ברקע הסערה הציבורית: מינוי קוואנו לבית המשפט העליון אושר

50 סנאטורים הצביעו בעד הצבתו של השופט בתפקיד הבכיר, חרף הטענות לתקיפה מינית מצדו - והוא הושבע שעות לאחר מכן. מדובר באחד מהישגיו המשמעותיים של טראמפ עד כה

בתום סערה ציבורית בארה"ב אושר אמש (שבת) בסנאט מינויו של השופט ברט קוואנו לבית המשפט העליון, שנטען כי תקף מינית כמה נשים בעברו. 50 סנאטורים הצביעו בעד ו-48 הצביעו נגד. מאות בני אדם, רובם נשים, הפגינו מחוץ למבנה לפני ההצבעה, ודווח על עשרות עצורים. שעות ספורות לאחר מינויו, הושבע קוואנו בסנאט, ויכנס לתפקידו בתחילת השבוע.

שני סנאטורים לא נכחו בהצבעה, לאחר שאחד הנציגים הרפובליקנים נסע לצפון דקוטה כדי להשתתף בחתונת בתו, ואחת הנציגות הדמוקרטיות הסכימה להתקזז איתו. בנוסף, האיזון בין שני הגושים נשמר לאחר שסנאטורית רפובליקנית בחרה להתנגד למינוי, ואילו סנאטור דמוקרטי בחר לתמוך בו.

 
 
 

מדובר בהישג הגדול ביותר של טראמפ במהלך כהונתו בבית הלבן. המינוי שינה את יחסי הכוחות בבית המשפט העליון, לאחר פרישתו של אנתוני קנדי, שנחשב ללשון מאזניים בין שמרנים לליברלים. מינויו של קוואנו, המזוהה עם הגוש השמרני, יבטיח רוב לרפובליקנים בבית המשפט, ובכך ישפיע על הכיוון המשפטי בעשרות השנים הבאות. ההחלטה על המינוי צפויה לשנות את עמדת בית המשפט בנוגע לסוגיות בוערות שיגיעו לפתחו, בהן זכויות מיעוטים, הפלות, אקטיביזם שיפוטי וחקירת נשיא מכהן.

מוקדם יותר, לפני ההצבעה השנייה והמכרעת על מינויו של קוואנו, כתב נשיא ארה"ב דונלד בחשבון הטוויטר כי "נשים רבות ואחרים התומכים בקוואנו מתאספים בגבעת הקפיטול לקרות ההצבעה. זה דבר נהדר והם אינם מקבלים מימון מאף גורם. יום גדול לאמריקה". הוא הוסיף בדברים שאמר לפני המראתו לעצרת בקנזס כי קוואנו "יעשה עבודה נהדרת בבית המשפט העליון". 

דברה רמירז, המתלוננת השנייה נגד קוואנו, אמרה לפני תחילת הדיון כי "המינוי הזה החזירו אותי 35 שנים אחורה לערב ההוא בייל". עוד הוסיפה כי "אירועים כאלה מסבירים למה קורבנות תקיפה מינית בוחרים לשתוק ולא להיחשף". בסיום הצהרתה הודתה "לכל מי שהקשיב לי והאמין למה שסיפרתי".

 השופט ברט קוואנו
 

השופט ברט קוואנו (רויטרס)

 

בדיון שנערך אתמול הצביעו 51 סנאטורים בעד המינוי, ו-49 הצביעו נגד. הסנאטורית הרפובליקנית המתונה סוזן קולינס הודיעה בהמשך כי בכוונתה להצביע בעד מינוי השופט קוואנו, ובכך נסללה הדרך למינויו. בבית הלבן הודו לקולינס על החלטתה להצביע בעד מינוי השופט קוואנו. קודם לכן, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כתב בטוויטר בעקבות ההצבעה: "אני גאה מאוד בסנאט האמריקני על שהצביע בעד קידום מועמדותו של השופט ברט קוואנו".

ביום חמישי הגיעו אלפי מפגינים לבית המשפט העליון בוושינגטון בניסיון של הרגע האחרון לגרום לשלושת הסנאטורים הרפובליקנים שטרם הודיעו כיצד יצביעו לא לאשר את המינוי של קוואנו. המשטרה הודיעה כי 302 מפגינים עוכבו לחקירה בגין הפגנה לא חוקית. בין המעוכבים הייתה הקומיקאית המפורסמת איימי שומר. בסרטון שפורסם ברשתות החברתיות ניתן לראות שוטר שואל את המפגינים, ששהו במבנה ללא אישור, אם הם רוצים להיעצר, ואת שומר עונה: "כן".

באותו יום אמר יו"ר ועדת החוקה בסנאט האמריקני, צ'אק גראסלי כי על פי דוח ה-FBI "אין שום רמז להתנהגות לא הולמת מצד השופט ברט קוואנו, ואין בדוח שום מידע שלא ידענו בעבר". זאת, לאחר שממצאי חקירת הרקע ה-FBI הועברו לידי הסנאט. 

הפגנה נגד מינוי השופט קוואנו בבית המשפט העליון בוושינגטון
 

הפגנה נגד מינוי השופט קוואנו בבית המשפט העליון בוושינגטון (getty iages)