מאבטחי ראש הממשלה יואשמו: הכו ערבים כי סרבו להזדהות

לחדשות 10 נודע כי המחלקה לחקירות שוטרים תגיש בקרוב אישומים נגד 6 מאבטחיו של אולמרט בגין תקיפת 2 גננים שעברו בסמוך לבית ראש הממשלה בירושלים בשנת 2008. "זה בגלל שאנחנו ערבים", אמר אחד המתלוננים. המאבטחים אמרו בחקירתם: "זו הייתה תקופה של פיגועים והייתה רגישות לבני מיעוטים"

(2:23 דקות)

שישה מאבטחים של ראש הממשלה מהיחידה לאבטחת אישים, יואשמו בכפוף לשימוע כי הכו באכזריות שני ערבים-ישראלים שעברו סמוך למעון ראש הממשלה. למרות שהמקרה התרחש לפני כמה שנים, כמה מהמאבטחים עדיין בתפקיד. 

 

שני הגננים הערבים-ישראלים, תושבי מזרח ירושלים, ביקשו להגיע לעבודתם באוגוסט 2008, אך סיימו בבית החולים כשהם מוכים ושותתים דם. "באו אולי 30 מאבטחים והתחילו להרביץ לנו, אני לא יודע למה", סיפר איהאב אבו ניג'מה. הוא וחברו הגיעו לאזור בית ראש הממשלה ועוררו את חשדם של מאבטחם של ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט.

 

המאבטחים ביקשו מהם להציג תעודות זיהוי, ומשהשניים סירבו החלו המאבטחים לטענתם להכות אותם. "אתה חושב שאתה לא בנאדם", הוסיף אבו ניג'מה. "זה בגלל שאנחנו ערבים" ,אמר אחמד אבו ג'אמל, המתלונן השני נגד המאבטחים.

 

ארבע שנים וחצי אחרי המקרה נודע לחדשות 10 כי המחלקה לחקירות שוטרים החליטה להגיש כתב אישום כפוף לשימוע נגד שישה מאבטחים בגין גרימת חבלה. בעדויותיהם טענו המאבטחים בין השאר כי הייתה זו תקופת פיגועים במרכז ירושלים ולכן הייתה רגישות לבני מיעוטים. הם טוענים עוד כי פעלו לפי הנהלים והפעילו כוח סביר.

 

"כל הזמן יש לי פחד, אני מפחד שעוד פעם יתנפלו עלי וירביצו לי", אמר אחד המותקפים, שהוא וחברו חזרו לעבוד בגינון, אך לא מתקרבים יותר לבית ראש הממשלה.

 

משירות הביטחון הכללי נמסר כי הליכי השימוע טרם הסתיימו. "בהיעדר מניעה משפטית ולאור חזקת החפות, ממשיכים חלק מהמאבטחים לעבוד בשב"כ.