אזרחית טוענת: "נאסר עלי להיכנס לבסיס צה"ל כי לבשתי גופייה"

עדי מילר הגיעה בלבוש אזרחי כדי לעבור תחקיר ביטחוני במחנה גדעונים. לדבריה, כשהגיעה לש"ג, הוא מנע ממנה להיכנס מטעמי צניעות. "אמר לי להביא מעיל". צה"ל: המקרה ייבדק

עו"ד עדי מילר, אזרחית בתהליך חזרה לשירות צבאי, הגיעה היום (רביעי) למחנה גדעונים שבצריפין כדי לעבור תחקיר ביטחוני לתפקיד קצינת נפגעים בחיל השריון. לטענתה, כשהגיעה לכניסה לבסיס, מנע ממנה החייל שעמד בש"ג להיכנס, למרות שהיה בידה אישור כניסה, שכן לטעמו לבושה היה חשוף מדי.

"הגעתי על אזרחי כי אני לא במילואים כרגע. הגעתי עם מכנס שבע שמיניות רחב ועם גופייה. בש"ג בדקו אותי ואת הרישיון שלי ואז אמרו לי שאני לא יכולה להיכנס כמו שאני לבושה", סיפרה עדי לחדשות עשר. "החייל בש"ג דיבר אלי דוחה, אמר לי שמבחינתו אני לא נכנסת ושאביא מעיל, אם לא הוא יביא אבטחה כדי להוציא אותי", הוסיפה.

לדבריה, היא החלה להתווכח עם השומר בש"ג וציינה שהיא לא מכירה פקודה שאוסרת עליה להיכנס למחנה בביגוד אזרחי, וכן ביקשה לקרוא למפקד הבסיס אל שער הכניסה כדי שיוכל להסביר לה באופן אישי מהי הסיבה שבגינה נמנעת ממנה הכניסה.

לאחר דין ודברים, התיר לה השומר להיכנס אל המחנה. "אני אזרחית שקמה בחמש בבוקר כדי להגיע לתחקיר. וכך היה – נכנסתי פנימה. הרגשתי הרבה ביטחון לפעול כך כי היו סביבי גם המתחקרות הביטחוניות שהן גם לבושות באזרחי, אז נכנסתי יחד איתן. החייל לא הפעיל עליי כוח או עשה איזו פעולה", סיפרה עדי.
 

כשיצאה מהמחנה, לאחר התחקור הביטחוני, ניגשה עדי אל החייל כדי לנסות ולהבין מדוע מנע ממנה, כמה שעות לפני, להיכנס אל הבסיס. "היה לי חשוב לדבר איתו, כאדם לאדם. נראה כי פשוט שטפו לו את המוח. הוא אמר לי שזאת החלטה של מפקד הבסיס והוא פשוט עשה את מה שמפקד הבסיס אומר לו".

לטענתה, זהו אינו המקרה הראשון שבו מסורבות נשים להיכנס לבסיס מטעמי צניעות. "המתחקרות אמרו לי שזה לא מפתיע אותן, ושזה כל הזמן קורה בבסיס הזה. עשו את זה גם לחיילת שאמרו לה שהחצאית קצרה מדי כי היא הייתה באזור הברכיים. גם הן לא באות בגופייה כי יש הוראה של לא להגיע בלבוש לא צנוע", סיפרה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה למקרה: "אין קוד לבוש עבור אזרחים המבקרים בבסיסי צה״ל.

המקרה ייבדק".