האסון באינדונזיה: 34 גופות ילדים נמצאו קבורות מתחת לכנסייה

צוותי החילוץ איתרו את התלמידים, שהיו חלק ממחנה דתי, אך מתקשים לחלצם בשל כמויות הבוץ הגדולות שנערמו כתוצאה מרעידת האדמה. מניין ההרוגים עלה ל-1,234

רעידת האדמה באינדונזיה: 34 גופות של תלמידים אינדונזים נמצאו הלילה (שלישי) קבורות מתחת לכנסייה בפאלו שבמדינה. מניין ההרוגים ברעידת האדמה והצונאמי עומד על 1,234 בני אדם, וצפוי לעלות. 

34 המתים היו חלק מקבוצה של 86 תלמידים שדווחו כנעדרים ממחנה דתי באזור. מקום הימצאם של 52 הילדים הנותרים לא ידוע. צוותי הסיוע פועלים לחילוץ הגופות, אך מתקשים בעקבות הבוץ הרב שנערם.

בתוך כך, הלילה הורגשה רעידת אדמה נוספת, בעוצמה של 6.2, באזור האי האינדונזי פלורס. זאת, ארבע ימים לאחר הרעש שהכה בפאלו, ובצל החשש מפני רעשי משנה נוספים שיפגעו במאמצי החילוץ והשיקום. 

נזקי רעידת האדמה בסולווסי, אינדונזיה
 

נזקי רעידת האדמה בסולווסי, אינדונזיה ( רויטרס)

 
 
 
 

במקומות רבים באי סולאווסי החשמל עדיין מנותק והמחסור בתרופות ובאוכל הולך וגובר. המצוקה הגוברת הביאה אלפי בני אדם, רובם נשים וילדים, להצטופף אתמול בשדה התעופה של העיר פאלו ולנסות לעלות על מטוס צבאי שירחיק אותם מאזור האסון.

"אנחנו כאן מאז אתמול. אנחנו צריכים לטוס מכאן", אמרה בבכי תושבת האי. "אנחנו 11 אנשים ולא נותנים לנו לעלות על המטוס", הוסיפה. "לא אכלנו שלושה ימים. אנחנו רק רוצים להיות במקום בטוח", סיפרה חברתה שבכתה לצדה.  

סוכנויות החירום הלאומיות במדינה מדווחות על קרוב ל-900 בני אדם שנספו במהלך האסון, והזהירו כי מניין ההרוגים צפוי להמשיך ולעלות כאשר יגיעו כוחות החילוץ וההצלה לאזורים מרוחקים יותר שנפגעו. בכל מקום אליו מצליחים נציגי הרשויות לפלס את דרכם הם נתקלים בבניינים שקרסו על יושביהם ושכונות שהוצפו לחלוטין. עם הציוד המוגבל העומד לרשותם הם פועלים ללא הפסקה לחלץ את הלכודים. "נשלח היום כמה שיותר מזון במטוס הרקולס", אמר בריאיון ג'וקו וידודו, נשיא אינדונזיה. "אלו הבעיות שאנחנו מנסים לפתור", הוסיף.

באינדונזיה ממשיכים לשאול שאלות קשות, רובן על היערכות לקויה לצונאמי ועל מצופי זיהוי הגלים שתפקידם להתריע מפני הגעתם. לפי טענות במדינה, מצופי ההתראה כלל לא היו פעילים בשש השנים האחרונות עקב היעדר תקצוב. "הייתה בעיה בתקשורת בין הרשויות המקומיות לבין אנשים שהיו בחוף הים", אמר יורן לאוטריונג, מנהל החברה שסיפקה את מערכת הזיהוי המוקדם.  

 הצבא האינדונזי מחלק חבילות מזון בעיר פאלו
 

הצבא האינדונזי מחלק חבילות מזון בעיר פאלו ( חדשות עשר)

 

למרות הנוכחות המוגברת של כוחות ההצלה בפאלו, אזורים רבים בעיר עדיין אינם נגישים בעקבות קריסת תשתיות הדרכים ומערכות התקשורת. כמו כן, התמוטטות הכבישים מונעת מעבר של כוחות ההצלה לכפרים ולעיירות הרבים שסובבים את פאלו ובהם יש אלפים שממתינים לסיוע. "בעיירה בשם בולוארה, בערך 15 ק"מ מפאלו, קרוב למאות, אם לא יותר, בתים שפשוט נעלמו מיד אחרי הרעש הגדול", אמר רנן הורקי, מדריך באיילה גיאוגאפית, הנמצא בעיר פאלו.

מדינות רבות בעולם הציעו לסייע לאינדונזיה, שרעש האדמה הנוכחי שפקד אותה הגיע שבועות ספורים לאחר שרעידה אחרת, באי לומבוק, גרמה למותם של למעלה מ-500 בני אדם. נדמה שמלאכת החילוץ היא רק שלב אחד מני רבים במלאכת שיקום המדינה, שכרגע קוברת את יקיריה.