גורם בארה"ב: "הטילים שירתה איראן לסוריה נחתו קרוב לכוחותינו"

ה-CNN דיווח מפי גורם במשרד ההגנה כי הטילים שנורו לעבר בסיס דאע"ש נחתו כ-5 קילומטרים ממקום שבו שהו לוחמים אמריקנים. בכיר ל"סקיי ניוז": "הטילים איימו על כוחות"

ה-CNN דיווח אמש (שני) מפי גורם במשרד ההגנה האמריקני כי הטילים שירתה איראן לעבר בסיס דאע"ש בסוריה נחתו כחמישה קילומטרים בלבד מכוחות ארה"ב במדינה המושסעת.

בד בבד, בכיר אמריקני מסר לרשת "סקיי ניוז" בערבית כי "הטילים שאיראן שיגרה איימו על הכוחות שנלחמים בדאע"ש". "העובדה שאיראן ממשיכה לפתח טילים בליסטיים ולתמוך בטרור במזרח התיכון - פוגעת בביטחון האזורי", אמר הבכיר והוסיף כי "ארה"ב תשמש בכל הכלים האפשריים במטרה להתנגד לאיומים האיראניים", הוסיף הבכיר.

 
 
 
 תקיפה איראנית בסוריה
 

תקיפה איראנית בסוריה ( חדשות עשר)

 

כזכור, משמרות המהפכה של איראן תקפו אתמול "מטרות טרור", ככל הנראה של ארגון דאע"ש, באזור אבו כמאל שבמזרח סוריה, זאת בתגובה לפיגוע שהתרחש לפני כשבוע וחצי במצעד הצבאי בעיר האיראנית אהוואז - כך נמסר בהודעה רשמית מטעם משמרות המהפכה. לאחר התקיפה אמר הרמטכ"ל האיראני, מוחמד באקרי: "הטילים שנורו על ידי משמרות המהפכה פגעו באזור בסוריה שנמצא תחת שליטה אמריקנית, שבו מתבססים תאים של ארגון דאע"ש". 

על פי ההודעה של משמרות המהפכה, המתקפה החלה סביב השעה 2:00, וכללה ירי של שישה טילי קרקע-קרקע ממרחק של 570 ק"מ, שלווה בתקיפה באמצעות מל"טים. איראן שיגרה בעבר טילים לשטח סוריה, אולם הדבר נחשב לחריג למדי. עוד נמסר בהודעה כי ישנם הרוגים ופצועים כתוצאה מהירי, בהם גם גורמים בכירים, והושמדה תחמושת.

בתמונות שפורסמו בכלי התקשורת האיראניים נראו הטילים ששוגרו, שעליהם נכתב: "מוות לארה"ב, מוות לישראל, מוות לסעודיה". עוד נטען בהודעה כי "הטרוריסטים נתמכים על ידי האמריקנים והאויב הציוני", ונמסר כי "נעשה הכל כדי להגן על העם האיראני". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר אמש: "הניסיון של איראן לקשור את ישראל לפיגוע בדרום איראן הוא מגוחך. העובדה שכתוב על הטילים ששיגרה לסוריה "מוות לישראל" - מוכיחה הכל".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, תקף בשבוע שעבר את המשטר באיראן ואמר כי "המשטר האיראני מפיץ אלימות. הוא מקדם תוכנית טילים ומפיץ את הטילים האלה ברחבי המזרח התיכון. המשטר האיראני מתדלק עימותים באזור המזרח התיכון ומעבר לו. משטר כזה אסור שיהיה לו גרעין - לכן הודעתי על פרישה מהסכם הגרעין". את הדברים אמר בדיון מיוחד שנשיא ארה"ב הוביל במועצת הביטחון של האו"ם בנושא איראן.

"איראן הייתה צריכה מזומנים ובאמצעות ההסכם אנחנו נתנו להם אותו", הסביר טראמפ. "המשטר השתמש בכסף מההסכם כדי לבנות טילים המסוגלים לשאת נשק גרעיני וכדי לעורר כאוס". "ארה"ב התחילה להטיל סנקציות על איראן והן ייכנסו לתוקפן המלא בנובמבר, אחר כך ארה"ב תשאף לסנקציות חדשות וחמורות יותר נגד איראן. כל אדם שלא יעמוד בסנקציות יעמוד בפני השלכות חמורות", הוסיף הנשיא האמריקני.