כ-20 אלף הפגינו בגבול הרצועה, כלי טיס תקפו עמדות חמאס

המתפרעים השליכו מטענים ורימונים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים. משרד הבריאות הפלסטיני: שלושה הרוגים בהפגנות, אחד מהם קטין. דיווח פלס': הותקפה מכולת בלוני תבערה

המתיחות בדרום: כ-20 אלף בני אדם הפגינו אתמול (שישי) סמוך לגדר הרצועה במספר מוקדים. המתפרעים השליכו מטענים ורימונים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת. צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. משרד הבריאות בעזה מסר כי שלושה בני אדם נהרגו בהפגנות, אחד מהם קטין - ילד בן 12. עוד נמסר כי מעל ל-300 מפגינים נפצעו.

כלי טיס של צה"ל ביצעו שתי תקיפות בצפון רצועת עזה בתגובה להשלכת הרימונים והמטענים. נוסף לכך, כוחות צה"ל זיהו עשרה חשודים שחצו את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל, זרקו רימונים בסמוך לגדר וחזרו מיד לשטח הרצועה. לא היו נפגעים בקרב החיילים.

מוקדם יותר חסם צה"ל מספר כבישים באזורים שסמוכים לגבול הרצועה, זאת בצל הכוננות הגבוהה לקראת העימותים. עוד דווח כי המפגינים מבעירים צמיגים על מנת להקשות על כוחות הביטחון לסכל פעולות חבלה. כמו כן, דווח על הסרת חלקים מהגדר מזרחית לחאן יונס. בד בבד, הפלסטינים דיווחו כי מספר בני אדם נפצעו ליד רמאללה מירי צה"ל וגז מדמיע. בהמשך הערב דיווחו הפלסטינים כי מל"ט ישראלי תקף מכולת בלוני תבערה. בד בבד, צוותי כיבוי נאבקו מאז שעות הבוקר בשבע שריפות שפרצו בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה.

ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, ומפקד עוצבת "שועלי האש", תת-אלוף יהודה פוקס, קיימו היום הערכת מצב עם המפקדים בגבול רצועת עזה וסיירו בגזרה.

בסרטון: מאווררי ענק שהוצבו על מנת להיאבק בעשן מהצמיגים שהוצבו בגבול עזה >>

בכיר הג'יהאד האסלאמי ח'אלד אל-בטש נשא דברים בהפגנה ואמר: "אנחנו ממשיכים בדרך שלנו, בצעדות השיבה עד לניצחון. אנחנו לא רוצים במוות אלא בחיים מכובדים. לא נסכים לשלם את מחיר המצור על עזה לבדנו. שגם המתנחלים ישלמו אותו. נטיל עליהם מצור כמו שמטילים עלינו". מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'אלה, הוסיף: "להתנגדות שלנו יש יכולת ואפשרויות כדי להפוך את עוטף עזה למקום לא ראוי למחייה".

הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב בגבול עזה
 

הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב בגבול עזה (דובר צה"ל)

 

ביום חמישי, כזכור, הוחלט כי צה"ל יתגבר את כוחותיו במרחב הדרומי בימים הקרובים. בין היתר מדובר גם בתגבור מערך סוללות כיפת ברזל, כך הוחלט בתום הערכת המצב שקיים הרמטכ"ל איזנקוט בהשתתפות בכירים בצה"ל ובשב"כ. הצעד מגיע במסגרת המאמצים הביטחוניים למנוע חדירה לישראל במרחב גדר המערכת ברצועת עזה. 

מפגינים פלסטינים בעזה
 

מפגינים פלסטינים בעזה (צילום: פלסטיני )

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אתמול עם שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, ואמר לו כי ישראל תפעל בתקיפות מול עזה על כל פעולה נגד תושבי הדרום וישראל. עוד הבהיר נתניהו כי ישראל מצפה שהקהילה הבינלאומית תתייצב נגד התוקפנות האיראנית בסוריה ובלבנון.

בסרטון: הערכת מצב בגבול עזה >>

אתמול בבוקר שיגר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסר מאיים לחמאס. "עברנו את חודש חגי תשרי בדיוק כפי שתכננו, ללא התלקחות ותוך גביית מחיר כבד מהמתפרעים בגבול עזה", כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו, "'אחרי החגים' הגיע. ואני אומר לראשי חמאס: 'קחו את זה בחשבון'". בחמאס הגיבו לאיומים: "אלו דברים ריקים מול הרצון הפלסטיני לשבור את המצור על עזה. צעדות השיבה יתגברו".

 
 
 

על פי ההערכות, כ-20 אלף פלסטינים צפויים לקחת חלק במהומות על הגדר. הערכת הצבא היא כי במידה שחמאס ירצה לירות לעבר יישובי העוטף, הוא יעשה זאת במטחים משמעותיים. בהתאם לכך, מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר פרס משגרי כיפת ברזל מתוגברים. נוסף על כך, הגזרה תוגברה במספר גדודים, ובהם גם כוחות מיוחדים וצלפים. הבוקר נמצאו בקיבוץ סעד שני בלונים מחוברים לחפצים חשודים. בתום בדיקת חבלן התברר כי לא מדובר במטעני חבלה.

 מפגינים עזתיים לחופי צפון עזה
 

מפגינים עזתיים לחופי צפון עזה (חדשות עזה )

 

ראש הממשלה התייחס בחמישי למתיחות בדרום, ואמר כי "המצב בעזה מתחלק לשניים. קודם כל יש שם כמובן ניסיון קבוע של חמאס להתחמש ולהתארגן נגד ישראל, אבל מה שהגדיש את הסאה זה המרכיב השני - שאבו מאזן בשנה האחרונה מאוד הקשה את המצב בעזה, על ידי כך שהוא חנק את העברת הכספים מהרשות הפלסטינית לעזה, וכתוצאה מהחנק הזה נוצרו שם לחצים, וכתוצאה מהלחצים חמאס מעת לעת תוקף את ישראל, בעצימות יחסית נמוכה, אבל החנק הולך וגדל". הדברים נאמרו במסיבת העיתונאים שערך יחד עם קנצרלית גרמניה אנגלה מרקל.

התפרעויות סמוך למחסום ארז
 

התפרעויות סמוך למחסום ארז. ארכיון (צילום: פלסטיני )

 

"אבו מאזן מתערב בכל דרך בניסיונות של האו"ם להקל על המצוקה בעזה", תקף ראש הממשלה, "כולל עכשיו, כולל היום. היום אני יכול להגיד שגם המדינות התורמות מוקיעות אותו על כך, ובצדק". "היתרון של השלטון באיראן הוא הקירוב שנוצר בין ישראל למדינות ערב. הקשרים האלה הם תקווה גדולה, כי הם סוללים את הדרך לשלום בין ישראל למדינות ערב ולהשיג שלום עם הפלסטינים אם הם יחליטו לקבל את השלום, במקום לדחוק את ישראל לפינה בלתי אפשרית", אמר נתניהו אך סייג: "צר לי לומר שאנו לא רואים את העמדה הזו מצד הרשות הפלסטינית ואני חושב שמדינות שונות צריכות לומר להם - 'חדלו ממה שאתם עושים, במיוחד המצור על עזה'".

"מנגד, אם חמאס חושב שכתוצאה מהמצוקה הזאת הוא יכול לתקוף את ישראל - הוא עושה טעות גדולה מאוד", הזהיר ראש הממשלה. "התגובה שלנו תהיה קשה, קשה מאוד. אני מקווה שאפשר להפסיק את החנק הזה, אבל אני גם מבהיר שישראל תפעל בכל העוצמה הדרושה כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה".