המתיחות בדרום: ערב נוסף של הפרות סדר בגבול רצועת עזה

כמדי יום בשבועיים האחרונים עם רדת החשיכה, התאספו מאות פלסטינים סמוך לגדר והחלו להתעמת עם כוחות צה"ל, שכללו השלכת מטענים ורימונים. תושבי העוטף דיווחו על פיצוצים

מאות פלסטינים התעמתו אמש (שלישי) עם כוחות צה"ל בסמוך לגבול ברצועת עזה. המוקד המרכזי של הפרות הסדר היה בבית חאנון שבצפון הרצועה, שם הפלסטינים זרקו רימונים, חזיזים ומטענים לעבר הכוחות. העימותים הללו הפכו להיות שגרה בשבועיים האחרונים ותושבי עוטף עזה מרגישים אותם היטב. על פי עדויות התושבים, הבתים רועדים בכל פעם שנזרק מטען לעבר הכוחות ורעשי הפיצוצים נשמעים ללא הרף. במקביל, במהלך היום פרצו ארבע שריפות כתוצאה מבלוני תבערה שנשלחים לעבר ישראל מהרצועה.

העימותים הליליים עם כוחות צה"ל ביום שני הובילו לפציעתם של 93 פלסטינים, בהם 37 מירי חי והיתר כתוצאה מגז מדמיע, כך נמסר ממשרד הבריאות בעזה. במקביל, דווח באותו יום בכלי תקשורת ברצועה כי חיל הים ירה לעבר ספינות שהיו צפויות להשתתף במשט ימי לחופיה הצפוניים של הרצועה במטרה להסיר את המצור.

 
 
 

תיעוד מניסיון חדירה של פלסטינים מרצועת עזה לישראל אתמול:

לצד העימותים בעזה, כמו אתמול, גם ביום שני פרצו ארבעה שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה, בהן שתיים בקיבוץ בארי. בהמשך, אותר בלון תבערה נוסף בצומת גבעתי, ובעקבותיו נחסם לתנועה כביש 232 בקטע שבין אשקלון לקריית גת. חבלן שהגיע למקום טיפל באירוע.

במהלך הלילה שבין ראשון לשני נשמעו פיצוצים עזים ביישובי עוטף עזה, כתוצאה מהפרות הסדר שהתרחשו בגבול הרצועה. על פי דיווחים בעזה מאות פלסטינים התפרעו וניסו לפגוע בכוחות צה"ל. כוחות הביטחון הישראליים פעלו למניעת חצייתם של המתפרעים את גדר הגבול שברצועת עזה. הפלסטינים, כך על פי הדיווחים מהשטח, הבעירו צמיגים, יידו אבנים והשליכיו רימונים, כמו גם מטעני חבלה מאולתרים וחזיזים, לעבר חיילי צה"ל.

ביום שישי האחרון הגיעו למעלה מ-20 אלף מתפרעים לגדר הגבול בעזה לאחר שנשלחו למקום על ידי חמאס. מפרי הסדר נהגו באלימות קשה, חיבלו בגדר הגבול וניסו לפרוץ אותה במספר מוקדים. למחרת, במהלך סיור כוחות צה"ל בגדר, נמצאו מאה מטענים מאולתרים, מטעני צינור ורימוני נפץ, שהושלכו לעבר לוחמי צה"ל בגדר המערכת. בקרב החיילים לא היו נפגעים.
 

משרד הבריאות הפלסטיני בעזה מסר כי שבעה פלסטינים נהרגו מאש צה"ל במהלך העימותים, ולמעלה מ-400 נוספים נפצעו. בין ההרוגים היו ילד בן 12, ושני נערים בני 14 ו-18. העימותים התקיימו בשני מוקדים עיקריים: מחנה הפליטים אל-בורייג' במרכז רצועת עזה, ובאזור חאן יונס בדרום הרצועה.

הפגנות לאורך גדר המערכת
 

הפרות הסדר האלימות לאורך גדר המערכת (דובר צה"ל)

 

המגעים הדיפלומטיים להסדרה בין חמאס לישראל

מקורות בחמאס ובמצרים מסרו אתמול לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי נרשמה התקדמות במגעים בביקור חמאס בקהיר, בנושא ההסדרה ברצועת עזה וההסכם בין ישראל לחמאס. עוד אמרו המקורות כי ישראל רוצה בעסקת שבויים במהירות - אך ללא ויתורים גדולים". המקורות הוסיפו כי "משלחת חמאס דנה עם בכירי המודיעין המצרי בסוגיית עסקת השבויים וציינו כי ממשלת ישראל בראשות נתניהו מעוניינת מאד בהשלמתה באמצעות התיווך המצרי ובמהירות האפשרית, אך היא אינה מעוניינת לערוך ויתורים גדולים כדי שלא להצטייר כנכנעת לחמאס, בו היא רואה ארגון טרור לא לגיטימי.

עוד דווח כי ממשלת ישראל מעוניינת שהעסקה תהיה במסגרת הסכם רחב הכולל רגיעה לטווח ארוך בערבויות של מצרים והמפרץ הפרסי בעוד שבחמאס רוצים שעסקת השבויים תהיה נפרדת מהסדר הרגיעה ובתנאים שכבר הצהירו עליהם, כמו שחרור מחדש של משוחררי עסקת שליט שישראל עצרה בשנית. זהו תנאי ראשוני שרק לאחר מכן יידונו הפרטים. המקורות אמרו עוד כי מתווה מצרי שנדון עם המשלחת כולל הסכם רגיעה חלקי והקלה ישראלית על המצור לזמן קצוב כדי שלא להכעיס את אבו מאזן, אשר מתנה הגעה להסכם פיוס פנים פלסטיני קודם לכל הסכם רגיעה עם ישראל.

המקורות אמרו כי קיבלו הבהרות ממשלחת חמאס לפיהן הפעולות המתבצעות לשבירת המצור מעל עזה אינן מכוונות להתגרות ברשות הפלסטינית ובאבו מאזן.

 הנהגת חמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

הנהגת חמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה (חדשות עשר)

 

ביום שבת יצאה משלחת חמאס, בליווי משלחת מטעם הג'יהאד האסלאמי, למצרים לשיחות בנושא הפיוס הפנים פלסטיני עם פתח ובנוגע להסדרה עם ישראל. המשלחת בראשותו של סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-עארורי, תיפגש במהלך היום עם אנשי המודיעין המצרי.

במקביל, שלח סגן מנהיג חמאס בעזה, חליל אל-חיה, מסר לרה"מ נתניהו, לפיו "ישראל לא תראה את חייליה האסירים כל עוד לא תשלם את המחיר". בכיר חמאס אמר את הדברים את הדברים לעיתון "פלסטין" במהלך ההפגות שנערכו אתמול. אל-חיה תיאר את נתניהו כ"שועל ערמומי", והוסיף: "נתניהו משקיע מאמצים ודורש את השבת חייליו בפורומים הבין-לאומיים, הלוואי והמנהיגים הערבים היו דורשים את שחרור בניהם מהכלא הישראלי כמו שנתניהו דורש".

דבריו של אל-חיה הגיעו יממה לאחר נאומו של רה"מ נתניהו בעצרת האו"ם, שבו התייחס לסוגיית החזרת השבויים הישראלים וגופות חללי צה"ל שמוחזקות בידי חמאס. "על האו"ם לתמוך בכך שחמאס ישחרר את חיילינו אורון שאול והדר גולדין ואת אזרחינו אברה מנגיסטו והשאם א-סייד", אמר נתניהו.