בעקבות ההתפרעויות בגדר: מרחב הדיג ברצועת עזה צומצם

שר הביטחון הודיע בתום התייעצות ביטחונית כי המתחם בו יכולים הדייגים לשוט יקטן מ-9 ל-6 מיילים ימיים. "ליברמן הנחה להיערך לנקיטת צעדים נוספים אם האלימות תימשך"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הורה היום (שבת), בתום התייעצות ביטחונית, על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה מ-9 ל-6 מיילים ימיים. 

"החלטת שר הביטחון ליברמן התקבלה בעקבות ההתפרעויות האלימות בסוף השבוע בגדר והנסיונות לפגוע בכוחות צה"ל ולהוציא משטי התרסה", נמסר מטעמו של ליברמן. "שר הביטחון הנחה להערך לנקיטת צעדים נוספים אם אירועי האלימות ימשכו".

הפגנות בגבול הרצועה
 

הפגנות בגבול הרצועה (צילום: פלסטיני )

 

כ-20 אלף בני אדם הפגינו אמש סמוך לגדר הרצועה במספר מוקדים. המתפרעים השליכו מטענים ורימונים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת. צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. משרד הבריאות בעזה מסר כי שלושה בני אדם נהרגו בהפגנות, אחד מהם קטין - ילד בן 12. עוד נמסר כי מעל ל-300 מפגינים נפצעו.

כלי טיס של צה"ל ביצעו שתי תקיפות בצפון רצועת עזה בתגובה להשלכת הרימונים והמטענים. נוסף לכך, כוחות צה"ל זיהו עשרה חשודים שחצו את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל, זרקו רימונים בסמוך לגדר וחזרו מיד לשטח הרצועה. לא היו נפגעים בקרב החיילים.

 ליברמן במועצה מקומית קרני שומרון
 

ליברמן במועצה מקומית קרני שומרון (חדשות עשר )

 

מוקדם יותר חסם צה"ל מספר כבישים באזורים שסמוכים לגבול הרצועה, זאת בצל הכוננות הגבוהה לקראת העימותים. עוד דווח כי המפגינים מבעירים צמיגים על מנת להקשות על כוחות הביטחון לסכל פעולות חבלה. כמו כן, דווח על הסרת חלקים מהגדר מזרחית לחאן יונס. בד בבד, הפלסטינים דיווחו כי מספר בני אדם נפצעו ליד רמאללה מירי צה"ל וגז מדמיע. בהמשך הערב דיווחו הפלסטינים כי מל"ט ישראלי תקף מכולת בלוני תבערה. בד בבד, צוותי כיבוי נאבקו מאז שעות הבוקר בשבע שריפות שפרצו בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה.