"סטטוסקופ": האם מתקרב היום שבו נכים יוכלו ללכת?

מחקרים חדשים הצליחו לגרום למשותקי רגליים להניע את גופם. זאת, באמצעות קוצב בעל אלקטרודות, המושתל בסמוך לחוט השדרה ומגביר אותות חשמליים שעוברים מהמוח לגפיים

מעל חצי מיליון ישראלים סובלים מנכות פיזית כלשהי, מרביתם נעזרים בכיסא גלגלים. כמות האתגרים שחווה היום אדם נכה היא עצומה, לכן ההתרגשות הרבה שמלווה את תוצאות שני המחקרים שהתפרסמו בשבועות האחרונים בכתבי העת היוקרתיים ביותר של עולם הרפואה לא מפתיעה. המחקרים מוכיחים שנכות היא דבר הפיך וזה קורה באמצעות השתלת קוצב.  

אחת ממשתתפות המחקר, היא אמריקנית צעירה בשם קלי. בשנת 2014, היא עברה תאונת דרכים קטלנית, שבה שברה את צווארה וסבלה מפציעה קטלנית בחוט השדרה. אחרי שהתעוררה, הרופאים הבהירו לה שהיא לעולם לא תוכל ללכת שכן קרע בחוט השדרה אינו דבר הפיך.

עם זאת, קלי היא אחת מבין חמישה נכים שהשתתפו בשני מחקרים שונים שהתקיימו במקביל בארצות הברית, שמטרתן הייתה לגלות האם שימוש בקוצב אפידורלי, שעד כה נעשה בו שימוש נרחב לטיפול בכאב, יכול לגרום לחלק מהם לתנועות ברגליים. למזלה, המחקר הראה אותותיו על רגליה של קלי: "באחד הימים הלכנו. הם עזרו לי כרגיל, ואז הפסיקו לעזור לי וצעדתי אולי שלושה-ארבעה צעדים ברצף. מעיניי זלגו דעמות – חשבתי, אלוהים אדירים. זה קרה עכשיו".

שיתוק בגפיים נוצר ברוב המקרים בקרע, חלקי או מלא, בחוט השדרה שמורכב מתאי עצב וצרורות עצבים שמחברים את חלקי הגוף עם המוח. במהלך הניתוח המהפכני משתילים המנתחים מ"מאיו קליניק", מרכז רפואי בעל שם עולמי הפועל בעיר רוצ'סטר שבארה"ב, אלקטרודות של קוצב צמוד למעטפת חוט השדרה כדי להגביר את האותות החשמליים שעוברים מהמוח לגפיים, כך שתיווצר תנועה.

 השתלת קוצב סמוך לחוט השדרה שמעודד תנועה ברגליים
 

השתלת קוצב סמוך לחוט השדרה שמעודד תנועה ברגליים ( סטטוסקופ)

 

החדשות מהמחקרים המוצלחים בארצות הברית הגיעו גם לישראל, למכון "צעדים" בבית החולים שיבא תל השומר. עם זאת, המחקר פורץ הדרך עדיין לא הושלם, וגם כיום לא ניתן לרפא לחלוטין נכויות קשות מעין אלו, אלא רק לשפר את המצב. "לרפא את חוט השדרה זו עבודה, בשלב הזה, בלתי אפשרית, לחבר מיליונים של תאים ושל סיבים שרצים מהמוח אל חוט השדרה ובחזרה", סיפר לחדשות עשר פרופסור גבי זייליג, מנהל מערך השיקום הנוירולוגי בבית החולים תל השומר.

למרות המגבלות הקיימות בחיווט מחדש של חוט שדרה שנפגע, צריך לזכור שגם הפתרונות שקיימים היום לנכים, נראו עד לפני עשור כמדע בדיוני. הרפואה אמנם עדיין לא יודעת לחבר את חוט השדרה או לגרום לחוט שדרה קרוע להתאחות אבל מספיק להביט בקלי, שזוכה עכשיו בעצמאות שלה בחזרה, כדי להבין שהרפואה הנוירולוגית בדרך הנכונה.   

בימים אלה חברת UPnRIDE מגייסת באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים Together