חודשיים לאחר פרסום מחלתה: תיעוד נדיר של אסמא אסד

תמונות של רעיית נשיא סוריה פורסמו בכלי תקשורת המזוהים עם המשטר. ע"פ הדיווחים, אסד נפגשה עם סטודנטים למתטיקה בתום אחד מטיפוליה בסרטן השד בבית החולים הצבאי בדמשק

כלי תקשורת המזוהים עם המשטר בסוריה פרסמו היום (שבת) תמונות של אסמא אסד, רעייתו של הנשיא בשאר אסד,

בהן ניתן לראות את השפעת מחלת הסרטן על גופה. התמונות צולמו במהלך פגישתה של אסד בבית ספר למתמטיקה, שם נפגשה עם סטודנטים שזכו במדליות באולימפיאדה המדעית למתמטיקה. במקביל, דווח כי הפגישה נערכה בתום אחד מטיפוליה בבית החולים הצבאי בדמשק.

התמונות אמנם לא פורסמו ע"י ארמון הנשיאות הסורי, אך עצם הוצאתם דרך כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד מראים שידו של אסד קשורה לדבר וכי הוא ככל הנראה מעוניין בהפצת התמונות. בכל מקרה מדובר בתיעוד נדיר ומיוחד של אסמא.

התגובות לפרסום התמונות היו מעורבות, היו שאיחלו החלמה לאסד ומנגד היו שכתבו שזו נקמת האל עקב הרג מאות אלפי סורים על ידי בעלה במהלך שבע וחצי שנות המלחמה האזרחית. 

תמונותיה של אסמא אל-אסד שפורסמו על ידי אתרים המקורבים לשלטון
 

תמונותיה של אסמא אל-אסד שפורסמו על ידי אתרים המקורבים לשלטון (חדשות עשר)

 

לפני כחודשיים הודיע ארמון הנשיאות הסורי כי אסמא אסד חלתה בסרטן השד. אסד בת ה-42, שנולדה בלונדון, החלה טיפולים רפואיים במחלה, שהתגלתה בשלב מוקדם. בתמונה שהוציא אז ארמון הנשיאות, נראה בעלה הנשיא מלווה אותה באופן צמוד ואילו אסמא מחייכת ורגועה.

אסד פגשה את בעלה בזמן שהוא גר בלונדון והתאמן כרופא עיניים. לאחר שחאפז אסד נפטר, בנו בשאר עלה לשלטון והתחתן עמה, בעת שהייתה בת 25. תחילה, הדמות העדינה והמשכילה שלה נתפסה כמי שתביא את התקווה למדינה, אך מהר מאוד נחשבה לשותפתו של הדיקטטור ברצון להחזיק בשלטון בכל מחיר וקיבלה את הכינוי "הגברת הראשונה של הגיהנום". עם זאת, לדבריה של אסד, היא ניצלה את תפקידה כגברת הראשונה על מנת לעזור לעקורים, פצועים, חיילי צבא סוריה ומשפחות הרוגים.

תמונותיה של אסמא אל-אסד שפורסמו על ידי אתרים המקורבים לשלטון
 

תמונותיה של אסמא אל-אסד שפורסמו על ידי אתרים המקורבים לשלטון (חדשות עשר;)

 

אסד נולדה באקטון שבמערב לונדון להורים סורים, אביה היה קרדיולוג ואמה הייתה דיפלומטית סורית. בילדותה הלכה לבית הספר של הכנסייה האנגלית. נאמר עליה כי היא מתוחכמת, מצחיקה, חברותית אך מתעצבנת מהר. היא למדה צרפתית ומחשוב ב"קינגס קולג'" בעיר הולדתה, ולאחר מכן עברה לניו יורק ועבדה כבנקאית.

אשתו של הרודן הסורי, שביניהם הפרש של עשר שנים ולהם שלושה ילדים, כמעט ולא ערכה ריאיונות בחייה, אלא שלאחר שורה של מעשי זוועה בסוריה וגינוי עולמי, בשנת 2016 העבירה ביקורת על המערב, על מה שכינתה סטנדרטים כפולים בתיאור המלחמה, ואמרה כי הסיקור התקשורתי על הילדים שנפגעו במלחמה הוא שונה "בהתאם לנאמנותם של ההורים".

בעבר, דחתה אסד הצעות שונות שיעניקו לה ביטחון כלכלי לילדיה, בתנאי שתברח מסוריה. כעת, היא כפופה לסנקציות של האיחוד האירופי, שאוסר חוקית להעניק לה סיוע כלכלי ואוסר עליה להיכנס למדינות האיחוד, למעט בריטניה שם יש לה אזרחות.