מכוונת גבוה: המסע בעקבות החלום האולימפי של ורוניקה צ'יינוב

קופצת הגובה הצעירה שברה את השיא הישראלי משנת 1974 שנקבע בטהראן, וכעת היא ההבטחה הגדולה של הענף הישראלי. "לאן היא יכולה להגיע - רק אלוהים יודע" • "ווינרים"

הסיפור של ורוניקה צ'יינוב בת ה-16, שיאנית ישראל בקפיצה לגובה לקדטיות, מתחיל כשהייתה תלמידת כיתה ה', אז סומנה על ידי המורה לספורט כבעלת כשרון מיוחד. "תמיד הייתי קופצת יותר גבוה משאר הבנות. והחלטתי לנסות את מזלי", אמרה ורוניקה לחדשות עשר.

ההתחלה של ורוניקה לא הייתה פשוטה: בשנת 2008 עלתה משפחתה לישראל, וורוניקה הלכה לבית הספר מבלי לדעת מילה אחת בעברית. אך היו אלו חוגי הספורט שגרמו לנערה לגלות את הכישרון החבוי בה, ומרגע זה האימונים הפסיקו להיות חוג והפכו להיות החיים עצמם. "ניסינו הרבה מאוד ענפי ספורט", אמרה סבטלנה צ'יינוב, אמה של ורוניקה. "אבל היא אמרה, אני רוצה לרוץ ולקפוץ – וכך הבנתי שהייעוד שלה הוא ספורט", הוסיפה.

היום היא אתלטית צעירה, בשורה הראשונה של ספורטאי הענף בארץ, שצריכה לגייס את כל המשאבים שברשותה כדי למקסם את הקריירה הספורטיבית שלה. שגרת היום שלה תובענית במיוחד ומאלצת אותה לצאת מוקדם מבית הספר שלוש פעמים בשבוע כדי לצאת למסע של שעתיים וחצי בתחבורה הציבורית לכיוון מרכז הארץ כדי להתאמן. "אני לא יכולה להגיע למועדי מבחנים, מנסים לדחות לי אותם, להשלים את החומר בצורות אחרות, בשיעורים פרטניים", סיפרה.

 איור של ורוניקה צ'יינוב
 

איור של ורוניקה צ'יינוב (חדשות עשר )

 

באצטדיון האתלטיקה שבראשון לציון ממתין לה אנטולי שפרן, מאמן הקופצים הבכירים של ישראל. בחודש יוני האחרון ורוניקה, שמתאמנת ב"מכבי אתלטי הנגב", עלתה על המפה כששברה את שיא ישראל לקדטיות שהחזיק מעמד מאז 1974 ונקבע בטהראן. "הקפיצה עצמה, לא היה לי מושג שאני הולכת לשבור את שיא ישראל לקדטיות. אמרתי אני מסוגלת לעשות את זה והאמנתי בעצמי. בשנייה האחרונה, כשעברתי, צעקות של שמחה נשמעו מכל כיוון. הלב שלי דפק על מאתיים", סיפרה בגילוי לב ורוניקה.

כרגע ההתמקדות של השניים היא במשטר האימונים הקפדני, שמטרתו להביא את האתלטית הצעירה לכושר שיא בתחרויות הבאות. "כרגע אין בי ספקות – אני מכוונת הכי גבוה שאפשר", אמרה בביטחון ורוניקה. "לאן היא יכולה להגיע, את זה אלוהים רק יודע", אמר מאמנה.  

יחד עם אנטולי, ורוניקה מתכוונת לשבּור גם את השיא של קבוצת הגיל הבאה, אתגר שאינו ברור מאליו כלל. לאתלטית הצעירה ברורה היום העובדה ששגרת החיים התובענית רק תהפוך מורכבת יותר עבורה, כשתכוון לרמות הגבוהות של הענף בעולם. "אני מוריד בפניה את הכובע", אמר שפרן. "אלה לא אנשים רגילים. היא לא צריכה להשמין, כי כל קילוגרם צריך לסחוב. היא צריכה ללכת לישון בזמן. חברות הולכות לדיסקוטק, היא לא".