הישג לטהראן: ביהמ"ש של האו"ם הורה על הסרה חלקית של הסנקציות

בית הדין הבין-לאומי לצדק פסק כי על ארצות הברית להימנע מפגיעה בסיוע הומניטרי או בתחום התעופה האזרחית באמצעות הסנקציות. השופטים קראו למדינות שלא להסלים את המצב

בית הדין הבין-לאומי לצדק קבע היום (רביעי) כי על ארצות הברית להסיר באופן חלקי את הסנקציות שהטילה על איראן. בפסק הדין שהתקבל בבית המשפט הבין-לאומי של האו"ם, ציין חבר השופטים כי וושינגטון מחויבת להבטיח כי הסנקציות לא מונעות מאיראן סיוע הומניטרי או פוגעות בתחום הבטיחות בתעופה האזרחית במדינה. 

איראן בירכה את החלטת בית הדין הבין-לאומי לצדק ואמרה כי הדבר מוכיח שהסנקציות של ארה"ב נגד איראן הן "אכזריות ולא חוקיות". שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי מדובר ב"כישלון נוסף של ארה"ב המכורה לסנקציות וניצחון לשלטון החוק"

פסק הדין שנמסר נחשב להישג לטהראן, שעתרה נגד הסנקציות החדשות שהטיל ממשל טראמפ, בטענה שהן מפרות אמנה שנחתמה בין שתי המדינות בשנת 1955. בית המשפט קיבל במידה רבה את טענות האיראנים, וקרא לוושינגטון ולטהראן להימנע מהסלמת חילוקי הדעות ביניהן. 

 
 
 

בוושינגטון טענו בזמן שההליך נמשך כי העתירה האיראנית היא ניסיון לנצל את בית הדין הבין-לאומי, שנועד לפתור מחלוקות בין מדינות החברות באו"ם. לטענה האמריקנית נוסף השימוש החריג שעשה הצוות המשפטי של טהראן באמנה משנת 1955, לפני המהפכה האסלאמיסטית ב-1979.

לטענת היועצת המשפטית של מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ניפר ניוסטיד, אותה אמנה שוללת שימוש בבתי משפט על מנת לפתור מחלוקות בין וושינגטון לטהראן. לדבריה, איראן פשוט מתוסכלת עם פרישתו של ממשל טראמפ מהסכם הגרעין, ולכן פנייתה לבית המשפט אינה רלוונטית. 

שרת החוץ של האיחוד האירופי עם מקבילה האיראני
 

שגריר איראן באו”ם גולמאלי קושרו (רויטרס)

 

בסוף השבוע שעבר, קרא סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקצ'י, למדינות האירופיות שנותרו בהסכם הגרעין לאחר הפרישה האמריקנית להכניס לתוקף את המנגנונים שמטרתם לעקוף את הסנקציות ולאפשר לחברות נפט ועסקים נוספים לסחור באיראן עד ל-4 בנובמבר, היום שבו ייכנס לתוקפו סבב הסנקציות השני שהטיל הממשל האמריקני על טהראן, שיפגע בין היתר בייצוא הנפט האיראני. על פי דבריו, שנאמרו לסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים, "האירופים מכירים את עמדתנו בנושא וצריכים לפעול שלפחות חלק מהמנגנונים ייכנסו בזמן".

זאת, לאחר ששרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה כי הארגון "יקים גוף שיסייע לממש 'עסקאות כלכליות לגיטימות' עם איראן, כדי לאפשר מסחר ממושך עימה". זאת, על מנת לסייע כלכלית לטהראן. עוד אמרה כי הארגון "מדגיש את החשיבות של פיתוח 'ערוצי תשלום' עם איראן".

לפני שבוע תקף טראמפ את המשטר באיראן במהלך דיון במועצת הביטחון של האו"ם, ואמר כי "המשטר האיראני מפיץ אלימות. הוא מקדם תוכנית טילים ומפיץ את הטילים האלה ברחבי המזרח התיכון. המשטר האיראני מתדלק עימותים באזור המזרח התיכון ומעבר לו. משטר כזה אסור שיהיה לו גרעין - לכן הודעתי על פרישה מהסכם הגרעין". 

טראמפ הסביר כי "איראן הייתה צריכה מזומנים ובאמצעות ההסכם אנחנו נתנו להם אותו". עוד הוסיף כי "המשטר השתמש בכסף מההסכם כדי לבנות טילים המסוגלים לשאת נשק גרעיני וכדי לעורר כאוס, לכן ארה"ב התחילה להטיל סנקציות על איראן והן ייכנסו לתוקפן המלא בנובמבר, אחר כך ארה"ב תשאף לסנקציות חדשות וחמורות יותר נגד איראן. כל אדם שלא יעמוד בסנקציות יעמוד בפני השלכות חמורות", הוסיף הנשיא האמריקני.