צה"ל בהיערכות שיא: 20 אלף פלסטינים צפויים להפגין היום בגדר

כמה גדודים הגיעו לגבול הרצועה כדי לתגבר את הכוחות לקראת העימותים הצפויים, ובמקביל נפרסו מערכות כיפת ברזל מחשש למטחים שיירה חמאס אם שוב יירשמו הרוגים בקרב הפלס'

צה"ל נערך בכוחות מתוגברים לקראת העימותים הצפויים היום (שישי) בגבול רצועת עזה. זאת, בעקבות החלטת הרמטכ"ל גדי איזנקוט, בתום הערכת מצב שהתקיימה אתמול.

על פי ההערכות, כ-20 אלף פלסטינים צפויים לקחת חלק מחר במהומות על הגדר. הערכת הצבא היא כי במידה שחמאס ירצה לירות לעבר יישובי העוטף, הוא יעשה זאת במטחים משמעותיים. בהתאם לכך, מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר פרס משגרי כיפת ברזל מתוגברים. נוסף על כך, הגזרה תוגברה במספר גדודים, ובהם גם כוחות מיוחדים וצלפים.

 
 
 
 גרף שריפות בעוטף עזה
 

גרף שריפות בעוטף עזה (חדשות עשר)

 

ברקע ההיערכות המשמעותית של צה"ל, אמש נשמעו פיצוצים עזים ברצועה, בעקבות זריקת רימונים ומטענים לעבר כוחות צה"ל. כמו כן, ארבע שריפות פרצו אתמול בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה.

במהלך השבועות האחרונים ישנה עלייה מתמדת בכמות בלוני התבערה שמופרחים מרצועת עזה לכיוון יישובי העוטף. לראשי הרשויות באזור נמאס מהמתיחות המתמשכת, והם דרשו מישראל לבצע פעולה בנדון. במקביל, בחודש האחרון נהרגו 18 פלסטינים במהלך המהומות על הגדר, כאשר אחד השיאים הגיע בשבוע שעבר, שבו נהרגו 7 פלסטינים.

 גרף הרוגים פלסטינים במהומות בגדר הרצועה
 

גרף הרוגים פלסטינים במהומות בגדר הרצועה (חדשות עשר)

 

שר הביטחון בהערכת מצב: לשמור על דריכות מקסימלית

כזכור, שר הביטחון אביגדור ליברמן קיים אתמול הערכת מצב בנושא המתיחות בדרום יחד עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים. ליברמן הנחה את צה"ל "לשמור על דריכות מקסימלית".

בד בבד, הזרוע הצבאית של הג’יהאד האסלאמי קיימה אמש מצעד צבאי בעזה. זאת, כדי להביע אמון במזכ"ל הארגון החדש, זיאד נחאלה.

נתניהו: "חמאס טועה אם הוא חושב שיוכל לתקוף אותנו"

ראש הממשלה התייחס אתמול למתיחות בדרום, ואמר כי "המצב בעזה מתחלק לשניים. קודם כל יש שם כמובן ניסיון קבוע של חמאס להתחמש ולהתארגן נגד ישראל, אבל מה שהגדיש את הסאה זה המרכיב השני - שאבו מאזן בשנה האחרונה מאוד הקשה את המצב בעזה, על ידי כך שהוא חנק את העברת הכספים מהרשות הפלסטינית לעזה, וכתוצאה מהחנק הזה נוצרו שם לחצים, וכתוצאה מהלחצים חמאס מעת לעת תוקף את ישראל, בעצימות יחסית נמוכה, אבל החנק הולך וגדל". הדברים נאמרו במסיבת העיתונאים שערך יחד עם קנצרלית גרמניה אנגלה מרקל.

  מצעד הג’יהאד האסלאמי בעזה
 

מצעד הג’יהאד האסלאמי בעזה (חדשות עשר)

 

"אבו מאזן מתערב בכל דרך בניסיונות של האו"ם להקל על המצוקה בעזה", תקף ראש הממשלה, "כולל עכשיו, כולל היום. היום אני יכול להגיד שגם המדינות התורמות מוקיעות אותו על כך, ובצדק". "היתרון של השלטון באיראן הוא הקירוב שנוצר בין ישראל למדינות ערב. הקשרים האלה הם תקווה גדולה, כי הם סוללים את הדרך לשלום בין ישראל למדינות ערב ולהשיג שלום עם הפלסטינים אם הם יחליטו לקבל את השלום, במקום לדחוק את ישראל לפינה בלתי אפשרית", אמר נתניהו אך סייג: "צר לי לומר שאנו לא רואים את העמדה הזו מצד הרשות הפלסטינית ואני חושב שמדינות שונות צריכות לומר להם - 'חדלו ממה שאתם עושים, במיוחד המצור על עזה'".

"מנגד, אם חמאס חושב שכתוצאה מהמצוקה הזאת הוא יכול לתקוף את ישראל - הוא עושה טעות גדולה מאוד", הזהיר ראש הממשלה. "התגובה שלנו תהיה קשה, קשה מאוד. אני מקווה שאפשר להפסיק את החנק הזה, אבל אני גם מבהיר שישראל תפעל בכל העוצמה הדרושה כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה".

לאחר הערכת מצב: צה"ל החליט על תגבור כוחות

כזכור, אתמול הוחלט כי צה"ל יתגבר את כוחותיו במרחב הדרומי בימים הקרובים. בין היתר מדובר גם בתגבור מערך סוללות כיפת ברזל, כך הוחלט בתום הערכת המצב שקיים ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, ובהשתתפות בכירים בצה"ל ובשב"כ. הצעד מגיע במסגרת המאמצים הביטחוניים למנוע חדירה לישראל במרחב גדר המערכת ברצועת עזה. מצה"ל נמסר כי "צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה".