המתיחות בדרום: עשרות פצועים בעימותים סמוך לגדר הרצועה

משרד הבריאות בעזה מסר כי 93 נפצעו, בהם 37 מירי חי. במקביל, דווח על ירי לעבר ספינות שעתידות להשתתף במשט ימי בעזה • ארבע שריפות פרצו בעוטף כתוצאה מבלוני תבערה

93 פלסטינים נפצעו הערב (שני), בהם 37 מירי חי והיתר כתוצאה מגז מדמיע, בעימותים עם כוחות צה"ל סמוך לגדר הרצועה בצפון הרצועה, כך נמסר ממשרד הבריאות בעזה. במקביל, דווח בכלי תקשורת ברצועה כי חיל האוויר ירה לעבר ספינות שעתידות להשתתף במשט ימי לחופיה הצפוניים של הרצועה במטרה להסיר את המצור.

לצד העימותים בעזה, פרצו ארבעה שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה, בהן שתיים בקיבוץ בארי. בהמשך, אותר בלון תבערה נוסף בצומת גבעתי, ובעקבותיו נחסם לתנועה כביש 232 בקטע שבין אשקלון לקריית גת. חבלן שהגיע למקום טיפל באירוע. במקביל, ביישובי העוטף נשמעו הדי פיצוצים, ככל הנראה בעקבות מטענים שהושלכו מרצועת עזה.

  מפגינים עזתיים לחופי צפון עזה
 

מפגינים עזתיים לחופי צפון עזה ( חדשות עשר)

 

במהלך הלילה נשמעו פיצוצים עזים ביישובי עוטף עזה, כתוצאה מהפרות הסדר שהתרחשו בגבול הרצועה. על פי דיווחים בעזה מאות פלסטינים התפרעו וניסו לפגוע בכוחות צה"ל. כוחות הביטחון הישראליים פעלו למניעת חצייתם של המתפרעים את גדר הגבול שברצועת עזה. הפלסטינים, כך על פי הדיווחים מהשטח, הבעירו צמיגים, יידו אבנים והשליכיו רימונים, כמו גם מטעני חבלה מאולתרים וחזיזים, לעבר חיילי צה"ל.

 
 
 
 שריפה ביער בארי
 

שריפה ביער בארי (רונן הלמן, פיקוח קק״ל)

 

ביום שישי האחרון הגיעו למעלה מ-20 אלף מתפרעים לגדר הגבול בעזה לאחר שנשלחו למקום על ידי חמאס. מפרי הסדר נהגו באלימות קשה, חיבלו בגדר הגבול וניסו לפרוץ אותה במספר מוקדים. למחרת, במהלך סיור כוחות צה"ל בגדר, נמצאו מאה מטענים מאולתרים, מטעני צינור ורימוני נפץ, שהושלכו לעבר לוחמי צה"ל בגדר המערכת. בקרב החיילים לא היו נפגעים.
 

משרד הבריאות הפלסטיני בעזה מסר כי שבעה פלסטינים נהרגו מאש צה"ל במהלך העימותים, ולמעלה מ-400 נוספים נפצעו. בין ההרוגים היו ילד בן 12, ושני נערים בני 14 ו-18. העימותים התקיימו בשני מוקדים עיקריים: מחנה הפליטים אל-בורייג' במרכז רצועת עזה, ובאזור חאן יונס בדרום הרצועה.

המגעים הדיפלומטיים בין חמאס לישראל

גורם בחמאס אמר היום לעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי מתווך נורווגי בין ישראל לחמאס ביקר ברצועת עזה בחודש שעבר, במסגרת המגעים לקידום עסקת חילופי שבויים להשבת גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול. ככל הנראה, המגעים מתמקדים בגופותיהם של החיילים, ולא נוגעים בהשבתם של האזרחים הישראלים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, המוחזקים על ידי חמאס ברצועה. 

"מחיר החיילים הוא עסקת חילופים מכובדת, כמו עסקת שליט ב-2011", הוסיף הגורם. לדבריו, התנאי המוקדם לעסקה הוא שחרור כל האסירים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש. לדבריו, המתווך התבקש להעביר את מסריו לצד הישראלי.

ביום שבת שלח סגן מנהיג חמאס בעזה חליל אל-חיה מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיו "ישראל לא תראה את חייליה האסירים כל עוד לא תשלם את המחיר". אל-חיה תיאר את נתניהו כ"שועל ערמומי", והוסיף: "נתניהו משקיע מאמצים ודורש את השבת חייליו בפורומים הבין-לאומיים, הלוואי והמנהיגים הערבים היו דורשים את שחרור בניהם מהכלא הישראלי כמו שנתניהו דורש".

 בכיר חמאס, חליל אל-חייה
 

בכיר חמאס, חליל אל-חייה (רויטרס)

 

דבריו של אל-חיה הגיעו יממה לאחר נאומו של רה"מ נתניהו בעצרת האו"ם, שבו התייחס לסוגיית החזרת השבויים הישראלים וגופות חללי צה"ל שמוחזקות בידי חמאס. "על האו"ם לתמוך בכך שחמאס ישחרר את חיילינו אורון שאול והדר גולדין ואת אזרחינו אברה מנגיסטו והשאם א-סייד", אמר נתניהו.

בתוך כך, אמר אתמול בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ומספר מדינות ערביות רוקמות תוכנית על מנת להניע את ישראל לפתוח במלחמה ברצועת עזה. הדברים נאמרו בריאיון שהעניק לאתר החדשות "חליג' און ליין". "אבו מאזן רוצה מלחמה בעזה, ואיתו מספר מדינות ערביות - והם הכוח הדוחף את ישראל לתוקפנות חדשה כלפי הרצועה", אמר א-זהאר. לדבריו, יו"ר הרשות מתכוון לנקוט בצעדים חדשים נגד רצועת עזה, ובראשם הפסקת הזרמת הכספים לרצועה והפסקת תשלום משכורות חברי פת"ח ופקידי הרשות ברצועה. א-זהאר טען כי מטרת צעדים אלו היא לגרום לתושבי עזה לפנות נגד חמאס.