לאחר חשיפת נתניהו: לבנון מיישרת קו עם חיזבאללה • פרשנות

קמפיין ההסברה הלבנוני החל בסיור שגרירים שבו נטען כי "ישראל מחפשת הצדקה לתקוף". בהמשך מתוכנן מסע יח"צני באו"ם • רה"מ: "מדוע המתינו 3 יממות עד שביצעו את הסיור?"

התדרוך שערך אמש (שני) שר החוץ הלבנוני, ג'ברין באסיל, לשגרירים בביירות והדברים החריפים שאמר על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל ישראל מראים כי הקשר בין לבנון לחיזבאללה מתהדק, וכי ממשלת לבנון מיישרת קו עם ארגון הטרור, המהווה שלוחה של משמרות המהפכה.

בלבנון חוששים כי דבריו של נתניהו בעצרת האו"ם, בדבר הימצאותם של שלושה אתרים המשמשים לייצור טילים בביירות, יכשירו את הקרקע לקראת תקיפה של ישראל ומנסים לבלום אותה בכל דרך אפשרית. אתמול זה החל במסיבת עיתונאים לנציגים הדיפלומטיים ובסיור באתרים שעליהם דיבר רה"מ, אך בהמשך, לבנון, בהובלת משרד החוץ, מתכננת קמפיין הסברה במוסדות האו"ם ורתימה של הקהילה הבין-לאומית נגד ישראל.

לצד המאמצים הדיפלומטיים, גורמים בעולם הערבי מעריכים כי אם אכן ישראל תתקוף בלבנון, איראן תורה לחיזבאללה לשגר מאות טילים לעבר העורף הישראלי, במה שיוביל למלחמה בחזית הצפונית בין ישראל לחיזבאללה וללבנון, שכאמור החלה ליישר קו עם הארגון.

 
 
 
 שר החוץ הלבנוני באסל בסיור לדפלומטים בארצו
 

שר החוץ הלבנוני באסל בסיור לדפלומטים בארצו (רויטרס)

 

חילופי האשמות בין רה"מ נתניהו לשר החוץ הלבנוני

כאמור, שר החוץ הלבנוני, ג'בראן באסיל, תקף אתמול את נתניהו על רקע דבריו בעצרת האו"ם. באסיל דחה את הטענות של נתניהו בדבר הימצאות שלושה מחסני טילים בביירות, וטען כי "נתניהו מפיץ שקרים ומחפש הצדקה לתקוף בבירה הלבנונית".

באסיל אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שערך משרד החוץ הלבנוני לשגרירים המוצבים בביירות במטרה לחשוף את "האמת" על נאומו של נתניהו ביום חמישי. בהמשך, יצאו השגרירים לסיור באחד האתרים שבהם נטען כי נבנית תשתית טרור של חיזבאללה. שגריר סעודיה ושגרירת ארצות הברית בלטו בהיעדרם, כשנשאל באסיל מדוע השגרירה האמריקנית לא הגיעה, הוא השיב: "נמסר לי שהיא בחופשה".

באסיל התייחס בביטול לדבריו של רה"מ הישראלי, וטען כי "זה נכון שבידי חיזבאללה יש טילים מדויקים, אך הם לא באתרים שצוינו וודאי שלא בסביבת שדה התעופה". עוד הוסיף כי "חייב לעצור את הטירוף הישראלי ואת ההאשמות השקריות". בהמשך דבריו החריף את הטון נגד נתניהו: "לבנון תמנע כל תוקפנות ישראלית על ביירות - להתקפה שכזו תהיה השלכות לא רק בלנון אלא גם במדינות אחרות במזרח התיכון".

 חייל לבנוני שומר במהלך הסיור שנערך לדיפלומטים הזרים
 

חייל לבנוני שומר במהלך הסיור שנערך לדיפלומטים הזרים (רויטרס)

 

כמה שעות לאחר מכן, תקף נתניהו את לבנון וארגון חיזבאללה על רקע הסיור: "חיזבאללה משקר במצח נחושה לקהילה הבינלאומית באמצעות סיור סרק תעמולתי של שר החוץ הלבנוני, שלקח שגרירים למגרש הכדורגל, אך נמנע מלקחת אותם למפעל התת-קרקעי לייצור טילים מדויקים שנמצא בצמוד לו מתחת לקרקע". נתניהו תהה: "מדוע המתינו שלוש יממות עד שביצעו את הסיור?", והוסיף "כדרך קבע חיזבאללה דואג לנקות את השטח באתרים שנחשפו".

נתניהו התייחס לטענות של שר החוץ הלבנוני, ג'בראן באסיל, שאמר כי "רה"מ מפיץ שקרים ומחפש הצדקה לתקוף בבירה הלבנונית", ואמר "מצער שממשלת לבנון מקריבה את שלום אזרחיה בחיפוי על חיזבאללה שלקח את לבנון כבת ערובה לתוקפנותו נגד ישראל".

נאומו של רה"מ נתניהו בעצרת האו"ם

כזכור, בנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם ביום חמישי, הוא הציג שלושה מפעלים לייצור טילים הנמצאים בלבנון ושייכים לחיזבאללה. הראשון נמצא בתוך אצטדיון כדורגל שבה משחקת הקבוצה המזוהה עם הארגון, השני בסמוך לשדה התעופה הבין-לאומי "חרירי" והשלישי במעגנה, בלב שכונת מגורים ובסמוך למבנים אזרחיים המרוחק כ-500 מטרים ממסלול הנחיתה של שדה התעופה.

בכירי ארגון חיזבאללה קיבלו החלטה מודעת להעביר את מרכז הכובד של פרוייקט דיוק הטילים, שבו הם עוסקים מזה זמן, למרחב האזרחי בלב ליבה של העיר ביירות.כל זאת תוך סיכון מודע של אוכלוסייה לבנונית בלתי מעורבת. פרויקט הדיוק מתבצע תוך שימוש בידע, טכנולוגיה, מימון והכוונה איראניים. אחד הניסיונות להעברת מכונות המיועדות להסבת טילים למדויקים מסוריה ללבנון הותקף על ידי ישראל ב-17 בספטמבר, אז הופל מטוס רוסי מירי נ"מ סורי שכוון לעבר מטוס ישראלי.

 נתניהו מציג באום את נמל התעופה של ביירות
 

נתניהו מציג באום את נמל התעופה של ביירות (או"ם)

 

ישנם אתרים נוספים בביירות ומחוצה לה בהם פועלים גורמי חיזבאללה בניסיון דומה להקמת תשתיות שיהיו מיועדות בעתיד לאחסנה או הסבה של טילים מדויקים. ישראל עוקבת אחר האתרים הללו במגוון יכולות ואמצעים, מחזיקה במידע רב על פרוייקט הדיוק, ופועלת מולו במענה מבצעי מגוון ובשיטות וכלים שונים.

במשך שנים ישראל מורתעת מלתקוף את מפעלי הטילים בלבנון באופן גלוי, כיוון שפעולה כזאת של חיל האוויר הישראלי עלול להוביל לתגובה חריפה מצד חיזבאללה, שיכולה להוביל אף למלחמה בחזית הצפונית. לכן ישראל ניתה למנוע את הקמתם באופן חשאי. ככל הנראה חשיפתם אתמול מעידה על כך שהמפעלים החלו לפעול ודבריו של נתניהו עשויים להעשיר את הקרקע להשמדתם. 

אמנם לא מדובר במפעלים גדולים, אך הם קריטיים למערך הרקטי של חיזבאללה. המפעלים נראים כמו סדנאות שמייצרות ערכות קטנות שמורכבות על ראש רקטה לא מדויקת, דבר ההופך אותה לטיל קטן, מדויק ומסוכן עבור ישראל.

  אתר לשיפור דיוק טילים בביירות
 

אתר לשיפור דיוק טילים בביירות (דובר צה"ל)