זוכי פרס נובל לשלום: ד"ר מקונגו וניצולת רצח העם היזידי

הגינקולוג דניס מוקווגה ונדיה מוראד היזידית הוכתרו ע"י ועדת הפרס הנורבגית כזוכי השנה הנוכחית. השניים נבחרו בזכות מאבקם בשימוש באלימות מינית כנשק מלחמה

  • פורסם ב:
  • 05/10/2018 12:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/10/2018 15:38
  • |
  • כתבים:
  • נדב איל

הוכרזו זוכי פרס נובל לשלום 2018: דניס מוקווגה - ד"ר לגינקולוגיה מקונגו, ונדיה מוראד, ניצולת רצח העם היזידי הם הזוכים שנבחרו היום (שישי) על ידי ועדת הפרס הנורבגית על "מאמציהם לשים קץ לשימוש באלימות מינית כנשק במלחמות ובמאבקים חמושים". לשניים יוענק גם פרס בשווי של 9 מיליון קרונות שוודיות (1.01 מיליון דולר).
 

נדיה מוראד, פעילה יזידית מעיראק, נחטפה ושועבדה ב-2014, לאחר שדאע"ש כבשו את המחוז בו חיה. שלושה חודשים לאחר מכן ברחה מוראד משוביה, ומאז פועלת להעלאת מודעות לנשים היזידיות שנמצאות בשבי ארגון המדינה האיסלמית. ב-2016 החלה לעבוד עם עורכת הדין אמל קלוני להבאת לוחמי דאע"ש למשפט בבית הדין הבינלאומי בהאג. זכייתה של מוראד הגיעה בצל עליית תנועת#MeToo  בשנה החולפת.

דניס מוקווגה, ד"ר לגינקולוגיה, מטפל כאמור בקורבנות אלימות מינית ברפובליקה של קונגו ומנהל את בית החולים פאנזי שבעיר בוקאוו שבמזרח המדינה. הקליניקה שפתח זוכה פרס הנובל הטרי, נפתחה בשנת 1999 ומאז מטפלת באלפי נשים שנפלו קורבן לאלימות מדי שנה, רבות מהן נזקקות לניתוחים כתוצאה מהזוועות שעברו. מוקווגה מסר לתקשורת שהיה בזמן ניתוח בעת ההכרזה על זכייתו.  "אני יכול לראות על פני נשים רבות כמה הן שמחות בהכרה".

נדיה מוראד

נדיה מוראד ( רויטרס)

 


 

 
 
 


ראש ועדת הפרס, בריט רייס אנדרסן אמרה לאחר ההכרזה על הפרס כי "משתמשים בנשים כנשק מלחמה. שני הזוכים שמו את ביטחונם בסיכון כאקטיביסטים במאבק הזה". אובינד סטרנסן, היסטוריון של פרס הנובל אמר כי "הזכייה הזאת מדויירת, להכרה בקורבנות מלחמה יש היסטוריה ארוכה בפרס הנובל לשלום".

השנה קיבלה הוועדה הבוחרת את מועמודתם של 216 בני אדם ו-115 אירגונים, אולם רק כמה עשרות מהם מוכרים לציבור. הוועדה שומרת בסוד את שמות המועמדים לפרס במשך 50 שנה, על אף שישנם כאלו שחושפים את זהותם. הכרזת פרס הנובל לשלום מעוררת עניין עולמי מדי שנה ופעמים רבות הבחירות בזוכים מעוררות מחלוקת, כמו למשל בעת ההכרזה על זכיית הנשיא האמריקני לשעבר, ברק אובמה, בשנת 2009.

בין המועמדים שהתחרו השנה נמנו גם ארגון הסיוע הסורי "הקסדות הלבנות", העיתון הרוסי "נובאיה גזטה", אדוארד סנואודן ונציבות האו"ם לפליטים. עוד הוערך כי גם נשיאי הקוריאות מון ג'יאה אין וקים ז'ונג און היו מועמדים לפרס כמו גם דונלד טראמפ, ג'ורג' סורוס וארגון האוכל העולמי של האו"ם שמטפל במחסור במזון באזורים מוכי אסון,

בשנה שעברה היה זה הקמפיין הבינלאומי למיגור נשק אטומי, שזכה בכבוד, על עבודתו לחקיקת אכיפה מתקדמת בנושא. מיגור הנשק האטומי מהזירה הבינלאומית היה המטרה הראשונית של אספת האו"ם לפני למעלה מ-70, ובהענקת הפרס לארגון, קיוו בוועידה הנורבגית, יחודש המומנטום לפעילות בתחום.

האירוע המשמעותי ביותר בזירה הבינלאומית השנה היה הסכם השלום שנחתם בין אריתריאה ואתיופיה, אחרי מלחמה בת שני עשורים, אך מכיוון שהאירוע התרחש לאחר סגירת רשימת המועמדים, מנהיגי שתי המדינות לא יהיו זכאים לפרס.