המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל, מארק ניימן, לע"מ

ועדת המינוי תשוב לפעול ותצית מחדש את מאבק הרמטכ"לות • פרשנות

ע"פ הדיווחים, שר הביטחון וראש הממשלה חלוקים לגבי המינוי הבכיר, ובעוד ליברמן מעדיף את ניצן אלון, נתניהו רוצה את אייל זמיר. חזרת הוועדה תאלץ את השניים לקבל החלטה

ההודעה אתמול (שלישי) על שני הנציגים החדשים שיכהנו, אם מועמדותם לא תיפסל, בוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה, הציתה מחדש את סוגיית בחירת הרמטכ"ל ה-22 שמעסיקה בחודשים האחרונים את שר הביטחון אביגדור ליברמן.

בתחילת המרוץ נראה היה כי המועמד המוביל לתפקיד הוא סגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, אך אם להאמין לפרסומים בימים האחרונים ב"מעריב" נראה כי הקרב מתנהל דווקא בין שני מועמדים אחרים: האלופים אייל זמיר וניצן אלון.

 
 
 
 שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור ברמת הגולן
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

על פי הפרסומים, רה"מ נתניהו והשר ליברמן חלוקים בדעתם לגבי מינוי הרמטכ"ל. בעוד ליברמן רוצה, ככל הנראה, את ניצן אלון לתפקיד, נתניהו מעדיף את האלוף זמיר, כיוון שכיהן בעברו כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה. במסגרת התפקיד נחשף זמיר לנתניהו ולרעייתו שרה באופן ישיר והפך אהוד בקרב המשפחה, שרוצה לגמול לו על כך.

בינתיים, לאחר הדיווחים כי ליברמן רוצה לראות את אלון בראשות צה"ל, החל קמפיין הסתה בקרב הימין הקיצוני שכינה את ניצן "שמאלן". בתחילת הדרך קיווה שר הביטחון להודיע על מינוי רמטכ"ל בחודש ספטמבר, כדי לאפשר לו חפיפה מסודרת עם גדי איזנקוט, שעוזב בסוף דצמבר, אך כעת הוא צריך לקוות כי רצונו אכן ייגבר על רצון ראש הממשלה.

ההצעה למינוי שני נציגים חדשים בוועדה

כאמור, השר המקשר בין הממשלה והכנסת, יריב לוין, הציע אתמול שני נציגים לכהונה בוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה, כפי שהורה לו ראש הממשלה בנימין נתניהו. השר לוין עדכן את את מזכיר הממשלה כי פרופסור טליה איינהורן ומשה טרי הם שני המועמדים המוצעים על ידו להשלמת סגל חברי הוועדה.

פרופסור טליה איינהורן מלמדת במחלקה לכלכלה ולמנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, חוקרת בכירה אורחת בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב וחברה באקדמיה הבינלאומית למשפט השוואתי. משה טרי כיהן בשורה של תפקידים בכירים בשירות הציבורי ובמשק ובהם יו״ר הרשות לניירות ערך ומנכ״ל רשות הדואר.

על פי ההערכות לא צפויה התנגדות למינויים של השניים, ולפיכך תשוב הוועדה למינוי בכירים לשוב לתפקוד מלא בקרוב, כשעל הפרק עומד כמובן מינוי הרמטכ"ל הבא של צה"ל, והמפכ"ל הבא של משטרת ישראל, שהתעכבו בשל הקפאת פעילות הוועדה.

 בנימין ושרה נתניהו
 

בנימין ושרה נתניהו - ככל הנראה מעדיפים את זמיר בתפקיד הרמטכ"ל (רויטרס)

 

יש לציין כי פרופ' איינהורן היא אמו של ישראל איינהורן שמועסק על ידי מפלגת ישראל ביתנו כיועץ בכיר ליו"ר המפלגה לענייני דעת קהל ומדיה דיגיטלית. מטעם השר ליברמן נמסר הערב כי "שר הביטחון אינו מכיר את הפרופ' איינהורן, מעולם לא פגש אותה ואינו קשור בשום צורה שהיא למינויה. השר יריב לוין לא שוחח עימו בנושא וכל שאלה יש להפנות לשר לוין".

בד בבד, הודיע השר ליברמן כי רק אישור שני המועמדים החדשים בוועדה, הוא יציג את שמות שני מועמדיו לתפקיד הרמטכ"ל.

כזכור, בחודש שעבר פרשו מהוועדה למינוי בכירים ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, יעקב נגל, ונשיאת לשכת רואי החשבון בישראל, איריס שטרק. זאת לאחר שעבודת הוועדה הוקפאה בצו ביניים של בג"ץבעקבות עתירות נגד השניים. 

הליך מינוי הרמטכ"ל ה-22

לפני כחודש וחצי, כחלק מהליך בחירת הרמטכ"ל ה-22, נפגש ליברמן עם ראשי ממשלות בעבר, עם שרי הביטחון עם הרמטכ"לים בעבר, ועם ארבעת המועמדים עצמם, האלופים אביב כוכבי, יאיר גולן, אייל זמיר וניצן אלון. ליברמן שמע מהמועמדים על ההשקפות שלהם בנוגע לאתגרי צה"ל וכיצד הם מתכננים להתאים את הצבא הישראלי לאתגרי העתיד.

מבחינת בורסת ההימורים נראה היה בתחילת הדרך כי המינוי הטבעי ביותר הוא סגן הרמטכ"ל הנוכחי, האלוף כוכבי, מי שהוכרז כרמטכ"ל פוטנציאלי כבר כשהיה מפקד חטיבת הצנחנים במבצע "חומת מגן" בעשור שעבר. "יש פה קצין מעולה, עשה את העבודה שלו, את תפקידי הפיקוד שלו לאורך כל השנים בצורה מרשימה ויוצאת מן הכלל", העיד עליו אז ח"כ אלעזר שטרן.

 הרמטכ"ל אייזנקוט מבקר בתרגיל "צק"ח גדעון" ברמת הגולן
 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט יסיים את תפקידו בדצמבר (דובר צה"ל)

 

מועמד נוסף הוא סגן הרמטכ"ל שקדם לכוכבי, האלוף גולן. לפני כשנתיים, בערב יום השואה, הסתבך גולן כשאמר "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80, 90 שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו היום, ב-2016". האלוף גולן נחשב למועמד לכאורה. אם ליברמן ימנה אותו לרמטכ"ל זו תהיה הפתעה גדולה, למרות שגולן נחשב לקצין מצוין, התקפי ודעתן.

עוד במרוץ - האלוף אלון, לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל והיום פרויקטור מיוחד לנושא האיראני. לאלון, אלוף מבריק לכל הדעות, יש שתי בעיות עיקריות, האחת - הוא לא כיהן כמפקד חטיבה סדירה, אוגדה סדירה או באיזשהו תפקיד בפיקוד דרום או פיקוד צפון. השנייה - חלק מחוגי הימין, הימין הקיצוני והמתנחלים תייגו אותו כשמאלן בעת ששימש כאלוף פיקוד מרכז.

 המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל
 

המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל (דובר צה"ל)

 

המועמד הרביעי שנחשב לכאורה כמועמד הוא אלוף פיקוד דרום לשעבר, האלוף זמיר - שריונר שהיה המזכיר הצבאי לראש הממשלה נתניהו וזוכה לחיבת נתניהו.

בשיחות סגורות, אמר ליברמן כי הוא מחפש רמטכ"ל שיוכל להנהיג את הצבא במלחמה, יאמר את האמת לדרג המדיני, יקבל ביקורת ולא יעסוק ביח"צנות. המועמד האידאלי גם יהיה מסוגל להוביל רפורמות בצה"ל וזו אולי נקודת המפתח - מי יתקבל בצורה הטבעית ביותר בצה"ל ואיזה מינוי לא יגרום לזעזועים בצבא.