עקב הגעת ה-S-300: איראן תאיץ העברת הטילים לחיזבאללה • פרשנות

בזמן הקרוב תתקיים תקופת מבחן, שבה ישראל תצטרך לנסות למנוע את חימוש הארגון על ידי טהראן, שעלולה להעז יותר מתוך הנחה כי צה"ל יהסס מביצוע תקיפות בסוריה

העברת מערכת ההגנה האווירית S-300 מרוסיה לסוריה, שתועדה אתמול (רביעי) בלילה ע"י הרוסים, עלולה להניע תהליך גדול יותר באזור – והוא העברת טילים מאיראן לחיזבאללה באופן מואץ. זאת, מתוך הנחה שכעת כללי המשחק בסוריה השתנו וכי ישראל תהסס לתקוף במדינה.

כעת, מתחילה תקופת מבחן עבור ישראל, כיוון שהנשק שייכנס יחזק את ציר אסד-איראן-חיזבאללה וירושלים תצטרך למנוע זאת. נוסף על כך, מדובר בתמרור אזהרה עבור צה"ל בנוגע לאפשרות של מלחמה עתידית בלבנון.

 
 
 
 העברת מערכת S-300 לרוסיה
 

העברת מערכת S-300 לרוסיה (משרד ההגנה של רוסיה )

 

רוסיה תיעדה העברת מערכת ההגנה האווירית לסוריה

הלילה, כזכור, פרסם משרד ההגנה הרוסי בכלי התקשורת במדינה תיעוד של ההעברה הלילית של מערכת ההגנה האווירית המתקדמת מסוג S-300 לצבא סוריה. זאת, לאחר שאתמול הודיע שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, כי המערכות הועברו בהצלחה. טרם התברר אם המערכת הוצבה בשטח ומוכנה לחלוטין לפעולה. 

"העבודה הסתיימה לפני יממה", הודיע אתמול שר ההגנה לנשיא פוטין, בהתייחסו למערכת הקרקע-אוויר שאמורה לשנות את מאזן הכוחות באזור ולהגביל את חופש הפעולה של חיל האוויר הישראלי בסוריה. בשנים האחרונות פעלה ישראל בקדחתנות מול מוסקבה בניסיון למנוע את העברת היכולת המתקדמת לשכנתה מצפון, אך בעקבות תקרית הפלת המטוס הרוסי בידי טילים סוריים במהלך תקיפת חיל האוויר בלטקיה, עלו המאמצים בתוהו. 

מוסקבה מסרה לדמשק ארבעה בסיסי שיגור של טילי S-300, ובסך הכל כ-40 כלים השייכים למערכת, וביניהם גם רדארים ואמצעים נוספים הנחוצים להפעלתה. הקמת מערכת שליטה מאוחדת שתכיל את כלל הרכיבים האלה צפויה להסתיים בתוך כשבועיים וחצי, ובכירים סוריים יאומנו על המערכות במשך כ-3 חודשים בטרם יוכלו להפעילן באופן מלא.

שיגור טיל s-300
 

שיגור טיל s-300 (רויטרס)

 

הודעתו של שויגו נמסרה לנשיא במהלך פגישת מועצת הביטחון הרוסית, במהלכה אמר שר ההגנה: "חיזקנו באופן משמעותי והפעלנו את מערכות הלוחמה האלקטרונית, כתוצאה מכך אנו שולטים היום באזור הקרוב בכ-50 קילומטרים, ובאזור הרחוק, שהוא הכיוון העיקרי שממנו חדרו המטוסים לטריטוריה הסורית - אנו שולטים ב-200 קילומטרים".

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר נאוארט, אמרה במהלך תדרוך עיתונאים בתגובה לדיווח כי בארצות הברית "מקווים שזה לא נכון, אנחנו לא יכולים לאשר כרגע. זה יגרום להסלמה בסוריה".

מוקדם יותר טען סגן שר החוץ של סוריה, פייסל מקדאד, כי משלוח מערכת ההגנה האווירית המתקדמת מרוסיה יגרום לישראל "לחשוב פעמיים" לפני תקיפה נוספת בשטח סוריה. בריאיון לסוכנות הידיעות הסינית "שינוואה" שנערך בדמשק, אמר מקדאד כי "ישראל התרגלה לבצע מתקפות רבות באמתלות שונות, והיא תהייה חייבת כעת לשקול מחדש מתקפה נוספת".

לפני כשבוע אמר בכיר בממשל האמריקני לחדשות עשר כי העברת טילי S-300 מרוסיה לסוריה עלולה להביא להסלמה ולסכן מטוסים אמריקנים שפועלים נגד דאע"ש בסוריה. עוד הוסיף כי אספקת טילי ה-S-300 מרוסיה לסוריה רק מאשרת שוב את העובדה שרוסיה מגינה על ממשל אסד ולכן היא גם האחראית העליונה למעשיו.