ירי במפעל בשומרון: 2 פצועים אנוש ואחת בינוני, הרקע נבדק

פלסטיני פתח באש בקומת המשרדים במפעל באזור התעשייה ברקן. אישה וגבר, בכיר במפעל, שנפצעו באירוע, נלחמים על חייהם, ואישה נוספת פונתה לביה"ח. מצוד אחר היורה

אירוע ירי בשומרון: אישה וגבר בשנות ה-30 לחייהם נפצעו אנוש ואישה נוספת, בת 54, נפצעה בינוני באירוע ירי שהתרחש הבוקר (ראשון) בקומת המשרדים של מפעל "אלון" שברחוב ספיר שבאזור התעשייה ברקן שבשומרון. הרקע לאירוע נבדק.
 

החשוד בירי, צעיר פלסטיני בעל אישור עבודה תקף ומוכר לכוחות הביטחון, נכנס בשעה 07:39 הבוקר לקומת המשרדים של המפעל, פתח באש בקומת המשרדים ופגע בשלושה. לאחר מכן, נמלט מהמקום רגלית כשהוא חמוש. כוחות צה"ל ומשטרה סורקים אחריו כעת, כשהחיפושים מתמקדים בוואדי שליד היישוב אורנית. סוכנות הידיעות "קודס" דיווחה כי צה"ל חסם את כל הדרכים המובילות לעיר סלפית.


הצוותים הרפואיים נלחמים בשעה זו על חייהם של שני הפצועים אנוש, בהם בכיר במפעל. הפצועה במצב בינוני, שסובלת מפציעה חודרת בפלג גופה העליון, נמצאת בהכרה ופונתה לבית החולים בילינסון ועוברת הערכת מצב בחדר הטראומה.
 


"הפצועה הגיעה בהכרה ויש חשד לפגיעת בטן", מסר ד"ר רם שגיא, סגן מנהל בית החולים בילינסון אליו פונתה הפצועה בינוני. "היא עוברת הערכה בחדר הטראומה ואני מעריך שבקרוב נדע טוב יותר את מצבה".

פראמדיק מגן דוד אדום, נריה תקוע סיפר: "במקום האירוע מצאנו שלושה פצועים. הפצועה בינוני נמצאה מתחת לשולחן בחרדה עם פגיעת ירי בפלג גופה העליון. היא קיבלה טיפול מציל חיים ראשוני ופינינו אותה לחדר הטראומה. היא סיפרה לנו בדרך שהיא שמעה רעש וכשרצתה לראות מה הרעש היא נורתה בבטנה. היא התעקשה שנתקשר לבעלה ונדווח לו שהיא נמצאת בבית החולים".
 


 

עוד הרחיב פראמדיק מגן דוד אדום, דוד ברוכי, שהיה מבין הראשונים שהגיעו לזירת האירוע כי: "כוחות רבים של מגן דוד אדום, כולל כוננים, אמבולנס טיפול נמרץ ואמבולנסים רגילים הגיעו למקום. כשהגענו למקום, עלינו לקומה השנייה - קומת המשרדים במפעל באזור התעשייה ברקן. ראינו שלושה נפגעים במצב קשה, שניים, גבר ואישה בשנות ה-30, מחוסרי הכרה, שנמצאים עדיין בטיפול בזירת האירוע במצב קשה מאוד, ועוד פצועה אחת בת 54, בהכרה מלאה, עם פציעות ירי בפלג גופה העליון, שטיפלתי בה ופינינו אותה לבית החולים בילינסון שבפתח תקווה. שלושת הנפגעים ישבו סמוך אחד לשני באותו משרד ונורו בכל גופם".

בהמשך הוסיף הפראמדיק ברוכי כי הוא "כרגע נמצא בבית החולים בילינסון עם הפצועה, שאר הכוחות מטפלים בשני הנפגעים האחרים שנשארו שם מנסים לייצב את מצבם. אי אפשר לומר שהפצועה שפונתה יצאה מכלל סכנה. היא נמצאת בבדיקות נוספות ועוברת הערכה מחודשת על ידי רופאים ואחיות בתוך חדר הטראומה בבית החולים. משם היא תמשיך לטיפול שהיא תצטרך".

הפראמדיק תקוע הוסיף כי: "במקום האירוע מצאנו שלושה פצועים. הפצועה בינוני נמצאה מתחת לשולחן בחרדה עם פגיעת ירי בפלג גופה העליון. היא קיבלה טיפול מציל חיים ראשוני ופינינו אותה לחדר הטראומה. היא סיפרה לנו בדרך שהיא שמעה רעש וכשרצתה לראות מה הרעש היא נורתה בבטנה. היא התעקשה שנתקשר לבעלה ונדווח לו שהיא נמצאת בבית החולים".


 

זירת אירוע ירי באזור התעשייה ברקן שבשומרון

זירת אירוע ירי באזור התעשייה ברקן שבשומרון (רמי קט)

 

סוכנות הידיעות "קודס" הפלסטינית דיווחה כי דובר אירגון הג'יהאד האסלאמי, דאווד שהאב, אמר כי "הפיגוע הוא תשובה לפשעי ישראל בעזה, בירושלים, בחאן אל-אחמר ובמסגד אלאקצא", זאת למרות שהאירוע לא הוכרז לפי שעה כפיגוע.

סוכנות הידיעות הלסטינית "שיהאב" דיווחה שמארגון חמאס נמסר כי "הפיגוע בברקן הוא פרק חדש במאבק העם הפלסטיני בגדה המערבית וזהו מסר מהצעירים בגדה אל אלה הנמצאים תחת מצור בעזה. הפיגוע מוכיח כי כל ניסיונות הרשות הפלסטינית לקשר עם ישראל נכשלים, והצעירים הפלסטינים מתעקשים על מאבק עם ישראל. הפיגוע הוכיח כי נכשל הניסיון לחסל את ההתנגדות בגדה המערבית כתגובה לפשעי ישראל וכתגובה להמשך התיאום הביטחוני עם ישראל. העם הפלסטיני בגדה המערבית מסרב להיגיון של הרשות הפלסטינית בדבר שביתת נשק עם ישראל והטלת סנקציות על רצועת עזה".

בכיר בארגון החזית העממית, מאהר מזהר, אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב" כי "הפיגוע הוא תשובה טבעית לפשעים של ישראל במקומות השונים ובכך שהיא מטמאה את המקומות הקדושים. הפיגוע הוא תשובה טבעית למדיניות הגזענית-יהודית של נתניהו, ליברמן ובנט כלפי העם הפלסטיני". 


ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן מסר לאחר שגילה על המתרחש כי "מדובר באירוע קשה ביותר, זה מחבל שנכנס למפעל וכרגע אני לא רוצה לתת פרטים נוספים. הוא פתח בירי על אנשים שעבדו במקום. מדובר באזור תעשייה גדול - מחצית יהודים ומחצית תושבי הרשות. הטרור לא מבדיל בין יהודים לערבים שרוצים לחיות לצדנו. אנו לעולם לא נשבר ונבנה את ארץ ישראל בגאון דווקא אל מול הטרור הרצחני הזה. לעולם לא יישברו אותנו".

שי עמיחי, מנכ"ל היישוב ברקן, סיפר על המצב באזור. "היישוב שוכן בתוך אזור התעשייה וצריך לעבור דרכו כדי להיכנס ליישוב. יש כוחות רבים במקום על מנת להשלים את איתור המפגע ולטפל באירוע שמתרחש בדקות אלו". בהתייחס לשיתוף הפעולה בין ישראלים לפלסטינים בסביבה, אמר עמיחי כי "גם באזור התעשייה וגם ביישוב עצמו, שיתוף הפעולה פורה. אנחנו מעסיקים את תושבי הסביבה והמרקם מאוד חם. אנחנו נמצאים ביחסי שכנות וביחסים מקצועיים ברמה הגבוהה ביותר. התושבים מרגישים בטוחים במקום עבודתם ורבים יוצרים קשרים מעבר למקצועיים במקומות העבודה".

"אני לא מכיר את נהלי האבטחה של אזור התעשיה", הוסיף עמיחי. "אך לא היתה ירידה בכמות כוחות הביטחון באזור, גם הגלויים וגם הבלתי גלויים".