בכניסה נפגעה ונרצחה. משמאלה יושב עובד חברה בכיר, וגם בו הוא פגע. מצד ימין זה אזור שבו נפגעה עוד פקידה".

 זירת הפיגוע במפעל המחזור בברקן
 

זירת הפיגוע במפעל המחזור בברקן ( חדשות עשר)

 

קים לבנגרונד יחזקאל, בת 28 מראש העין, נשואה ואם לתינוק בן שנה וארבעה חודשים, וזיו חג'בי, בן 35, נשוי ואב לשלושה מראשון לציון, הם הנרצחים בפיגוע הירי באזור התעשייה ברקן שבשומרון. לבנגרונד יחזקאל נכפתה באזיקונים, על-ידי המחבל הפלסטיני, ונרצחה יחד עם חג'בי, מנהל הכספים של החברה, שהיא עבדה כמזכירתו. אישה בת 54 נפצעה בינוני.