פומפאו וקים נועדו בפיונגיאנג: "בעתיד נקבע עוד פסגה עם טראמפ"

שר החוץ האמריקני ביקר בקוריאה הצפונית ושוחח במשך שלוש שעות עם מנהיג המדינה המבודדת. השניים דנו בפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני ובפיקוח של ארה"ב על התהליך

  • פורסם ב:
  • 07/10/2018 18:14
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/10/2018 03:00
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, נפגש במשך שלוש שעות אתמול (ראשון) עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, לאחר שנפגש ביום שבת עם ראש ממשלת יפן. השניים הסכימו לקבוע בעתיד פסגה נוספת בין קים לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ "בהקדם האפשרי", ודנו בפיקוח האמריקני על הליך הפירוז הצפון קוריאני מנשק גרעיני. כך נמסר מטעם נשיא קוריאה הדרומית.

פומפאו אמר שביקורו הרביעי בפיונגיאנג הוא "צעד נוסף קדימה" לקראת פירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני, וכי היו לשניים "שיחות טובות ומועילות", אם כי הדגיש כי דרושות עוד שיחות. ואילו קים הוסיף כעבור כמה שעות כי "הפגישה הייתה יעילה ונהדרת".

 

לאחר שנפגש עם קים, שר החוץ האמריקני ביקר בסיאול ונפגש עם נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, ואמר שקים דיבר על הצעדים הדרושים לפירוז מגרעין ועל הדרכים השונות בהן האמריקנים יוכלו לפקח על כך. השניים הסכימו לקבוע פגישה נוספת בהקדם כדי לקבוע פסגה נוספת בין קים לטראמפ.

"כפי שאמר הנשיא טראמפ, ישנם הרבה צעדים שיש לנקוט ונקטנו באחד מהם היום", פומפאו אמר למון. "זה עוד צעד קדימה. לדעתי זו תוצאה טובה עבור כולם".

בתום הפגישה צייץ טראמפ בטוויטר: לשר החוץ פומפאו הייתה פגישה טובה עם קים בפיונגיאנג. נרשמה התקדמות בנוגע להסכמים עליהם חתמנו בסינגפור! אני מצפה לפגוש את קים שוב, בעתיד הקרוב".

פומפאו נחת ביום שבת ביפן ונועד עם ראש הממשלה, שינזו אבה. לאחר הפגישה עם אבה בטוקיו, פומפאו אמר כי יעלה במהלך ביקורו בקוריאה הצפונית את סוגיית האזרחים היפנים החטופים. שר החוץ האמריקני הדגיש כי יחסי יפן-ארה"ב חזקים וכי המדינות עשויות להתקדם בשיחות הסחר. יפן היא אחת מבעלות בריתה של ארה"ב במזרח הרחוק, וכמו האמריקנים, גם הם רואים באיום הגרעיני מצד המדינה המבודדת סכנה גדולה לשלומם.

  פומפאו וקים ג'ונג און בפגישתם בפיונגיאנג
 

פומפאו וקים ג'ונג און בפגישתם בפיונגיאנג ( חדשות עשר)

 

לפני כשבועיים  קים עם נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין, בפיונגיאנג בפסגה שנמשכה שלושה ימים. שליט קוריאה הצפונית התחייב לפרק, תחת פיקוח בינלאומי, אתרי ניסוי ושיגור טילים. במסיבת עיתונאים משותפת, הצהירו המנהיגים שהסכימו להפוך את חצי האי הקוריאני ל"ארץ של שלום בלי נשק גרעיני ואיום גרעיני". עם חזרתו לקוריאה הדרומית, הודיע מון כי קים "רוצה להשלים את הפירוז מגרעין במהירות".נפגש

מנהיג קוריאה הדרומית אמר כי קים "אמר שהוא מקווה כי שר החוץ האמריקני מייק פומפאו יבקר בקוריאה הצפונית בקרוב, כמו גם לערוך פסגה נוספת עם הנשיא דונלד טראמפ בעתיד הקרוב, על מנת להאיץ את תהליך הפירוז". מון הבהיר כי ידון עם טראמפ במטרה המשותפת לשתי הקוריאות, של הכרזה על סיום מלחמת קוריאה עד לסוף השנה.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס בשבוע שעבר למאמצים לפירוזה הגרעיני של קוריאה הצפונית: "התקדמותה של פיונגיאנג לעבר היעד צריכה להיות מלווה בהקלת הסנקציות הכלכליות עליה". מנגד, מקבילו האמריקני, מייק פומפאו, אמר כי "אם הם לא ילכו לדרך של דיפלומטיה ופירוז גרעיני לא יהיה מנוס מבידוד ולחץ בין-לאומי". השניים אמרו את הדברים בארוחת בוקר משותפת של שרי החוץ של המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם.

פומפאו הוסיף כי "האכיפה על הסנקציות הכלכליות על פיונגיאנג חייבת להימשך במרץ עד שחצי האי הקוריאני יהיה מפורז - על חברי מועצת הביטחון להבין זאת ולתת דוגמא למאמץ הבין-לאומי". שר החוץ הסיני, וואנג יי, הצטרף לדבריו של לברוב, ואמר כי "המועצה צריכה לשקול הקלה בסנקציות כדי להניע את התהליך בצורה מהירה יותר".

לפני כחודש הודיע טראמפ על ביטול ביקור של פומפאו בקוריאה הצפונית, שהוכרז מספר ימים קודם לכן. החלטתו של נשיא ארה"ב, לבטל את הביקור נבעה ממכתב תקיף שנשלח מקים יונג צ'ול, הבכיר הצפון קוריאני שהוביל את המו"מ מול פומפאו, כך דווח ב"וושינגטון פוסט".

על פי הדיווח, המכתב התקבל מספר שעות לאחר שפומפאו הכריז על ביקורו המתוכנן בקוריאה הצפונית, שם הוא תכנן להציג את הנציג החדש לשיחות עם פיונגיאנג, סטיבן בייגאן, סגן נשיא חברת פורד. לפי רשת CNN, המכתב כלל אזהרה לפיה "המשך השיחות שוב נמצא בסכנה, והן עשויות להיכשל". לפי המכתב, לא ניתן להתקדם במו"מ שכן "ארצות הברית לא מוכנה לעמוד בציפיות של פיונגיאנג הנוגעות לחתימה על הסכם שלום". זאת, בהתייחס לכך שוושינגטון מסרבת לחתום על הסכם טרם פירוז קוריאה הצפונית מגרעין. "אם לא ניתן יהיה להשיג פשרה, פיונגיאנג עשויה לחדש את הפעילות הגרעינית", נכתב.