מנהיגי הקוריאות בפסגה בפיונגיאנג, רויטרס

שר דרום קוריאני: "לפיונגיאנג יש בין 20 ל-60 פצצות גרעין"

לפי מידע מודיעיני שהציג השר לענייני איחוד, המשטר הצפון קוריאני הפיק 50 ק"ג של פלוטוניום מועשר. להערכת חוקרים אמריקנים, הצפון עוד מחזיק בכמה מאות ק"ג של אורניום

קוריאה הצפונית מחזיקה ב-20 עד 60 פצצות גרעין, כך אמר אתמול (שני) צ'ו מיונג גיון, השר הדרום קוריאני לענייני איחוד חצי האי, על בסיס מידע מודיעיני. מדובר בפעם הראשונה שבה בכיר בסיאול מעריך בפומבי את כמות הנשק הגרעיני בקוריאה הצפונית.

ההצהרה של שר האיחוד אינה שונה ממידע של ארגונים אזרחיים שונים הטוענים כי קוריאה הצפונית ממשיכה להחזיק ולפתח נשק גרעיני. לפי דיווחים המיוחסים לממשלת קוריאה הדרומית, חצי האי הצפוני הפיק 50 ק"ג של פלוטוניום, חומר כימי מתכתי רדיואקטיבי הנפוץ בנשקים גרעיניים, והוא מספיק ללפחות שמונה פצצות.

חוקרים באוניברסיטת סטנפורד שבארה"ב, בהם הפיזיקאי זיגפריד הקר, שביקר במתקן גרעיני בקוריאה הצפונית בשנת 2010, העריכו מוקדם יותר השנה כי בצפון חצי האי יש כמות 500-250 ק"ג אורניום מועשר, המספיק ל-25 עד 30 ראשי נפץ גרעיניים.

 
 
 
 מנהיגי הקוריאות ונשותיהם על הר פקאטו בקוריאה הצפונית
 

מנהיגי הקוריאות ונשותיהם על הר פקאטו בקוריאה הצפונית ( רויטרס)

 

לפני כחודש, דווח באתר "North 38" כי קוריאה הצפונית הפסיקה את העבודות לפירוק אתר הטילים סוהאי שבדרום-מערב המדינה. זאת, בהתבסס על תצלומי לווין שצולמו. בתצלומים נראה כי מתחילת חודש אוגוסט לא נערכה פעילות פירוק משמעותית באתר וכי כל הפריטים שפורקו עד כה נותרו בערימה על הקרקע ולא פונו מהמקום.

עם זאת, במקביל להצהרה, אתמול שתי המדינות החלו להסיר מוקשים מהגבול המבוצר ביניהן, במטרה להשכין שלום ויחסי אמון בחצי האי הקוריאני המפולג. כך נמסר ממשרד ההגנה הדרום קוריאני.

כמו כן, לפני כשבועיים נפגשו קים ז'ונג און ומון ג'יאה אין בפיונגיאנג בפסגה השלישית ביניהם שנערכה שלושה ימים. שליט קוריאה הצפונית התחייב לפרק, תחת פיקוח בינלאומי, אתרי ניסוי ושיגור טילים. במסיבת עיתונאים משותפת, הצהירו המנהיגים שהסכימו להפוך את חצי האי הקוריאני ל"ארץ של שלום בלי נשק גרעיני ואיום גרעיני". עם חזרתו לקוריאה הדרומית, הודיעה מון ג'יאה אין כי קים ז'ונג און "רוצה להלשים את הפירוז מגרעין במהירות.

מנהיג קוריאה הדרומית אמר כי קים "אמר שהוא מקווה כי שר החוץ האמריקני מייק פומפאו יבקר בקוריאה הצפונית בקרוב, כמו גם לערוך פסגה נוספת עם הנשיא דונלד טראמפ בעתיד הקרוב, על מנת להאיץ את תהליך הפירוז". מון הבהיר כי ידון עם טראמפ במטרה המשותפת לשתי הקוריאות, של הכרזה על סיום מלחמת קוריאה עד לסוף השנה. 

נשיא קוריה הדרומית מון ג'יאה-אין, ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו
 

נשיא קוריה הדרומית מון ג'יאה-אין, ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו (רויטרס )

 

ביום חמישי האחרון התייחס שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב למאמצים לפריוזה הגרעיני של קוריאה הצפונית ואמר כי "התקדמותה פיונגיאנג לעבר היעד צריכה להיות מלווה בהקלת הסנקציות הכלכליות עליה". מנגד, מקבילו האמריקני, מייק פומפאו, אמר כי "אם הם לא ילכו לדרך של דיפלומטיה ופירוז גרעיני לא יהיה מנוס מבידוד ולחץ בין-לאומי". השניים אמרו את הדברים בארוחת בוקר משותפת של שרי החוץ של המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם.

פומפאו הוסיף כי "האכיפה על הסנקציות הכלכליות על פיונגיאנג חייבת להימשך במרץ עד שחצי האי הקוריאני יהיה מפורז - על חברי מועצת הביטחון להבין זאת ולתת דוגמא למאמץ הבין-לאומי". שר החוץ הסיני, וואנג יי, הצטרף לדבריו של לברוב, ואמר כי "המועצה צריכה לשקול הקלה בסנקציות כדי להניע את התהליך בצורה מהירה יותר".