הפגנות יום שישי בעזה, חדשות עשר

חמאס מסתכן במלחמה - אבל ככה עושים מו"מ במזרח התיכון • פרשנות

בארגון לא מורתעים מתגבור כוחות צה"ל בגבול ומתכוונים להחריף את העימותים. חמאס מנסה לדחוף את ישראל להסכם עוקף אבו מאזן, וסומך עליה - ועל מצרים - שלא יהיה מבצע חדש

המתיחות בדרום: חמאס אינו מורתע מתגבור כוחות צה"ל בגבול הרצועה, ומתכוון להחריף את העימותים על הגדר, כדי להתגרות בישראל. בארגון סומכים על ישראל שתנהג באחריות ולא תפתח במלחמה. זאת, תוך לקיחת סיכון שהחבל המתוח ייקרע וצה"ל יצא למבצע ברצועה.

חמאס מקניט את ישראל כבר חמישה חודשים בהצלחה, כדי לדחוף את ירושלים להסדרה בתיווך מצרי, תוך עקיפת אבו מאזן, שדוחף למבצע ברצועה. חמאס מתכוון להגביר הלהבות, מתוך כוונה שהמצרים יתערבו ואולי תושג הסדרה. במידה שלא – שוב צפויה מתיחות רבה באזור.

 
 
 
 
 
 
 מפגינים עזתיים לחופי צפון עזה
 

מפגינים עזתיים לחופי צפון עזה (חדשות עזה )

 

שר הביטחון בהערכת מצב: לשמור על דריכות מקסימלית

כזכור, שר הביטחון אביגדור ליברמן קיים אחר הצהריים הערכת מצב בנושא המתיחות בדרום יחד עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים. ליברמן הנחה את צה"ל "לשמור על דריכות מקסימלית".

בד בבד, הזרוע הצבאית של הג’יהאד האסלאמי קיימה הערב מצעד צבאי בעזה. זאת, כדי להביע אמון במזכ"ל הארגון החדש, זיאד נחאלה.

נתניהו: "חמאס טועה אם הוא חושב שיוכל לתקוף אותנו"

ראש הממשלה התייחס היום למתיחות בדרום, ואמר כי "המצב בעזה מתחלק לשניים. קודם כל יש שם כמובן ניסיון קבוע של חמאס להתחמש ולהתארגן נגד ישראל, אבל מה שהגדיש את הסאה זה המרכיב השני - שאבו מאזן בשנה האחרונה מאוד הקשה את המצב בעזה, על ידי כך שהוא חנק את העברת הכספים מהרשות הפלסטינית לעזה, וכתוצאה מהחנק הזה נוצרו שם לחצים, וכתוצאה מהלחצים חמאס מעת לעת תוקף את ישראל, בעצימות יחסית נמוכה, אבל החנק הולך וגדל". הדברים נאמרו במסיבת העיתונאים שערך יחד עם קנצרלית גרמניה אנגלה מרקל.

 הפגנה ממזרח לעיר עזה
 

הפגנה ממזרח לעיר עזה (רויטרס )

 

"אבו מאזן מתערב בכל דרך בניסיונות של האו"ם להקל על המצוקה בעזה", תקף ראש הממשלה, "כולל עכשיו, כולל היום. היום אני יכול להגיד שגם המדינות התורמות מוקיעות אותו על כך, ובצדק". "היתרון של השלטון באיראן הוא הקירוב שנוצר בין ישראל למדינות ערב. הקשרים האלה הם תקווה גדולה, כי הם סוללים את הדרך לשלום בין ישראל למדינות ערב ולהשיג שלום עם הפלסטינים אם הם יחליטו לקבל את השלום, במקום לדחוק את ישראל לפינה בלתי אפשרית", אמר נתניהו אך סייג: "צר לי לומר שאנו לא רואים את העמדה הזו מצד הרשות הפלסטינית ואני חושב שמדינות שונות צריכות לומר להם - 'חדלו ממה שאתם עושים, במיוחד המצור על עזה'".

"מנגד, אם חמאס חושב שכתוצאה מהמצוקה הזאת הוא יכול לתקוף את ישראל - הוא עושה טעות גדולה מאוד", הזהיר ראש הממשלה. "התגובה שלנו תהיה קשה, קשה מאוד. אני מקווה שאפשר להפסיק את החנק הזה, אבל אני גם מבהיר שישראל תפעל בכל העוצמה הדרושה כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה".

לאחר הערכת מצב: צה"ל החליט על תגבור כוחות

כזכור, הבוקר הוחלט כי צה"ל יתגבר את כוחותיו במרחב הדרומי בימים הקרובים. בין היתר מדובר גם בתגבור מערך סוללות כיפת ברזל, כך הוחלט בתום הערכת המצב שקיים ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, ובהשתתפות בכירים בצה"ל ובשב"כ. הצעד מגיע במסגרת המאמצים הביטחוניים למנוע חדירה לישראל במרחב גדר המערכת ברצועת עזה. מצה"ל נמסר כי "צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה".

 מצעד הג’יהאד האסלאמי בעזה
 

מצעד הג’יהאד האסלאמי בעזה (חדשות עשר)

 

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, התייחס לתגבור כוחות צה"ל בדרום ומסר: "תגבור כוחות צה"ל בגבול הרצועה הוא צעד נכון בכיוון הנכון. יש להפסיק את חדירות הגבול היומיומיות של חוליות חמאס לישראל ואת זריקת מטעני הנפץ על כוחותינו. היערכות כזו יש בה דווקא כדי לצמצם את הסבירות לעימות".

במקביל, גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול, פנה במכתב לתושבים: "תושבים יקרים, צה"ל מצליח בנחישות רבה להכיל את האירועים בסמיכות לגדר אך בכל זאת ישנה השפעה של האירועים על ישובינו ועל שגרת חיינו. מדי יום וערב אנו חשופים להדי פיצוצים, לבלוני תבערה שממשיכים להישלח לשטחנו ולעשן סמיך וחריף כתוצאה משריפות הצמיגים בסמיכות לגבול... מזה תקופה שאנו סופגים את האירועים ומכילים אותם אך עליית המדרגה באירועים והשפעתה על ישובינו אינן ניתנות להכלה".