חמינאי: "אמריקה תקבל מהעם האיראני סטירה נוספת"

המנהיג העליון נשא דברים בפני אלפי צעירים והבטיח: "ארה"ב הובסה בעיראק ואפגניסטן, ותובס גם בידי העם האיראני". אמש האשים בולטון את טהראן בהרחבת תוכנית הגרעין

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, נאם הבוקר (חמישי) מול עשרות אלפי צעירים באצטדיון בטהראן, והבטיח לבני עמו שיתגבר על האויב האמריקני: "הליברליזם האמריקני הוא אידיאולוגיה חלשה, שהפכה למושא לביקורות רבות", אמר בנאומו. "ועל אף הכוח הטכנולוגי הרב שיש לארצות הברית, היא הובסה בעיראק, אפגניסטן וסוריה, ותובס גם במלחמתה מול איראן".

בדומה ליריבו טראמפ, חמינאי מכיר בכוחה של התקשורת לשנות דעת קהל, והזהיר את העם האיראני מפני תעמולה אמריקנית: "השימוש של ארצות הברית בתקשורת חמור כמו השימוש בנשק כימי".

חמינאי התייחס גם לסנקציות שהטיל על מדינתו נשיא ארצות הברית טראמפ, לאחר פרישתה מהסכם הגרעין: "לאויבים העומדים מולנו אין כל נשק, פרט למצור כלכלי", אמר. "הכלכלה האיראנית חזקה מספיק בשביל להתגבר על הסנקציות. אמריקה תקבל מהעם האיראני סטירה נוספת".

 
 
 
 
ג'ון בולטון
 

ג'ון בולטון (רויטרס)

 

אתמול הודיע יועץ הביטחון הלאומי של הבית הלבן, ג'ון בולטון, כי לאחר הפרישה מהסכם הגרעין, ארצות הברית תפרוש גם מהסכם הידידות שנחתם עם איראן ב-1955. במהלך מסיבת עיתונאים שהתקיימה בבית הלבן, האשים בולטון את איראן שלא השעתה את תוכנית הגרעין שלה – אלא האיצה את פעילותה בתחום.

דבריו של בולטון באים על רקע קביעת בית הדין הבין-לאומי לצדק כי על ארצות הברית להסיר באופן חלקי את הסנקציות שהטילה על איראן. בפסק הדין שהתקבל אתמול בבית המשפט הבין-לאומי של האו"ם, ציין חבר השופטים כי וושינגטון מחויבת להבטיח כי הסנקציות לא מונעות מאיראן סיוע הומניטרי או פוגעות בתחום הבטיחות בתעופה האזרחית במדינה.

פסק הדין שנמסר נחשב להישג לטהראן, שעתרה נגד הסנקציות החדשות שהטיל ממשל טראמפ, בטענה שהן מפרות את האמנה שנחתמה בין שתי המדינות בשנת 1955. בית המשפט קיבל במידה רבה את טענות האיראנים, וקרא לוושינגטון ולטהראן להימנע מהסלמת חילוקי הדעות ביניהן.

איראן בירכה את החלטת בית הדין הבין-לאומי לצדק ואמרה כי הדבר מוכיח שהסנקציות של ארה"ב נגד איראן הן "אכזריות ולא חוקיות". שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי מדובר ב"כישלון נוסף של ארה"ב המכורה לסנקציות וניצחון לשלטון החוק".