פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה, חדשות עשר

"ישראל רוצה עסקת שבויים במהירות - אך ללא ויתורים גדולים"

גורמים המעורים בפרטי ביקור משלחת חמאס בקהיר מסרו ל"אל-ערבי אל-ג'דיד" כי נרשמה התקדמות רבה במגעים. "המצרים הציעו רגיעה חלקית עם ישראל, כדי לא להכעיס את אבו מאזן"

מקורות בחמאס ובמצרים מסרו היום (שלישי) לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי נרשמה התקדמות במגעים בביקור חמאס בקהיר, בנושא ההסדרה ברצועת עזה וההסכם בין ישראל לחמאס. עוד אמרו המקורות כי ישראל רוצה בעסקת שבויים במהירות - אך ללא ויתורים גדולים".

המקורות אמרו עוד כי "משלחת חמאס דנה עם בכירי המודיעין המצרי בסוגיית עסקת השבויים וציינו כי ממשלת ישראל בראשות נתניהו מעוניינת מאד בהשלמתה באמצעות התיווך המצרי ובמהירות האפשרית, אך היא אינה מעוניינת לערוך ויתורים גדולים כדי שלא להצטייר כנכנעת לחמאס, בו היא רואה ארגון טרור לא לגיטימי.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם בעצרת האו"ם
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם בעצרת האו"ם ( רויטרס)

 

 

 

 

 

 

 

עוד דווח כי ממשלת ישראל מעוניינת שהעסקה תהיה במסגרת הסכם רחב הכולל רגיעה לטווח ארוך בערבויות של מצרים והמפרץ הפרסי בעוד שבחמאס רוצים שעסקת השבויים תהיה נפרדת מהסדר הרגיעה ובתנאים שכבר הצהירו עליהם, כמו שחרור מחדש של משוחררי עסקת שליט שישראל עצרה בשנית. זהו תנאי ראשוני שרק לאחר מכן יידונו הפרטים. 
המקורות אמרו עוד כי מתווה מצרי שנדון עם המשלחת כולל הסכם רגיעה חלקי והקלה ישראלית על המצור לזמן קצוב כדי שלא להכעיס את אבו מאזן, אשר מתנה הגעה להסכם פיוס פנים פלסטיני קודם לכל הסכם רגיעה עם ישראל.

המקורות הוסיפו כי "מצרים מגלה הבנה לעמדת חמאס בכל הנוגע לסרבנות של הפת"ח בנושא הפיוס". המקורות אמרו כי "מצרים משקיעה מאמצים רבים לבלום הסלמה חדשה מצד הרשות הפלסטינית כלפי הרצועה לאחר נאומו בעצרת האו"ם".


עוד אמרו המקורות כי מצרים ביקשה מהרשות הפלסטינית ואבו מאזן באמצעות מגעים רמי דרג שלא להסלים את המצב ברצועת עזה על ידי נקיטת צעדי ענישה והבהירה כי לא תעמוד בחיבוק ידיים  במידה וצעדים כאלה אכן יבוצעו. המקורות הוסיפו כי  בכירים רמי דרג בקהיר הודיעו לרשות הפלסטינית ולתנועת הפת"ח כי לכל צעדי ענישה חדשים כגון עצירת הזרמת הכספים לרצועה יהיו השלכות קשות  על הסוגיה הפלסטינית ורמזו לכניסתו האפשרית של בכיר הפת"ח לשעבר, מחמד דחלאן, לקלחת המשבר. 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה (חדשות עשר)

 


המקורות אמרו כי קיבלו הבהרות ממשלחת חמאס לפיהן הפעולות המתבצעות לשבירת המצור מעל עזה אינן מכוונות להתגרות ברשות הפלסטינית ובאבו מאזן.

ביום שבת יצאה משלחת חמאס, בליווי משלחת מטעם הג'יהאד האסלאמי, למצרים לשיחות בנושא הפיוס הפנים פלסטיני עם פתח ובנוגע להסדרה עם ישראל. המשלחת בראשותו של סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-עארורי, תיפגש במהלך היום עם אנשי המודיעין המצרי.

במקביל, שלח סגן מנהיג חמאס בעזה, חליל אל-חיה, מסר לרה"מ נתניהו, לפיו "ישראל לא תראה את חייליה האסירים כל עוד לא תשלם את המחיר". בכיר חמאס אמר את הדברים את הדברים לעיתון "פלסטין" במהלך ההפגות שנערכו אתמול. אל-חיה תיאר את נתניהו כ"שועל ערמומי", והוסיף: "נתניהו משקיע מאמצים ודורש את השבת חייליו בפורומים הבין-לאומיים, הלוואי והמנהיגים הערבים היו דורשים את שחרור בניהם מהכלא הישראלי כמו שנתניהו דורש".

דבריו של אל-חיה הגיעו יממה לאחר נאומו של רה"מ נתניהו בעצרת האו"ם, שבו התייחס לסוגיית החזרת השבויים הישראלים וגופות חללי צה"ל שמוחזקות בידי חמאס. "על האו"ם לתמוך בכך שחמאס ישחרר את חיילינו אורון שאול והדר גולדין ואת אזרחינו אברה מנגיסטו והשאם א-סייד", אמר נתניהו.