תביעת ענק נגד המדינה: קבלו אחריות על היעלמות ילדי יוצאי תימן

כ-69 משפחות, שהתינוקות שלהם נעלמו בשנות ה-50 וה-60, יתבעו פיצויים של מילוני שקלים מהמדינה ומהסוכנות היהודית. "מדובר בעוול מתמשך"

כ-69 משפחות של תינוקות יוצאי תימן, שנעלמו בשנות ה-50 וה-60, יגישו תביעת ענק נגד מדינת ישראל והסוכנות היהודית על העוול המתמשך, לדבריהם, ויתבעו פיצויים במיליונים. זאת, כמעט 20 שנה לאחר שהמדינה הודתה שאינה יודעת מה עלה בגורלם של עשרות התינוקות.

התביעה נסמכת על דוחות ועדת החקירה הממלכתית, ועדת קדמי כהן, שפרסמה את מסקנותיה בשנת 2001. הוועדה אמנם קבעה כי לא הייתה חטיפה ממוסדת של תינוקות, אבל בדוחות המסכמים כתבה ש-69 תינוקות, מתוך יותר מאלף שנבדקו, היו מצויים במוסדות המדינה – בתי חולים, בתי ילדים ובתי תינוקות, שנעלמו ולא נמצא קצה חוט בעניינם.

ילדים תימנים במחנות עלייה בארץ ישראל, ארכיון
 

ילדים תימנים במחנות עלייה בארץ ישראל, ארכיון (רויטרס )

 

התביעה הוגשה על ידי בני המשפחות של התינוקות, כדי להכריח את המדינה לקחת אחריות. עם זאת, ועל רקע פרשת ילדי תימן שהסעירה את ישראל, המדינה עדיין נזהרת מלקחת אחריות. הטענות המרכזיות שלנו היא שמדובר בעוולה מתמשכת", אמר עו"ד גיורא אבן צור, מומחה לדיני נזיקין, "כל עוד המדינה או הסוכנות לא אומרת למשפחות איפה הילד, בכל יום מה להם מחדש עילת התביעה".

עו"ד אביתר קציר, מומחה לדיני נזיקין: "אין לדבר על התיישנות כאשר הנתבע מטעה את מי שאמור לתבוע אותו. כאשר מושמדים ארכיונים, מושמדים מסמכים רפואיים, עדים לא מופיעים, חקירות לא מתבצעות, אי אפשר לדבר על התיישנות".