"מפקדים הורו לחיילים לאנוס": מאחורי פועלם של זוכי נובל לשלום

זכייתם של שני הפעילים נגד אונס ככלי מלחמה בפרס העלתה לסדר היום את הפשע שזכה להכרה בדין הבין-לאומי רק בשנים האחרונות. "לא נועד רק להכריע, אלא לשנות את החברה"

זכייתם של נדיה מוראד ודניס מוקווגה בפרס נובל לשלום שמה במרכז תשומת הלב העולמת את השימוש באונס ככלי מלחמה. מוראד, אישה יזידית מעיראק, שנחטפה על ידי דאע"ש ושימשה כשפחת מין, זכתה לכבוד עקב עשייתה הנרחבת להעלאת המודעות לנשים השבויות בידי דאע"ש, ופעילותה להביא לדין את אנשי הארגון. מוקווגה, גינקולוג קונגולזי, פתח בשנת 1999 קליניקה המטפלת מדי שנה באלפי נשים שנפלו קורבן לאונס, רבות מהן נזקקות לניתוחים כתוצאה מהזוועות שעברו.

"מדובר בתופעה מאוד נרחבת, לא רק בעיראק ובקונגו, אלא בכל העולם", אמרה עו"ד ענת טהון אשכנזי, מנכ"לית עמותת "איתך מעכי – משפטניות למען צדק חברתי" בריאיון לתוכנית "לונדון את קירשנבאום". לדבריה, "התופעה הזאת מוכרת משחר הימים, אך אנחנו רואים התרחבות שלה בשנות ה-90 של המאה הקודמת, כאשר מפקדי צבאות החלו להורות לחיילים שלהם לאנוס כדי להכניע ולהכריע את האויב".

 

"לטקטיקה הזאת של ביזוי גופן של הנשים של האויב יש אספקט נוסף: האונס לא רק נועד להכריע את האויב, אלא גם לשנות את המבנה האתני של החברה", הבהירה טהון אשכנזי. "מהסיבה הזאת האונס נחשב לא רק לפשע מלחמה, אלא גם פשע נגד האנושות ולעיתים קרובות גם כצורה של רצח עם".

למרות היקף התופעה, היא הוכרזה כפשע מלחמה רק בשנים האחרונות. "ההעמדה הראשונה לדין בנושא הייתה ב-2001, לאחר המלחמה הנוראית שהתרחשה ביוגוסלביה", הסבירה, "אבל רק ב-2016 בית הדין הבינלאומי הרשיע אדם, מפקד בקונגו שהורה לחייליו לאנוס נשות אויב".

 דניס מוקווגה ונדיה מוראד, זוכי פרס נובל לשלום
 

דניס מוקווגה ונדיה מוראד, זוכי פרס נובל לשלום (רויטרס )

 

לאחר ההכרזה על זכייתם של מוראה ומוקווגה בפרס, אמרה בריט רייס אנדרסן, ראש ועדת הפרס כי "משתמשים בנשים כנשק מלחמה. שני הזוכים סיכנו את ביטחונם כאקטיביסטים במאבק הזה".

השנה קיבלה הוועדה הבוחרת את מועמודתם של 216 בני אדם ו-115 אירגונים, אולם רק כמה עשרות מהם מוכרים לציבור. הוועדה שומרת בסוד את שמות המועמדים לפרס במשך 50 שנה, על אף שישנם כאלו שחושפים את זהותם. הכרזת פרס הנובל לשלום מעוררת עניין עולמי מדי שנה ופעמים רבות הבחירות בזוכים מעוררות מחלוקת, כמו למשל בעת ההכרזה על זכיית הנשיא האמריקני לשעבר, ברק אובמה, בשנת 2009.

בין המועמדים לפרס השנה נמנו גם ארגון הסיוע הסורי "הקסדות הלבנות", העיתון הרוסי "נובאיה גזטה", אדוארד סנואודן ונציבות האו"ם לפליטים. עוד הוערך כי גם נשיאי הקוריאות מון ג'יאה אין וקים ז'ונג און היו מועמדים לפרס כמו גם דונלד טראמפ, ג'ורג' סורוס וארגון האוכל העולמי של האו"ם שמטפל במחסור במזון באזורים מוכי אסון.